زنجان میزبان جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور
زنجان ـ خبرنگار اطلاعات: نوزدهمین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور از ۸ تا ۱۱ شهریور ماه امسال به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی، درمانی استان زنجان برگزار می‌شود.

دکتر علیرضا بیگلری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان زنجان با اعلام این خبر در مراسم تجلیل از خبرنگاران افزود: این جشنواره در دو بخش اساتید و کارکنان و بخش دانشجویی، به صورت کتبی و شفاهی در رشته‌های ترتیل، قرائت، حفظ قرآن، مسابقه، ترجمه مفاهیم قرآنی، قرآن‌شناسی، آشنایی با احادیث، ادعیه، احکام آئین سخنوری، مداحی، اذان‌گویی و تواشیح برگزار می‌شود.وی تعداد شرکت کنندگان در این دوره از جشنواره قرآن و عترت را حدود ۸۰۰ نفر اعلام کرد.

او ازکاهش پرداختی‌های مردم با اجرای طرح تحول سلامت در کشور و استان خبر داد و گفت: با اجرای این طرح پرداختی‌های مردم در شهرها به ۱۰ درصد و روستاها به ۵ درصد کاهش یافته، در حالی که قبل از اجرای این طرح، مردم به طور متوسط۵ر۳۷ درصد و در حال حاضر ۵ر۷ درصد هزینه‌های درمانی را می‌پردازند.

دکتر بیگلری تامین دارو و دیگر تجهیزات مورد نیاز به وسیله بیمارستان‌ها، حضور پزشک مقیم در بیمارستان‌ها و به ویژه در مناطق محروم و دور افتاده را از سرزمین‌های اجرای طرح سلامت برشمرد و افزود: با توجه به افزایش بی‌رویه عمل سزارین با اجرای طرح عمل زایمان طبیعی نیز به صورت رایگان انجام می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان ارتقای هتلینگ بیمارستان‌ها را از دیگر مزایای طرح سلامت اعلام کرد و گفت: در این راستا برای ارائه خدمات بهتر به بیماران، در برخی از مراکز درمانی طرح‌های مرمت و بازسازی اجرا شده است.وی با اشاره به اینکه از آغاز اجرای طرح سلامت در استان ۲۳۰ هزار مورد به اورژانس مراجعه کرده‌اند که از این تعداد ۲۶ هزار و ۴۰۰ مورد بستری و ۲۸ هزار مورد ترخیص شده‌اند افزود: در این مدت ۲۱۰۰ مورد زایمان طبیعی و ۱۰۸۲ مورد عمل سزارین انجام شده که در این زمینه آمار سزارین ۳۳ درصدکاهش یافته است.

دکتر بیگلری کمبود نیروهای متخصص و فوق تخصص و کمبود پرسنل و تعداد نیروهای پرستاری را از مشکلات دانشگاه علوم پزشکی استان اعلام کرد و گفت: در حال حاضر در بخش‌ها که نیازمند ۵ نفر پرستار داریم، ۲ تا ۳ پرستار به بیماران خدمات رسانی می‌کنند وی کمبود تخت‌های بستری و تجهیزات پزشکی و آمبولانس را از دیگر مشکلات استان اعلام کرد و افزود: هم اکنون وزارت بهداشت و درمان با انجام تمهیدات لازم، درصدد جبران این کمبودها است.

او از اجرایی شدن طرح پوشش سلامت حاشیه‌نشین‌ها از مهرماه سالجاری به علت دسترسی نداشتن این قشر جامعه به امکانات بهداشتی و درمانی خبر داد و افزود: از دیگر بسته‌های این طرح در بخش بهداشت، حفظ سلامت مادران، واکسیناسیون، بهداشت جسم و روان مردم و حفظ بهداشت محیط است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان با گرامیداشت روز خبرنگار، خبرنگاران را وجدان بیدار و چشمان آگاه جامعه خواند و گفت: خبرنگاران، مسئولان را با مشکلات مردم آشناتر می‌کنند و به دلیل اطلاع‌رسانی‌های درست و مناسب باید هنوز خبرنگاران را در هر مکانی، گرامی‌داشت. در پایان از خبرنگاران با اهدای لوح، قدردانی شد.

نسخه مناسب چاپ