دستور رئیس پلیس برای جمع آوری معتادان متجاهر و برخورد با خرده فروشان
 

سرویس حوادث: پرسه زنی معتادان متجاهر همواره یکی از معضلات کلانشهرهای کشورمان به ویژه پایتخت بوده است و هر از چند گاهی طرح هایی برای جمع آوری این افراد به مرحله اجرا درمی آید اما با گذشت چند صباح، باردیگر این معضل نمایان می شود که اکنون فرمانده انتظامی کشور با اولویت قرار دادن رفع این مساله، قصد دارد به این دغدغه مردم پایان دهد.

سردار احمدرضا رادان که از چند هفته قبل سکان فرماندهی انتظامی کشور را در دست گرفته است،دیروز در همایش تخصصی رؤسای پلیس مبارزه با موادمخدر اعلام کرد که جمع‌آوری معتادان متجاهر و مبارزه با خرده‌فروشان یکی از اهداف و اولویت‌های پلیس است و تحقق این موضوع را در کاهش سرقت بسیار موثر دانست.

وی با بیان اینکه به معماری و سند راهبردی پلیس در مبارزه با موادمخدر نسبتاً توجه شده است، افزود: پلیس مبارزه با موادمخدر نقشی محوری در تامین امنیت و ایجاد احساس امنیت در میان مردم دارد. ارتباط این پلیس باید به حدی توسعه پیدا کند که سوداگران مرگ در آن‌ سوی مرزها هم در تیررس باشند و آنان هیچ منطقه‌ای را برای خود امن ندانند.

رادان با بیان این که انتظامی کشور شهدای بسیاری را در حوزه مبارزه با موادمخدر و نجات همه مردم جهان از شر آن تقدیم کرده است، گفت:‌ اما در کنار این موضوع، باید تهدیدی باشیم برای هر آن که بخواهد در حوزه مبارزه با مواد مخدر امنیت ما را به خطر بیندازد.

فرمانده فراجا بر ضرورت روابط دیپلماتیک در مبارزه با موادمخدر تاکید کرد و گفت:‌ ارتباط با کشورها و به ویژه کشورهای هدف باید توسعه پیدا کند تا جایی بتوانیم نقش مؤثری در مبارزه با مواد مخدر در آن سوی مرزها با همکاری کشورهای هدف داشته باشیم. دست اندرکاران تولید و توزیع عمده مواد مخدر نباید منطقه و سرزمینی را برای خود امن بدانند و تصور کنند که از طریق ورود به این منطقه می‌توانند موادمخدر را به داخل کشور انتقال دهند.

رادان بر ضرورت ریشه‌یابی پرونده‌های مبارزه با موادمخدر هم تاکید کرد و گفت: گاهی اوقات برخی از پرونده‌ها به دلایل گوناگون به‌خوبی ریشه‌یابی نمی‌شود، به اعتقاد من اگر حتی نیاز است در ساختار دستکاری کرد، این کار باید انجام شود تا به‌ طور موضوعی و ریشه‌ای بتوان به مسائل رسیدگی کرد. از سوی دیگر باید از افسران کارشناس در پلیس مبارزه با موادمخدر استفاده کنیم و حتی از تجربه نیروهایی که بازنشسته شده‌اند هم باید بهره گرفت تا کار برای پلیس آسان و برای حریف پلیس دشوار شود.

ضرورت شناسایی اموال قاچاقچیان

فرمانده فراجا بر ضرورت شناسایی اموال قاچاقچیان و سوداگران مرگ هم تاکید کرد و گفت: شناسایی اموال این افراد بسیار مهم است، سوداگران مرگ به روش‌های مختلف تلاش می‌کنند تا به بنیان مالی‌شان لطمه‌ای وارد نشود تا بتوانند خود را بازیابی کنند،لذا باید بتوانیم تا انتها اموال ناصواب را احصا کنیم. بر همین اساس شناسایی اموال قاچاقچیان باید جدی‌تر در دستور کار قرار بگیرد تا آن ها نتوانند مال حرام خود را به اموال تبدیل و از قانون فرار کنند.

وی با تاکید بر ضرورت اعمال نگاه جدید و ویژه در حوزه مبارزه با مواد مخدر گفت:‌ ما عهد بستیم آرامش مردم را تضمین کنیم و باید بفهمیم در حوزه مبارزه با مواد مخدر دغدغه مردم چیست. هیچ وقت به عنوان فرمانده فراجا ناراحت نخواهم شد اگر اعلام شود که امسال نسبت به سال گذشته کشفیات مواد مخدر کمتر شده است؛ بلکه زمانی ناراحت می‌شوم که دغدغه مردم در جامعه در حوزه موادمخدر کاهش پیدا نکرده باشد. مردم آنچه را که می‌بینند دغدغه آن ها می‌شود . مردم از این که معتاد متجاهر در خیابان ببینند، ناراحت هستند و کاری ندارند که چه فرایندی باید حاصل شود که معتاد در خیابان نباشد؛ ظرفیت و اردوگاه و نیرو و … به مردم ارتباطی ندارد چرا که مشکل مردم نیست و مشکل ما و سایر بخش‌ها است. مردم از ما کار و نتیجه می‌خواهند.

رادان با تاکید بر این که کار جهادی یعنی این که موضوع را به سایر سازمان‌ها حواله ندهیم، اظهار داشت: کار جهادی به معنای آن است که موضوع دنبال و پیگیری شود تا بتوانیم این ظرفیت را ایجاد کنیم تا دغدغه امروز مردم نسبت به موضوع مواد مخدر رفع شود. به هیچ عنوان نباید در این زمینه خسته شوید، حتی اگر هزار بار هم بعد از جمع‌آوری معتادی آزاد شود باردیگر ماموران انتظامی باید به وظیفه خود عمل کنند.

فرمانده فراجا با بیان این که وجود معتاد متجاهر دغدغه مردم است و باید آن را کاهش دهیم، گفت:‌ هیچ حقی برای خسته شدن در این حوزه نداریم. باید یک مبارزه جدی اطلاعاتی برای موضوع مواد فروشان خرد قرار دهیم و سرمنشا آن ها را بزنیم و شبکه‌های آنان را متلاشی کنیم. مبارزه با سرقت را برای رفع دغدغه مردم تشدید کرده ایم و اگر ساماندهی معتادان متجاهر آغاز شود به کاهش سرقت کمک خواهد شد چرا که بخشی از سرقت‌ها توسط معتادان متجاهر انجام می شود.

رادان در ادامه تاکید کرد: اگر جایی مثل هرندی وجود داشت رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر تهران باید کیسه خواب ببرد و آنجا بخوابد. در حوزه مبارزه با موادمخدر باید توفانی برای رفع دغدغه مردم به پا شود و پلیس مبارزه با مواد مخدر باید جایگاهی برای نخبه‌ها فراهم کند، امروز دیگر نمی‌توان با روش‌های سنتی با این پدیده مبارزه و با استفاده از ظرفیت نخبگان با روش‌های سنتی خداحافظی کرد. وی همچنین با بیان این که پلیس مبارزه با موادمخدر باید به پهپاد مجهز شود و از فناوری‌های نوین استفاده کند، گفت: مبارزه با خرده‌فروشان و جمع‌آوری معتادان متجاهر ۲ موضوعی است که مردم و اصحاب رسانه باید از پلیس پیگیری کنند.

معتادان متجاهر را معرفی کنید

فرمانده فراجا همچنین در حاشیه این همایش به رویکرد جدید فراجا در حوزه مبارزه با موادمخدر اشاره کرد و گفت: باید نگاه جدیدی در حوزه مبارزه با موادمخدر وجود داشته باشد و بر همین اساس از همکاران خواستیم تا علاوه بر عملیات علیه عمده‌فروشان و تولیدکنندگان، حتما نسبت به ساماندهی معتادان متجاهر اهتمام لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد:‌ در همین باره هم از مردم می‌خواهم که اگر از چند روز آینده و از اوایل سال آتی مردم در خیابان‌ها معتاد متجاهر دیدند با پلیس تماس بگیرند و موضوع را اطلاع دهند، ما انتقاد آنان را خواهیم پذیرفت، اما اگر مردم در خیابان‌ها معتاد متجاهر ندیدند از این جهت که آن‌ها را خوشحال و یکی‌ از دغدغه‌های آنان را رفع کرده‌ایم، خودمان هم خوشحال خواهیم شد.

کشف ۵۹۵ تن انواع مخدر در کشور

رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر فراجا هم از کشف ۵۹۵تن انواع مخدر در کشور از ابتدای سال تاکنون خبر داد.

به گزارش ایسنا، سردار مجید کریمی به تشریح برخی دستاوردهای پلیس مبارزه با مواد مخدر در سال جاری پرداخت و گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۵۹۵تن انواع موادمخدر کشف و ضبط شده است که مخدر تریاک همچنان در صدر این کشفیات قرار دارد و درصد قابل توجهی هم در حاشیه مرزها بوده است.

وی با بیان این که مهم‌ترین دغدغه و نگرانی ما در حوزه مبارزه با مواد مخدر تولید انبوه مخدر شیشه در کشور افغانستان است، ادامه داد: به تازگی بیش از ۲۷۰۰تن مخدر شیشه در افغانستان شناسایی و کشف شده است.کریمی با بیان این که امیدواریم حاکمان افغانستان به این موضوع حساسیت نشان دهند و جلوی تولید بیشتر ماده مخدر شیشه را بگیرند، ادامه داد: یکی از دستور کارهای جدی پلیس مبارزه با مواد مخدر اقدامات دیپلماتیک و رایزنی با کشورهای دیگر است تا جلوی ورود مواد مخدر به کشور گرفته شود.

نسخه مناسب چاپ