بحران کم‌آبی یزد سال آینده تشدید خواهد شد
یزد ـ خبرنگار اطلاعات: مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان یزد با تشریح طرح‌های بزرگ آبرسانی در دست استان، وضعیت تامین آب شرب سال آینده استان یزد را به رغم بارش‌های نسبتاً مناسب ماه‌های اخیر، وخیمتر از بحران کسری آب تابستان امسال خواند.

جلال علمدار در پویش دوشنبه‌های «آقای مدیر حرف بزن»، در جمع خبرنگاران، افزود: استان یزد براساس آخرین آمارها ۶۴۲ هزار مشترک آب دارد که با قریب به ۱۰ هزار کیلومتر شبکه توزیع و ۲ هزار و ۶۰۰ کیلومتر خط انتقال، آبرسانی می‌شوند.

وی به بحران تامین آب شرب استان یزد در سال جاری اشاره کرد و گفت: امسال وضعیت با وجود بارش‌های خوبی که در استان شاهدیم، به مراتب وخیمتر خواهد بود.

علمدار تامین آب استان یزد را از محل منابع داخلی و آب انتقالی دانست و ادامه داد: در مجموع بیش از ۴۶۰ حلقه چاه برای تامین آب استان مورد استفاده قرار می‌گیرد که ۴۶ حلقه از آن‌ها مربوط به شهر یزد و غالباً با عمق ۲۳۰ متر است ولی با وجود قریب به ۲۳۰۰ لیتر بر ثانیه آب انتقالی که در شهرهای مختلف استان نیز توزیع می‌شود، اکنون با ۱۸۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب در شهرها و روستاهای استان مواجه‌ایم.

وی با اشاره به افت فشار آب و حتی قطعی آن در برخی از مناطق شهر یزد در زمان پیک مصرف تابستان، از اجرای طرح رینگ شهری آب در این شهر به منظور یکسان سازی افت فشار و کیفیت آب در تمام مناطق شهر خبر داد و گفت: ابرطرح ایجاد رینگ آب شهر یزد با برآورد اولیه‌ی حجم سرمایه‌گذاری ۲هزار میلیارد تومان برای اجرای ۱۱۳ کیلومتر خط انتقال و حدود ۱۶۵ هزار مترمکعب مخزن از پارسال آغاز شده، اما با توجه به تحریم‌ها و تورم، هم‌اکنون اجرای آن با اعتبار ۲۷۰۰ میلیارد تومان در حال اجرا است و امیدواریم بتوانیم این طرح را در بازه ۴ ساله تکمیل و آماده بهره‌برداری کنیم.

وی با بیان این که در صورت قطعی فقط ۵ ساعته آب انتقالی،باید به اجبار توزیع آب شرب در یزد را جیره‌بندی کرد، اظهارداشت: در همین زمینه خط اضطرار انتقال آب یزد از محل مخازن آب شرکت معدنی چادرملو که از خلیج فارس تامین می‌شود، امسال اجرایی شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.

نسخه مناسب چاپ