حداقل حقوق کارکنان دولت سال آینده ۷میلیون و۹۲۰هزار تومان است
 

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه با بیان این‌که «حداقل حقوق در سال آینده هفت میلیون و ۹۲۰هزار تومان است»، گفت که در سال آینده بیشترین حقوق خالص دریافتی ۵۵میلیون تومان تعیین شد که پرداخت مازاد بر این مبلغ باهر عنوانی ممنوع است.

رحیم زارع با اشاره به مصوبه کمیسیون تلفیق درباره حقوق و دستمزد در سال آینده اظهار داشت: طبق مصوبه کمیسیون تلفیق حقوق همه گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر در دستگاه‌های اجرایی ۲۰درصد و حقوق همه بازنشستگان ۲۰درصد نسبت به سال ۱۴۰۱افزایش پیدا می‌کند؛ این همان پیشنهاد دولت است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق توضیح داد: حداقل حکم کارگزینی در سال ۱۴۰۲حقوق‌بگیران ۲ر۱برابر حداقل حکم کارگزینی حقوق‌بگیران سال ۱۴۰۱است یعنی حداقل حقوق در سال آینده هفت میلیون و ۹۲۰هزار تومان است.

زارع اضافه کرد: کمیسیون تصویب کرد که مستمری مددجویان زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی و بهزیستی و سایر حمایت‌های متناسب با آنها هم به میزان ۴۰درصد افزایش پیدا کندکه در لایحه دولت ۲۰درصد بود.

زارع درباره مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق گفت: در اجرای ماده ۴۹قانون خدمات وظیفه عمومی حداقل حقوق دریافتی سربازان وظیفه مجرد در مناطق غیرعملیاتی ۶۰درصد پایور تعیین شد. یعنی حداقل حقوق چهار میلیون و ۸۰۰هزار تومان می‌شود. حداقل حقوق سربازان وظیفه مجرد در مناطق عملیاتی ۷۵درصد حداقل حقوق پایور خواهدبود یعنی شش میلیون تومان می‌شود. حداقل حقوق دریافتی سربازان وظیفه متاهل ۹۰درصد حقوق پایور یعنی حدود هفت میلیون و ۲۰۰هزار تومان حقوق آنها می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ادامه داد: بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان بهزیستی کشور مکلفند به جانبازان و آزادگان معسر غیرحالت اشتغال بدون شغل و درآمد که از جایی حقوق نمی‌گیرند ماهانه کمک‌ معیشتی به میزان شش میلیون تومان برای جانبازان ۲۵درصد و بالاتر و پنج میلیون تومان برای جانبازان زیر ۲۵درصد و رزمندگان معسر و معلولان شدید و خیلی شدید پرداخت کنند.

سقف خالص پرداختی در سال آینده ۵۵میلیون تومان

زارع همچنین اظهار داشت: سقف خالص پرداختی از محل حقوق و مزایای مستمر و غیرمستمر و سایر پرداختی‌ها از هر محل و تحت هر عنوان در سال آینده به گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر ۵۵میلیون تومان است پرداخت مازاد بر این مبلغ باهر عنوان و از محل هر نوع اعتبار به کارکنان لشکری و کشوری ممنوع است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: پاداش پایان خدمت موضوع قانون پرداخت پاداش پایان خدمت و بخشی از هزینه‌های ضروری به کارکنان دولت به ازای هر سال خدمت حداقل تا ۳۰سال تا سقف ۵۲۰میلیون تومان است؛ همچنین همه دستگاه‌ها مکلفند تا پرداخت‌های قانونی به کارکنان را فقط در یک سند (فیش) به صورت ماهانه درج کنند داشتن هرگونه سند دیگر با هر عنوان خلاف قانون تلقی می‌شود.

وی درباره سقف معافیت مالیاتی در سال آینده هم گفت: تا هفت میلیون تومان معاف از مالیات بین هفت تا ۱۴میلیون تومان مالیات ۱۰درصد، بین ۱۴تا ۲۳میلیون تومان ۱۵درصد، بین ۲۳تا ۳۴میلیون ۲۰درصد و بالاتر از ۳۴میلیون تومان مالیات ۳۰درصد باید پرداخت شود.

بنزین سال آینده گران نمی‌شود

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه با تاکید بر اینکه بنزین در سال آینده گران نمی‌شود گفت: برای برقراری عدالت در بهره مندی از یارانه بنزین، از خرداد۱۴۰۲ به ازای هر فرد خانواده‌هایی که خودرو ندارند ماهانه ۱۵لیتر بنزین اختصاص می یابد.

زارع افزود :برای رفع دغدغه کشاورزان و در اجرای بند (خ) ماده ۳۳قانون برنامه ششم توسعه کمیسیون تلفیق تصویب کرد کشاورزانی که بر اثر خشکسالی، سیل و سایر حوادث آسیب دیده اند، تا ٣ سال وام آنها امهال شود. بار مالی ناشی از اجرای این موضوع در سال ۱۴۰۰، ۲هزار میلیارد تومان و برای سال ۱۴۰۲سه هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که پرداخت آن بر عهده سازمان برنامه بودجه است و وام آنهاسه سال امهال و جریمه وام کشاورزان بخشوده می‌شود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ادامه داد: کمیسیون تلفیق میزان منابع هدفمندی یارانه ها را طبق همان پیشنهاد دولت در لایحه بودجه یعنی ۶۵٩ هزار میلیارد تومان تصویب کرد؛ از این میزان منابع، ۶۹هزار میلیارد تومان برای یارانه دارو و تجهیزات پزشکی و تقریباً ۱۰۴هزار میلیارد تومان برای یارانه نان پیش‌بینی شد. البته به نظر می‌رسد یارانه نان حدود ٣٠ همت کسری دارد که دولت باید به نوعی جبران کند.

وی ادامه داد: کمیسیون تلفیق تصویب کرد که از محل منابع هدفمندی یارانه ها ۳۱۵هزار میلیارد تومان بابت پرداخت یارانه نقدی و معیشتی یعنی همان یارانه ۳۰۰و ۴۰۰هزار تومانی به همراه یارانه معیشتی اختصاص داده شود؛ ۴۵هزار میلیارد تومان بابت مستمری خانواده های زیر پوشش کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی کشور پرداخت می‌شود. البته کمیسیون تلفیق در تبصره ١٢ نیز تصویب کرده است که مستمری این افراد و سایر حمایت های متناسب با آنها به میزان ۴۰درصد افزایش پیدا کند.

زارع اضافه کرد: کمیسیون تلفیق موضوع افزایش نرخ خوراک پتروشیمی را حذف و تعیین نرخ خوراک پتروشیمی را به دولت واگذار کرد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: بانک ها باید بر اساس سهمیه تعیین شده بانک مرکزی وام هایی را برای اجرای قانون جهش تولید مسکن پرداخت کنند که در صورت پرداخت نشدن مشمول ٢٠ درصد جریمه مالیاتی شده و این میزان به حساب صندوق ملی مسکن برای حمایت از بخش مسکن واریز می شود.

۲۲۰میلیون تومان وام ازدواج جوانان در سال آینده

وی از تصویب وام ازدواج جوانان به میزان ۲۲۰میلیون تومان و تعیین تسهیلات فرزندآوری و ودیعه مسکن خبر داد.

زارع ادامه داد: کمیسیون تلفیق تصویب کرد که تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج هایی که تاریخ ازدواج آنها بعد از ۱ر۱ ر۱۳۹۸است، ۱۸۰میلیون تومان و با دوره بازپرداخت دهساله باشد؛ تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوج های زیر ۲۵سال و زوج های زیر ۲۳سال ۲۲۰میلیون تومان تعیین شد.

وی اضافه کرد: برای فرزندانی که از سال ۱۴۰۰به دنیا آمده‌اند، تسهیلات قرض الحسنه فرزندآوری به ازای فرزند اول ۳۰میلیون تومان و به ازای فرزند دوم ۶۰میلیون تومان و به ازای فرزند سوم ۹۰میلیون تومان و به ازای فرزند چهارم ۱۲۰میلیون تومان و به ازای فرزند پنجم و به بعد ۱۵۰میلیون تومان در سال آینده تعیین شد.

زارع اضافه کرد: تسهیلات قرض الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن برای خانواده های بدون مسکن که از ابتدای سال ۱۳۹۹به بعد صاحب فرزند سوم یا بیشتر می‌شوند به میزان ۲۰۰میلیون تومان است.

وی افزود: درباره تامین جهیزیه کالای ایرانی، مبلغ ۵هزار میلیارد ریال از منابع صدر این تبصره با معرفی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی و کمیته امداد امام برای تامین جهیزیه کالای ایرانی و لوازم منزل زوج‌هایی که از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و فرزندآوری استفاده نکرده اند به نهادهای مزبور اختصاص می یابد؛ همچنین در صورتی که تا پایان شهریور ماه ۱۴۰۲این بخش از تبصره ۱۶لایحه بودجه، عملکرد نداشته باشد منابع آن صرف پرداخت تسهیلات موضوع اجزای یک و دو این تبصره می شود.

نسخه مناسب چاپ