حضور ۱۲ میلیون زائر در مراسم سالروز شهادت امام موسی کاظم (ع)در عراق
 

سرویس خارجی: تولیت آستان مقدس امام موسی کاظم (ع) در عراق از حضور ۱۲ میلیون زائر در این مکان مقدس در سالروز شهادت این امام عظیم‌الشأن خبر داد.

«حیدر الشمری» از مسئولان تولیت حرم مقدس امام موسی کاظم (ع) در مصاحبه ای با بیان اینکه تاکنون بیش از ۱۲ میلیون زائر در این مکان مقدس در سالروز شهادت این امام عظیم‌الشأن حضور یافته اند، گفت: برای برگزاری باشکوه و موفق این مراسم میلیونی، دو هزار موکب، پنج هزار داوطلب و ۸۳ رسانه حضور داشتند و پس از پایان مراسم نیز زائران به تدریج از منطقه «کاظمیه» خارج خواهند شد.

همچنین، «عمار موسی کاظم» شهردار بغداد نیز در سخنانی تاکید کرد : شهرداری پایتخت با هماهنگی با تولیت حرم کاظمیه و نیروهای امنیتی نقش مهمی را در برگزاری موفق این مراسم بسیار بزرگ ایفا کرد و هماهنگی بالایی برای ارائه خدمات به میلیون ها زائر وجود داشت.در چنین شرایطی، فرماندهی عملیات بغداد در بیانیه ای از خنثی شدن توطئه تروریستی داعش علیه انبوه زائران مرقد امام کاظم (ع) همزمان با سالروز شهادت این امام همام در بغداد خبر داد. «تحسین الخفاجی» سخنگوی فرماندهی عملیات مشترک عراق در این رابطه اعلام کرد: نیروهای امنیتی طی ساعات گذشته در چارچوب تأمین امنیت زائران کاظمین به مناسب شهادت امام موسی کاظم (ع) عملیات پیشگیرانه ای را علیه تروریست ها انجام دادند که در این عملیات ۱۲ تروریست در شمال، غرب و جنوب غرب بغداد به هلاکت رسیدند. وی همچنین افزود: طی درگیری با تروریست ها، سه نیروی امنیتی از جمله یک افسر به شهادت رسیدند و پنج نیروی دیگر نیز زخمی شدند. ازطرفی، فرماندهی ستاد عملیات الحشد الشعبی در استان نینوا نیز از آغاز عملیات بزرگ امنیتی در صحرای «الحضر» در این استان خبر داد.این در حالی است که جنگنده های عراق نیز همزمان با نیروهای زمینی این کشور، مواضع داعش را در برخی مناطق هدف قرار دادند. واحد اطلاع رسانی امنیتی عراق در این رابطه اعلام کرد: در انتقام از شهدا و تداوم حملات به تروریست‌ها و براساس داده‌های اطلاعاتی دقیق، نیروی هوایی عراق حملات ویرانگری به مخفیگاه های داعش در رشته کوه «حمرین» انجام داد که به هلاکت چندین تروریست منجر شد.در رویدادهای سیاسی نیز، وزیر امور خارجه عراق در سخنانی تاکید کرد که میان کشورش و ایران پیوندهای فکری و عقیدتی عمیقی وجود دارد و این یک واقعیت است. «فواد حسین» در ادامه با بیان اینکه عراق روابط خوبی با آمریکا و ایران دارد، گفت: تنش میان آمریکا و ایران، مستقیم یا غیر مستقیم بر عراق تاثیر می‌گذارد و عدم تنش در منطقه به نفع بغداد است.

در چنین شرایطی، «محمد شیاع السودانی»، نخست وزیر عراق در حاشیه کنفرانس امنیتی «مونیخ» با «اورسولا فون در لاین»، رئیس کمیسیون اروپا دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار روابط عراق و اتحادیه اروپا بررسی شد و السودانی بر تمایل عراق به برقراری شراکت اقتصادی و همکاری توسعه‌ای با اتحادیه اروپا تأکید کرد. نخست وزیر عراق همچنین در حاشیه کنفرانس مونیخ، در دیدار با وزرای خارجه انگلیس و کویت ، راه‌های گسترش همکاری‌های دوجانبه را مورد بررسی قرار داد.

نسخه مناسب چاپ