رئیس دادگستری آذربایجان غربی:
حفظ منابع محیط زیست و منابع آبی باید در دستور کار نهادهای متولی باشد
ارومیه ـ خبرنگار اطلاعات:رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی در جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال این استان اظهارداشت: حفظ منابع محیط زیست و منابع آبی که در حال کم شدن است باید در دستور کار دائمی و مستمر نهادهای متولی باشد.

ناصر عتباتی افزود: باید به سمت و سوی اقدامات پیشگیرانه و بازدارنده برویم و این اقدامات هم به اقدام کیفری منتهی نمی شود و راه‌های بسیاری برای پیشگیری وجود دارد و در واقع آخرین راه، استفاده از اقدامات قضایی و کیفری باشد و متولیان امر نیاز است که رویکرد بازدارنده و پیشگیرانه بومی را در پیش بگیرند و خصوصا از سامانه‌های الکترونیکی در پایش و کنترل استفاده کنند.

وی به استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان برای پایش و مقابله با تغییر کاربری اراضی یا تجاوز به منابع طبیعی با استفاده از فن آوری‌های نوین تاکید و از تأخیر در اجرای احکام صادره در خصوص تغییر کاربری اراضی کشاورزی گله کرد و گفت: باید ادارات متولی پای کار بیایند و حکم‌هایی را که از دادگاه‌ها در خصوص قلع و قمع و تخریب مستحدثات و ویلا سازی در اراضی زراعی صادر شده است، اجرا شود تا احکام صادره معطل نمانند.

مجیدی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان آذربایجان غربی هم در این جلسه گفت: با توجه به این که این استان یکی از قطب‌های کشاورزی کشور است به نگاه ویژه حمایتی از طرف همه نهادها نیاز دارد. وی افزود: لازمه عدم وابستگی به واردات برخی محصولات کشاورزی مانند گندم این است که در مورد اراضی کشاورزی تدابیر هوشمندانه اتخاذ شود.

مجیدی اظهارداشت:در حوزه تغییر کاربری‌ها نیاز به تقویت اقدامات پیشگیرانه است تا از ویلا سازی و تغییر کاربری اراضی کشاورزی جلوگیری به عمل آید و اهم اقدامات قرارگاه مبارزه با تغییر کاربری، تقویت گشت‌های مراقبتی است که می باید بدون اغماض و ملاحظه کاری با قدرت و دقت کار خود را پیش ببرد.

در ادامه جلسه دستورات آن طرح شده و حاضران دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود را بیان کردند و مدیران جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی هم به توضیح مفصل مطالبات اعضای جلسه پرداختند و مواردی که مورد مطالبه دستگاه قضایی استان بود. به تصویب اعضای شورای حفظ حقوق بیت المال رسید و به اجرای آن‌ها در روزهای آینده تاکید شد.

نسخه مناسب چاپ