سناتور سندرز: نتانیاهوی نژادپرست از تحقیر فلسطینی ها لذت می برد
 

سرویس خارجی: برنی سندرز سناتور ارشد آمریکایی، بنیامین نتانیاهو و اعضای کابینه او را نژادپرستانی توصیف کرد که با تحقیر ملت فلسطین، سعی در پیشبرد سیاست های افراطی خود دارند.

این سناتور نام آشنا در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس آمریکا مواضع نتانیاهو و کابینه رژیم صهیونیستی را محکوم کرد و گفت در حال حاضر دموکراسی در اسرائیل در خطر است و من بسیار نگران آنچه نتانیاهو و برخی متحدانش در دولت انجام می‌دهد و آنچه ممکن است برای مردم فلسطین بیفتد، هستم. وی افزود: ایالات متحده میلیاردها دلار به اسرائیل کمک می‌کند اما ما باید به این موضوع توجه کنیم و بگوییم که شما نمی‌توانید یک دولت نژادپرست را اداره کنید و نمی‌توانید به راه حل دودولتی پشت کنید؛ شما نمی‌توانید مردم فلسطین را تحقیر کنید و بعد از آن به آمریکا بیایید و درخواست پول کنید.سندرز گفت: من از این خجالت می‌کشم که در اسرائیل در حال حاضر دولتی با این ماهیت و ذات افراطی وجود دارد.

وی درباره لابی حامی اسرائیل در آمریکا موسوم به «آیپک» هم گفت: آیپک فقط یک گروه طرفدار اسرائیل نیست بلکه یک شرکت گروه اقدام سیاسی است که گاهی از جمهوریخواهان پول می‌گیرد و گاهی اوقات از جمهوریخواهان راست افراطی حمایت می‌کند و چیزی که واقعا من را به شدت ناراحت می کند این است که در بسیاری از مبارزات انتخاباتی مقدماتی، ما نامزدهای بسیار خوبی شامل جوانان اغلب رنگین پوست داشتیم اما آیپک و دیگر گروه‌های اقدام سیاسی، میلیون ها دلار برای شکست آنها هزینه کرده اند. خبر دیگر اینکه به دنبال بحران داخلی رژیم صهیونیستی و شکل گیری اختلافات شدید درپی طرح اصلاحات قضایی، رئیس اسرائیل بار دیگر نسبت به فروپاشی این رژیم هشدار داد.اسحاق هرتزوگ گفت به شدت از آنچه در اراضی اشغالی رخ می‌دهد، نگران است. وی افزود: من شکاف‌هایی را می‌بینم که در برهه فعلی عمیق‌تر و دردناک‌تر

شده است. در چنین شرایطی هزاران ساکن اراضی اشغالی مقابل کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) در اعتراض به تصویب طرح موسوم به «اصلاح نظام قضایی» تظاهرات کردند. منابع صهیونیستی تصاویری را منتشر کردند که نشان می‌داد ساکنان اراضی اشغالی در تل‌آویو برخی خیابان‌ها را مسدود کردند. رسانه‌های صهیونیستی تظاهرات دیروز را تظاهرات «دوشنبه سیاه» نامیدند. همزمان الازهر اعلام کرد، اقدامات اخیر علیه فلسطینی‌ها چیزی جز تروریسم صهیونیستی نیست و نسبت به تشدید اوضاع در قدس اشغالی هشدار می‌دهد. در رویدادی دیگر اتحادیه آفریقا عضویت رژیم صهیونیستی در این اتحادیه به عنوان عضو ناظر را تعلیق کرد.

نسخه مناسب چاپ