ساز وکار تخصیص سهمیه بنزین به خانوارهای بدون خودرو
سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: بر اساس آنچه که در کمیسیون تلفیق به تصویب رسیده است بدون هیچ گونه تغییری در قیمت های سهمیه ای ۱۵۰۰تومانی و آزاد ۳۰۰۰تومانی، بخشی از بنزین ۳۰۰۰ تومانی که دولت خودش آن را می فروشد، در قالب بنزین ۱۵۰۰تومانی به سرپرست خانوارهای بدون خودرو داده خواهد شد و سهم هر عضو خانواده ۱۵لیتر خواهد بود.

مالک شریعتی نیاسر در گفتگو با ایسنا با اشاره به جزئیات مصوبه کمیسیون تلفیق در باره تخصیص سهمیه بنزین به خانوارهای بدون خودرو در سال آتی، اضافه کرد: یکی از شعارها و وعده های مجلس یازدهم اصلاح نحوه توزیع یارانه بنزین بود. به ویژه بعد از اتفاقات آبان ۹۸تقریبا اکثر نمایندگان و اکثر کاندیداهای جریان انقلابی نسبت به وضع موجود انتقاد کردند و قول دادند اگر به مجلس راه پیدا کنند این روند را اصلاح خواهند کرد.

وی افزود: گلایه اصلی مردم و نمایندگانی که با وعده اصلاح روند وارد مجلس شدند این بوده که روند توزیع یارانه بنزین ناعادلانه است. تقریبا نیمی از خانوارهای کشور حتی یک خودرو هم ندارند که بتوانند از یارانه بنزین استفاده کنند. ما امروز یارانه بسیار زیادی در حوزه بنزین توزیع می کنیم. قیمتی که امروز بنزین عرضه می شود با قیمت تمام شده آن که حدود ۱۰هزار تومان است فاصله بسیار زیادی دارد. عملا این یارانه فقط به افرادی داده می شود که دارای خودرو هستندوعمدتا این قشر برخوردارترند.

نماینده مردم تهران در مجلس اضافه کرد: بر اساس آماری که اخیرا از سامانه رفاهی وزارت کار دریافت کرده‌ام از ۲۹میلیون خانوار کشور حدود ۱۳میلیون خانوار بدون خودرو هستند. ۱۱میلیون خانوار دارای یک خودرو بوده و ۵ ر۳ میلیون خانوار دو خودرویی بوده و بقیه هم سه خودرو و بیشتر دارند. حدود نیمی از خانوارها بدون خودرو بوده و حدود ۵درصد خانوارهایی که خودرو دارند، بیشتر از سه خودرو در اختیار دارند.

بررسی پرونده‌های مرتبط با مدیریت ورزش در کمیسیون اصل ۹۰

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰مجلس از بررسی پرونده‌های مرتبط با عملکرد حوزه مدیریت ورزش در وزارت ورزش و جوانان از جمله موضوع خصوصی سازی باشگاه‌ها به ویژه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در جلسه این کمیسیون خبر داد.

علی خضریان بااشاره به حضور سجادی وزیر ورزش وشماری از معاونان و مدیران این وزارتخانه افزود: بخش اول این جلسه مربوط به موضوع صندوق حمایت از ورزشکاران و پیشکسوتان بود که پس از طرح سوالات کمیسیون پیرامون تخلفات صورت گرفته در این صندوق طی سال‌های متمادی و استماع گزارش وزیر ورزش و جوانان، مقرر شد وزارت ورزش گزارشی دقیق و مستند از نحوه تخصیص اعتبارات و هزینه کرد این اعتبارات در صندوق حمایت از ورزشکاران و پیشکسوتان طی ۱۰روز ارائه کند.

وی ادامه داد: موضوع دیگری که درباره وضع صندوق ورزشکاران و پیشکسوتان مطرح شد، بررسی وجود تورم نیروی انسانی در صندوق بود که مقرر شد با مسئولیت وزیر اقدامات لازم انجام و گزارش آن طی یک ماه آینده ارائه شود.

نماینده مردم تهران، افزود: بخش دیگری از این جلسه مربوط به عملکرد شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی بود و در این باره کمیسیون تاکید کرد با توجه به لزوم قانونی تأمین امکانات ورزشی قابل دسترس برای عموم مردم، گزارشی از نحوه واگذاری اماکن ورزشی به بخش خصوصی به تفکیک استان و علت واگذاری اماکن ورزشی کشور با توجه به کمبود سرانه ورزشی قابل دسترس برای عموم مردم به کمیسیون تقدیم شود. همچنین ارائه گزارش درباره درآمد شرکت توسعه در ۱۰ ماهه ابتدایی ۱۴۰۱و کل سال ۱۴۰۰توسط وزیر ورزش و جوانان از دیگر مصوبات جلسه بود .

خضریان اضافه کرد: از آنجا که قانون مقرر کرده است در صورت مازاد بودن اماکن ورزشی، این اماکن می‌تواند به بخش خصوصی واگذار شود اما گزارش‌های واصله به کمیسیون حاکی از این است که در موارد متعددی اماکن ورزشی با وجود نیاز جامعه و مازاد نبودن به بخش خصوصی واگذار شده که این اقدام موجب افزایش هزینه تربیت بدنی و ورزش خانوارها در کشور شده است.

نسخه مناسب چاپ