وام۳۶۰ میلیون تومانی برای ازدواج در سال۱۴۰۲
 

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ با بیان این‌که میزان وام ازدواج ۵۰درصد رشد داشته است، اظهار داشت : بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه وام ازدواج زوجین نفری ۱۸۰میلیون تومان در سال آینده با بازپرداخت ۱۰ساله خواهد بود؛ اگر دختر زیر ۲۳سال و پسر زیر ۲۵سال باشد، نفری ۲۲۰میلیون تومان وام ازدواج می‌گیرندو زوجین در مجموع حداقل ۳۶۰میلیون و حداکثر ۴۴۰میلیون تومان وام ازدواج دریافت می کنند.

شمس‌الدین حسینی در حاشیه جلسه علنی مجلس در نشست خبری درپاسخ به سئوال خبرنگارما درباره سرانجام سهمیه بنزین افراد بدون خودرو افزود:در انتشار این خبر ناهماهنگی به وجود آمد؛ در زمان رای‌گیری اعلام شد که این پیشنهاد احتیاج به دو سوم رای اعضای تلفیق دارد که نتوانست این میزان رای را کسب کند؛ دوستان گفتند که اگر اصلاحاتی روی پیشنهاد انجام شود دیگر نیاز به دو سوم رای ندارد و لذا خبر را منتشر کردند؛ من گفتم که بررسی می‌کنم تا این موضوع مشخص شود؛ بعد از بررسی معلوم شد که آنچه رای آورده عین پیشنهاد بوده است و اصلاحاتی در آن اعمال نشده بود، لذا پیشنهاد الحاقی اختصاص سهمیه ۱۵لیتری بنزین به خانوارهای بدون خودرو در گزارش تلفیق نیامده است؛ چون نتوانست رای دو سوم اعضای تلفیق را کسب کند.

رئیس کمیسیون تلفیق بودجه درباره این که آیا کمیسیون تلفیق بودجه مصوبه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی و بنزین در سال آینده داشته است؟ گفت: ما هیچ مصوبه‌ای در کمیسیون تلفیق مبنی بر تغییر قیمت هیچ فرآورده‌ای نداشتیم.

حسینی درباره میزان فروش نفت افزود: کل منابع مربوط به صادرات نفت خام و میعانات گازی و خالص گاز و صادرات گاز طبیعی ۶۰۴هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود که یک میلیون و ۴۰۰هزار بشکه نفت صادر شود که این غیر از میعانات گازی است. یک میلیون و ۴۰۰هزار بشکه و معادل ۱۵۰هزار بشکه نفت برای میعانات گازی جهت عرضه به پتروشیمی‌ها به نرخ هر بشکه ۸۵ دلار با نرخ ارز ۲۳هزار تومانی بوده است و در مرکز پژوهش‌ها محاسبه شد که اگر میزان صادرات نفت به یک میلیون و ۲۰۰هزار بشکه به نرخ ۷۵دلار با نرخ ارز تسعیر ۲۸هزار و ۵۰۰تومان باشد پس درآمد نفتی ۶۰۴ همت قابل تحصیل است. وی درتشریح مصوبات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ادامه داد: کمیسیون تلفیق طی ۵۰ جلسه به بررسی کلیات و جزئیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۲پرداخت که ۱۳جلسه برای کلیات و ۳۷ جلسه برای جزئیات بود. ۴۶۰۰نفر- ساعت در جلسات رسمی تلفیق وقت صرف شد. بودجه سال ۱۴۰۲از لوایح خاصی است که باید براساس دو برنامه توسعه تنظیم می‌شد؛ شش ماه اول بودجه براساس برنامه ششم و شش ماه دوم براساس برنامه هفتم بود؛ لذا باید ملاحظات مربوط به برنامه هفتم را هم در نظر می‌گرفتیم.

حسینی با بیان این‌که در لایحه بودجه دو مدل احکام یک ساله و دائمی آمده بود، افزود: اتفاق نظری با شورای نگهبان انجام شد مبنی بر این‌که مصوبات قانون بودجه یک ساله است؛ لذا موضوع تصویب احکام دائمی در بودجه منتفی شد و هر آنچه تصویب شده یک ساله و برای سال ۱۴۰۲است. وی با بیان این‌که دغدغه ما در رسیدگی‌های بودجه توجه به اقشار آسیب‌پذیر بود، اضافه کرد: در همین زمینه منابع مربوط به سازمان بهزیستی و کمیته امداد افزایش داشت و به حقوق بازنشستگان توجه شد؛ همه در کمیسیون تلفیق اذعان داریم که باید پوشش مناسب‌تری نسبت به کاهش قدرت خرید مردم بر اثر تورم داده شود، اما ما ترمیم‌ها را در حد امکانات مالی دولت انجام دادیم؛ البته فشار تورم بیش از آن چیزی است که در لایحه جبران شده است. رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه با تاکید بر این‌که در لایحه بودجه به انضباط مالی هم توجه شده است گفت: احکامی درباره چگونگی گردش منابع در شرکت‌های زیرمجموعه دولت آمده و تمرکز و نظم دهی به حساب آنها نزد حساب خزانه قید شده است. باید حساب‌ها در حساب‌های خزانه تمرکز پیدا کند؛ یکی از بندهای مصوب این بود که دامنه تفاوت تخصیص محدود شود.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته مواردی داشتیم که در ردیفی ۱۲۰درصد تخصیص داده شد و میزان تخصیص در ردیف دیگر صفر درصد بوده است؛ لذا مقرر کردیم که بعد از کسر پرداخت‌ها و هزینه‌ها مثل حقوق و دستمزد ۲۰درصد اعتبارات جدول متفرقه به ۳۰درصد محدود شود؛ چون باید ملاک اجرای قانون باشد نه این‌که تخصیص صفر درصدی در بندی و تخصیص ۱۰۰درصدی را در بند دیگر شاهد باشیم.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه با اشاره به کاهش مالیات واحدهای تولیدی به ۱۸درصد اظهار داشت : در قانون دائمی میزان مالیات واحدهای تولیدی ۲۵درصد است که این میزان در بودجه سال ۱۴۰۱، ۲۰درصد شد و در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲به ۱۸درصد کاهش پیدا کرد.

حسینی با اشاره به تبصره ۱۸مربوط به تولید و اشتغال گفت: در این تبصره حساب ملی توسعه و پیشرفت تشکیل می‌شود که هیات امنای حساب ملی، رئیس جمهوری و معاون اول و برای استان‌ها استانداران مسئولیت دارند. این مصوبه بدون توسعه تشکیلاتی است و اتفاق مبارکی محسوب می‌شود. وی با بیان این‌که منابع و تکالیف تبصره ۱۶از تبصره ۱۸جدا شد، ادامه داد: تبصره ۱۶برای اختصاص تسهیلات ازدواج و حمایت از

فرزند آوری و مسکن و تبصره ۱۸برای تولید و اشتغال و سرمایه‌ گذاری است؛ ما در مصوبه‌ای به بانک‌ها با اجازه وزیر اقتصاد مجوز دادیم که اموال مازاد خود را فروخته و بانک‌های دولتی بتوانند با تضمین دولت ۵۰هزار میلیارد تومان (همت) اوراق مالی تا پنج سال منتشر کنند و منابع حاصله صرف افزایش سرمایه بانک‌ها شود. به گفته حسینی، یکی از مشکلات نظام مالی و تامین مالی تولید و فعالیت اقتصادی پائین بودن و بعضا منفی شدن نسبت سرمایه بانک‌هاست که سعی شد این مشکل برطرف شود. رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه در این باره که آیا سقف بودجه تغییر کرده است ؟ گفت: اهتمام ما در کمیسیون تلفیق این بود که از ایجاد منابع واهی پرهیز کنیم؛ لذا تغییرات ایجاد شده در سقف بودجه به مراتب کمتر از قبل است؛ البته اگر به روال بودجه ریزی و توجه به بسیاری از ردیف‌ها باشد سقف بودجه تغییری نداشته چون مثلا در برخی از ردیف‌ها عدد ۱۰۰میلیون تومان آمده که سال‌های قبل یک بوده است؛ هر کدام از اینها حکایت از چند صد میلیارد تومان دارد؛ فارغ از این موضوع در گزارش تلفیق ۳۰همت سقف بودجه افزایش داشته که کمتر از دو درصد است.

حسینی درباره واردات خودرو در گزارش تلفیق گفت: دو حکم آمده است که مجوز ماشین‌های راهداری داده شود و حکم دیگر برای واردات خودروها با کارکرد زیر پنج سال است. ما در همه اینها اجازه ثبت سفارش را به وزارت صنعت، معدن و تجارت دادیم و هیچ الزامی وجود ندارد.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه درباره افزایش ۲۰درصدی حقوق در گزارش تلفیق اظهار داشت: دولت در لایحه آورده بود که میزان افزایش حقوق به طور متوسط ۲۰درصد اضافه شود که عبارت به طور متوسط را حذف کردیم و قرار شد که ۲ر۱برابر آخرین حکم یا ۲۰درصد افزایش حقوق در سال آینده اعمال شود. ابهام لایحه این بود که حداقل حقوق هفت میلیون تومان آمده بود حال این‌که حداقل حکم حقوقی در امسال شش میلیون و ۶۰۰هزار تومان است که ۲۰درصد آن هفت میلیون و ۹۲۰هزار تومان می‌شود. سئوال این بود که چرا دولت حداقل حقوق را هفت میلیون تومان تعیین کرده است؟ برای رفع این ابهام هم عبارت افزایش به طور متوسط حذف شد و هم مقرر شد که میزان افزایش حقوق ۲ر۱برابر آخرین حکم کارگزینی در سال ۱۴۰۱باشد.

حسینی اضافه کرد: با مصوبه کمیسیون تلفیق همه حقوق‌ها در سال آینده برای افراد شاغل ۲۰درصد افزایش پیدا می‌کند اما برای کسانی که در سال ۱۴۰۲استخدام می‌شوند حداقل حقوق هفت میلیون تومان است ومعافیت مالیاتی هم هفت میلیون تومان تعیین شد اما حقوق شاغلان از هفت میلیون و ۹۲۰هزار تومان کمتر نخواهد شد؛ واقعیت آن است که تورم بیشتر از افزایش حقوق است اما ما براساس منابع دولت پیش‌بینی‌های لازم را انجام دادیم. وی ادامه داد:کسانی که حقوق آنها بیش از هفت میلیون تومان باشد ۱۰درصد مازاد آن را مالیات پرداخت می‌کنند .حداقل حقوق بازنشسته‌ها تا ۹۰درصد همین عدد افزایش پیدا می‌کند یعنی اگر حکم حقوقی بازنشسته‌ای امسال شش میلیون و ۳۰۰هزار تومان باشد حقوق او در سال آینده ۲ر۱برابر اضافه می‌شود که چیزی حدود هفت میلیون و ۳۰۰هزار تومان می‌شود.

وی درباره موضوع تعیین نرخ دلار در بودجه گفت: در بودجه دو حکم انضباطی است؛ نرخ تسعیر ارز براساس نرخ میانگین صادرات باشد. سامانه‌های مختلفی برای معاملات پیش‌بینی شد که نباید نرخ تسعیر از متوسط کمتر شود .محاسبه نرخ ارز براساس میانگین ارز صادرات منظور می شود.

افزایش حقوق سربازان

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه درباره این که آیا مبلغ ۴ میلیون و۸۰۰هزارتومان حقوق سربازان موردپذیرش ستادکل نیروهای مسلح است، اظهار داشت : در زمان تصویب کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۲بارها گفتیم که ما بودجه ایده‌آل را بررسی نمی‌کنیم و این لایحه مقبول است. در قانون دائمی میزان حقوق سربازان مشخص شده است. ما تصویب کردیم که حقوق سربازان مجرد مناطق غیرعملیاتی ۶۰درصد، حقوق سربازان مجرد در مناطق عملیاتی ۷۵درصد و حقوق سربازان متاهل به میزان ۹۰درصد حقوق پایور افزایش پیدا کند.

حسینی در مورد تعیین تکلیف مشمولان غایب سربازی گفت: کمیسیون تلفیق بودجه سال آینده هیچ مصوبه‌ای درباره تعیین تکلیف مشمولان غایب سربازی نداشته است و به بحث خرید سربازی هم ورود نکردیم. موضوع مشمولان غایب سربازی در قانون احکام دائمی آمده و در حیطه اختیارات ستاد کل نیروهای مسلح است؛ بنابراین در لایحه بودجه سال آینده هم هیچ بحثی درباره خرید سربازی نیامده است.

وام ازدواج ۳۶۰ میلیون تومانی

وی با بیان این‌که میزان وام ازدواج ۵۰درصد رشد داشته است، اظهار داشت : بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه وام ازدواج زوجین نفری ۱۸۰میلیون تومان در سال آینده با بازپرداخت ۱۰ساله خواهد بود؛ اگر دختر زیر ۲۳سال و پسر زیر ۲۵سال باشد، نفری ۲۲۰میلیون تومان وام ازدواج می‌گیرندو زوجین در مجموع حداقل ۳۶۰میلیون و حداکثر ۴۴۰میلیون تومان وام ازدواج در سال آینده می‌توانند دریافت کنند. حسینی درباره میزان یارانه نان هم گفت: ما جدول هدفمندی یا همان تبصره ۱۴را تغییر ندادیم و منابع و مصارف عینا تصویب شد؛ امسال میزان منابع هدفمندی ۶۴۰همت بود که در بودجه سال آینده ۶۶۰همت شد واین همان پیشنهاد دولت است و آن را تغییر ندادیم.

نسخه مناسب چاپ