وزیر ارشاد: مشکل ارز زائران حج تمتع حل می شود
 

آیین تکریم سید صادق حسینی رئیس پیشین و سید عباس حسینی رئیس جدید سازمان حج و زیارت برگزار شد.

به گزارش مهر، محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم که در محل سازمان حج و زیارت برگزار شد، گفت: آقای سید عباس حسینی رئیس جدید سازمان حج و زیارت از بدنه سازمان حج و زیارت بوده و از منطقه محروم کار خود را آغاز کرده است. ایشان ۲۵سال در سازمان حج و زیارت بوده است و من شخصاً در سفر حج تمتع خود، تسلط ایشان را از نزدیک دیدم. بر خود واجب می‌دانم که حتماً از دیدگاه‌های ایشان در حوزه حج و زیارت بهره مند شوم. امیدوارم جناب آقای حسینی همه دغدغه‌های ما در حوزه حج و زیارت را برطرف کنند.اسماعیلی با بیان این که تقویت زیرساخت‌ها یکی از انتظارات ما از سازمان حج و زیارت است، گفت: کاهش ایام حضور حجاج در حج یکی از موضوعات دیگر ماست که باید این موضوع به ما در ناوگان حمل و نقل هوایی کمک کند.

وی با اشاره به این که مشکل ارز زائران حل می شود، گفت: دو مصوبه خوب در دولت در زمینه نرخ ارز گرفتیم، یک مصوبه در مورد حج واجب بود که نرخ ارز معینی مناسب حال حجاج در نظر گرفته شده است. در مورد عتبات هم نگران بودیم. با این حال علی رغم اختلاف نظرها، رئیس‌جمهوری به ما در این زمینه اطمینان دادند. معتقدیم حداقل کاری که در نظام اسلامی می‌توانیم برای زائران انجام دهیم، همین بحث ارز است و قطعاً در این زمینه تمام تلاش خود را خواهیم کرد.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سفر اربعین گفت: برگزاری باشکوه و اربعین در زمان تابستان یکی از افتخارات دولت مردمی است که حدود ۴میلیون نفر از کشورمان به این سفر عزیمت کردند، اما با این حال معتقدیم حتماً راهبری زیارت اربعین در شورای عالی حج و زیارت باید انجام شود. شکل کار باید غلبه مسائل فرهنگی و زیارتی باشد. بحث امنیتی سفر که مفروض است و باید انجام شود اما شکل فرهنگی باید در رأس کار اربعین باشد.

وی با اشاره به وجود مشکلات سیاسی و تأثیر آن در اقدامات سازمان حج و زیارت گفت: لازمه حل این مشکلات، تلاش بیشتر همکاران در همه بخش‌های سازمان است. ما نیازمند بازاندیشی در ساختارها هستیم. یکی از راه‌های ما برای توسعه گردشگری و توسعه فرهنگ زیارتی این است که همان اندازه که سازمان حج و زیارت زائر می‌برد زائران را هم به کشور ما بیاورد. امیدوارم همه دستگاه‌ها مثل مجلس به ما در توسعه فرهنگ زیارت و گردشگری دینی کمک کنند و همه بخش‌های سازمان حج و زیارت در این اقدام فعال باشند.

نسخه مناسب چاپ