مالیات املاک بر مبنای ارزش معاملاتی تعیین می‌شود
سرویس پارلمانی: لایحه «اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم»، در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی، مورد رسیدگی قرار گرفت و در پی بررسی بخشی از بند ۱۴، دنباله بحث در این زمینه،‌ به جلسه علنی آینده موکول شد.

به موجب بند ۱۴ ، برای محاسبه مالیات املاک،‌ ارزش معاملاتی مبنا قرار می‌گیرد که به صورت درصدی از میانگین قیمت‌های روز منطقه به تفکیک انواع کاربری توسط کمیسیون تقویم املاک تعیین می‌‌شود و میزان آن هر سال به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.

کمیسیون تقویم املاک از ۵ عضو تشکیل شده است که در تهران از نمایندگان سازمان امور مالیاتی کشور،‌ وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و جهاد کشاورزی، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و شورای اسلامی شهر و در دیگر شهرها، از مدیران کل یا رؤسای اداره‌های امور مالیاتی، راه و شهرسازی، جهاد کشاورزی و ثبت اسناد و املاک یا نمایندگان آنها و نماینده شورای اسلامی شهر تشکیل می‌شود.

این کمیسیون هر سال یک بار ارزش معاملاتی املاک را به تفکیک عرصه و اعیان تعیین می‌کند.

یادآور می‌شود: این لایحه، به عنوان مکمل قانون مالیات‌های مستقیم، مصوب ۲۶ر۱۲ر۹۲ در مورد بندهای ۱۴، ۱۷، ۳۳، ۳۸، ۴۰، ۴۴، ۵۶ و ۶۴ که به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده بود،‌ قانون‌گذاری می‌کند.

تصویب طرح تأمین آب آشامیدنی روستایی

طرح افزایش جمعیت بهره‌مند روستایی از آب شرب، با پیشنهاد یک فوریت در این جلسه مطرح شد و پس از تصویب این پیشنهاد،‌ نمایندگان موافقت کردند که این طرح حداکثر تا یک ماه دیگر در دستور کار جلسه علنی قرار گیرد.

در صورت تصویب این طرح، منابع مورد نیاز برای تأمین و افزایش آب شرب روستایی، از محل ۱۵ درصد سود سرمایه‌گذاری صندوق توسعه ملی،‌ فروش اوراق مشارکت سه ساله و منابع حاصل از فروش اموال دولتی،‌ تأمین خواهد شد.

در همین ارتباط، مهرداد بائوج لاهوتی نماینده لنگرود، اعلام کرد:‌ قرار بود تا پایان برنامه‌ پنجم توسعه،‌ تمامی روستاهای کشور از آب آشامیدنی برخوردار شوند، در حالی که اکنون آبرسانی به ۶ هزار و ۴۰۰ روستای کشور با تانکر انجام می‌شود و حتی روستاهای واقع در مناطق شمالی هم با کمبود منابع آب مواجهند.

تمدید اجرای آزمایشی قانون نیروی انتظامی

در ادامه این جلسه،‌ نمایندگان با تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون استخدامی نیروی انتظامی کشور موافقت کردند و دولت موظف شد حداکثر تا یک سال دیگر نسبت به دائمی کردن قانون مربوط اقدام کند.

بررسی طرح جامع حدنگار (کاداستر) در این جلسه پایان یافت و با اصلاح تبصره ماده ۱۱، مقرر شده بعد از پایان مهلت پنج ساله چنانچه دارنده سند مالکیت نسبت به الکترونیکی کردن آن اقدام نکند، هیچ یک از خدمات ثبتی به او ارائه نخواهد شد.

در این جلسه همچنین گروهی از نمایندگان درخواست کردند که طرح اصلاح قانون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، خارج از نوبت در دستور کار قرار گیرد که این تقاضا به تصویب رسید.

پیروزی جنبش مقاومت فلسطین

دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در سخنانی پیروزی جنبش مقاومت مردم فلسطین را شادباش گفت و یادآور شد: ملت فلسطین با اتکای به خداوند و مقاومت، بر قدرت نظامی پوشالی رژیم صهیونیستی پیروز شد.

وی افزود: امروز، روز بزرگی است. روزی است که بار دیگر ندای حق طلبانه خون بر شمشیر پیروز شده و این پیروزی در جهان اسلام طنین انداز شده است.

رئیس مجلس سپس اظهار داشت: مقاومت ملت فلسطین، روز گذشته پس از دو ماه جنگ افروزی صهیونیست‌ها با حمایت آمریکا و غرب و سکوت کشورهای عربی، صهیونیست‌ها را به ذلت واداشت.

در حمایت از صنایع دفاعی

در این جلسه همچنین بیانیه ۲۰۰ تن از نمایندگان در حمایت از پیشرفت‌های صنایع دفاعی کشور، از تریبون خوانده شد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: به موجب بیانات بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی (ره) که فرمودند: باید همه مغزها به کار افتد تا خودمان هر چیزی را که احتیاج داریم، بسازیم، خدا با شماست و این بزرگترین پشتوانه است.

صنایع دفاعی موفقیت‌های افتخارآفرینی را کسب کرده که بر این اساس، آمادگی، کارآمدی و قدرت برتر دکترین صنعت دفاعی پس از جنگ تحمیلی را رقم می‌زند.

اعلام حمایت ۲۰۱ نماینده مجلس از عملکرد صدا و سیما

بنابراین گزارش ۲۰۱ تن از نمایندگان هم در بیانیه‌ای از عملکرد صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران تشکر و قدردانی کردند.

بر پایه این گزارش در این جلسه، نمایندگان ناظر در کارگروه ایجاد تسهیل و تسریع در صدور مجوز از دستگاه

‌های اجرایی شورای عالی آمار و شورای آمایش سرزمین، با رأی مجلس انتخاب شدند.

نسخه مناسب چاپ