معافیت ارزش اصل طلا، جواهر و پلاتین به‌کاررفته در مصنوعات از مالیات بر ارزش افزوده‌
سازمان امور مالیاتی در اطلاعیه‌ای از معافیت مالیاتی و عوارض ارزش افزوده‌ ارزش اصل طلا، جواهر و پلاتین به‌کاررفته در مصنوعات ساخته‌شده خبر داد.

به گزارش ایرنا، براساس این اطلاعیه، طبق مقررات قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب پارسال، ارزش اصل طلا، جواهر و پلاتین به کار رفته در مصنوعات ساخته شده از فلزات مزبور، معاف از مالیات و عوارض ارزش افزوده بوده و صرفاً اجرت ساخت، حق‌العمل و سود فروشنده کالاهای مذکور مشمول مالیات و عوارض با نرخ ۹ درصد است.

در همین حال، رئیس کل سازمان امور مالیاتی از شناسایی اموال ابربدهکار مالیاتی که با شگردهای خاص ۱۵سال اقدام به فرار مالیاتی کرده بود، خبر داد.

داوود منظور با اشاره به اینکه در سند مردمی دولت سیزدهم موضوع مبارزه با فرار مالیاتی و شفاف‌سازی اقتصاد مورد تأکید قرار گرفته است، اظهار داشت: در راستای تحقق این برنامه، نظام مالیاتی در دوره تحولی به سمتی حرکت می‌کند که درآمدهای مالیاتی از محل شناسایی فرارهای مالیاتی و شناسایی مؤدیان جدید تأمین شده و فشار بر مؤدیان منضبط که به تکالیف خود عمل کرده و حساب و کتاب شفاف دارند، به حداقل برسد.

وی گفت: در همین راستا اقدامات برای وصول مالیات یکی از ابر بدهکاران مالیاتی که با شگردهای خاص در طول ۵۵۲۰ روز اقدام به فرار مالیاتی کرده بود، انجام و از طریق شناسایی املاک و جریان فروش کالا با استفاده از حساب دیگران در مرحله وصول قرار گرفت.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه این بدهکار مالیاتی بیش از ۲۴شرکت در هشت استان کشور دارد و در این مدت بیش از۱۲ هزار و ۸۰۰میلیارد ریال بدهی مالیاتی داشته است، گفت: بخش عمده‌ای از بدهی‌های مالیاتی و بانکی مربوط به شرکت‌های اقماری نامبرده که جزو شرکت‌های بورسی هم است، با اخذ وکالت‌نامه‌های بلاعزل توسط ایشان به نفع شرکت‌های سهامی خاص تأمین دلیل شده یا پس از تملک آنها توسط بانک‌ها بابت بدهی معوقه مجدداً برای شرکت‌های سهامی خاص خود خریداری شده است.

وی با اشاره به گسترده بودن فرار مالیاتی در کشور تأکید کرد: سازمان امور مالیاتی برای برخورد با جرایم اقتصادی، فرار مالیاتی و پیشگیری از زمینه‌های وقوع این پدیده، عزم جدی و قاطع دارد که با همکاری نهادهای نظارتی و قوه قضائیه در حال سرعت گرفتن است.

نسخه مناسب چاپ