بانک مرکزی: معاملات دلار و یورو تا اطلاع ثانوی در بازار متشکل متوقف شد
رئیس کل بانک مرکزی در توییتی نوشت: نرخ طلا و ارز بر اساس واقعیت‌های اقتصادی کشور تعیین می‌شود.

به گزارش مهر، محمدرضا فرزین گفت: تمامی نیازهای داخلی کشور در مرکز مبادله ارزی تأمین خواهد شد. با تشکیل این مرکز، نرخ ارز با توجه به منابع و مصارف ارزی و عوامل بنیادین کشف خواهد شد.

وی همچنین در گفتگو با سیما با اعلام خبر افتتاح مرکز مبادله ارز و طلا در امروز گفت: نرخی که در مرکز مبادله ارز و طلا کشف و اعلام می شود، نرخ مبنا و مرجع قیمت گذاری در بازار خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: در طی ماه های اخیر بانک مرکزی تلاش کرده است که ارز لازم برای تمامی نیازهای واقعی کشور را به اندازه کافی تامین کند و بر این اساس در سال جاری ارزی که در سامانه نیما برای واردات تمامی کالاهای موردنیاز کشور تامین شده به میزان ۴۸درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ رشد داشته است؛ این در حالی است که نرخ آن در این مدت صرفاً ۱۷ درصد رشد داشته است.وی با بیان اینکه با توجه به نیاز مردم به اسکناس ارز در ۶۰۰ صرافی و ۱۵۰ شعب بانکی تلاش کرده ایم تمام نیاز مردم به اسکناس ارز را تامین کنیم، افزود: نرخی که در مرکز مبادله ارز و طلا شکل می گیرد بر اساس منابع و مصارف ارزی و متغیرهای بنیادین اقتصاد کلان خواهد بود و تلاش می کنیم این نرخ قطعاً مناسب و خارج از انتظارات و حباب باشد که بر این اساس هم عرضه کننده و هم متقاضی از منابع ارزی کشور استفاده کنند؛ البته همچنان تامین ارز کالاهای اساسی و تجهیزات پزشکی و سایر نیازهای قبلی را با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان ادامه خواهیم داد و ارز آن ها را از محل فروش نفت و میعانات نفتی و گازی تامین می کنیم.

فرزین با بیان اینکه برای این مرکز ساختمان جدیدی هم خریداری شده و قبل از عید به این مکان منتقل می شود لیکن اکنون به صورت موقت در بازار متشکل ارزی شروع به فعالیت خواهد کرد. در مرکز مبادله ارز و طلا همچنین تالار حواله را راه اندازی خواهیم کرد. در این تالار بخشی از فروش ارز صنایع مختلف از جمله پتروشیمی، فولاد،صنایع غذایی عرضه خواهد شد و به نیازهای مختلف اختصاص می یابد.

وی در مورد تامین ارز به صورت اسکناس برای مصارف خدماتی گفت: روش تامین ارز سرفصل خدمات کمی متفاوت است و در طی این مدت با تلاش بسیار خوب بانک مرکزی ۶۸ قلم نیاز خدماتی شناسایی شده و ارز مورد نیاز این دسته از جمله ارز مسافرتی، پزشکی، دانشجویی در این مرکز باید تامین شود.

رئیس کل بانک مرکزی افزود: برای تامین ارز خدماتی سامانه هایی طراحی شده است که مردم می توانند با مراجعه به آنها، نیازهای ارزی خود را ثبت کنند که در ادامه مستندات آنها توسط نهادهای ذیربط بررسی می شود.

فعالیت مرکز مبادله ارز و طلای ایران از امروز آغاز شد

از سوی دیگر در همین حال بر اساس مصوبه ۱۱ بهمن شورای پول و اعتبار، مرکز مبادله ارز و طلای ایران از امروز فعالیت رسمی خود را در حوزه معاملات ارزی (اسکناس و حواله) آغازمی کند.

روابط عمومی بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کرد: این مرکز دارای چندین تالار معاملاتی و عرضه ارز و طلا خواهد بود که در مرحله نخست، تالار ارز خدماتی و تالار حواله در آن شروع فعالیت خواهد داشت.

ایجاد مرجعیت قیمت، افزایش حجم معاملات رسمی و سهولت دسترسی متقاضیان بازار ارز و طلا از مهمترین اهداف کلان مرکز مبادله ارز و طلای ایران است. این مرکز همچنین در رابطه با فعالیت خود، ابزارسازی و نهادسازی در بازارهای ارز و طلا و تقویت و بهینه‌سازی حداکثری زیرساخت‌های فناوری اطلاعات را دنبال خواهد کرد.

در تالار حواله ارزی، منابع لازم ارزی از محل صادرات شرکت‌های صنایع پتروشیمی، مس، معادن، فولاد، پالایش نفت، قیر و سایر صادرکنندگان در این تالار تامین و برای فروش به واردکنندگان عرضه می شود.

همچنین تامین ارز بابت واردات دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی همچنان با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان بر بستر سامانه نیما با قوت ادامه خواهد یافت.

در تالار ارز خدماتی مرکز مبادله ارز و طلای ایران هم ضمن بازنگری‌ صورت گرفته در سرفصل‌های تخصیص این نوع ارز، به منظور پاسخگویی به همه نیازهای واقعی ارزی از یک سو و جایگزینی روش‌های نظارت پسینی به جای نظارت پیشینی از سوی دیگر، سرفصل‌های مربوطه با رویکرد تسهیل مقررات توسعه یافتند.متقاضیان ارز خدماتی بایستی به تارنمای مربوطه مراجعه و نیاز واقعی ارزی خود را ثبت و همچنین اسناد و مدارک مرتبط با هر سرفصل را در سامانه طراحی‌شده برای بررسی دستگاه اجرایی ذیربط بارگذاری کنند.

متقاضی همچنین پس از تایید پرداخت، برای دریافت حجم ارزی اسکناس یا حواله تاییدشده به شعب منتخب بانک ملی ایران مراجعه و مراتب به طریق مقتضی به ایشان اطلاع‌رسانی‌ می‌شود.نرخ معاملات ارزی در مرکز مبادله ارز و طلای ایران در دو تالار نقد و حواله ارز بر مبنای منابع و مصارف ارزی کشور و بر اساس متغیرهای بنیادی اقتصادی کشف و مبنای معاملات فیمابین قرار می‌گیرد.بنابر این گزارش،‌ توسعه تالارها براساس نیازهای متنوع ارزی، توسعه ابزارهای معاملاتی مبتنی بر ارز و طلا از جمله سلف و سواپ، مرجعیت نرخ به عنوان نرخ مرجع ارز و طلای کشور و توسعه ارتباطات منطقه ای و بین المللی با بازارهای مالی و ارزی منطقه ای و جهانی، از مهمترین برنامه های آتی مرکز مبادله ارز و طلای ایران است.

خبر دیگر اینکه، بر اساس آخرین اطلاعیه مدیریت بازار متشکل معاملات ارزی ایران، تا اطلاع ثانوی معاملات دلار و یورو در این بازار متوقف شد.

نسخه مناسب چاپ