تأمین منابع مالی دارو از بازار سرمایه
نشست هم اندیشی بازار سرمایه به همت صندوق توسعه و با همکاری کانون کارگزاران و میزبانی شرکت بورس تهران برگزار شد، به بررسی صنعت دارو اختصاص داشت.

منصور نکویی‌نیا مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین «تیپیکو» در این نشست که با حضور کارشناسان صنایع دارویی و بازار سرمایه برگزار شد بیان کرد: موضوع کیفیت دارو از تولید تا مصرف بسیار حیاتی است و باید کیفیت آن بیش از پیش حفظ شود.

نکویی‌نیا با اشاره به اینکه این صنعت همچنان با قیمت‌گذاری دستوری مواجه بوده است، افزود: وجود قیمت‌گذاری دستوری چالشی بزرگ برای این صنعت به شمار می‌رود، ما شرکت‌های سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیری هستیم که باید جوابگوی سهامداران خرد و کلان باشیم بنابراین، باید طوری رفتار کنیم تا بنگاه‌ها سودآور شوند و نباید مشکلی در توزیع دارو داشته باشیم.

وی افزود: تامین منابع مالی یکی از موانع و چالش‌های پیش روی این شرکت است؛ به طوری که نیاز به تامین نقدینگی از تیر امسال تا کنون بیش از پنج برابر شده است همچنین قرار است برای سال آینده از بازار سرمایه برای تامین‌مالی مواد اولیه استفاده شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین با بیان اینکه سیستم دارویی کشور بیش از ۴۰ سال در موقعیت درخشانی است و توانسته بیش از ۹۰ درصد تولیدات کشور را پاسخگو باشد، گفت: یک غفلت کوچک در این صنعت عواقب بدی را به همراه دارد بنابراین راهکارهایی برای برون رفت از مشکلات اتخاذ شده تا به سمت تولید داروهای با فناوری نوین حرکت کنیم، تا شاهد ثمرات این خدمت باشیم.

خوشبختانه حرکت‌های خوبی از سوی نخبگان کشور صورت گرفته است، به طور معمول برای تمام شرکت‌ها طرح توسعه‌ای وجود دارد که باید برا آن‌ها افزایش سرمایه در نظر گرفته شود.

نکویی‌نیا تصریح کرد: خوشبختانه طرح‌ها با سرعت خوبی در حال انجام است و به طور دائم و به صورت ماهانه گزارش‌های مالی به هیات مدیره ارسال و بررسی‌ها انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین گفت: تمام سیستم خرید آنلاین شده و به سمت شفاف سازی پیش می‌رویم، خوشبختانه برای جمعیت ۸۵ میلیون نفری کشور تعداد شرکت‌های تولیدکننده زیاد بوده و قرار است هر سه ماه حداقل نیازهای کشور بررسی شود تا با کمبود دارو مواجه نباشیم.

به سمت تولید هدفمند پیش رفته و برنامه تولید را با مطالعه بازار هماهنگ می کنیم با توجه به شرایط تحریم در انبارهای ما باید تا سه ماه مواد اولیه وجود داشته باشند.

نکویی‌نیا افزود: تأمین منابع مالی یکی از بزرگترین چالش‌های صنعت دارو است در حال حاضر با توجه به تغییر نرخ ارز، مواد اولیه با ارز نیمایی ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان وارد کشور می‌شود، با پرداخت مطالبات شرکت‌ها و کمک‌هایی که در رابطه با اخذ تسهیلات از بانک‌ها صورت‌ می‌گیرد، می‌توان نگرانی‌های تامین مالی این صنعت را رفع کرد.

مدیرعامل «تیپیکو» افزود: نیاز است ۱۵ هزار میلیارد تومان به سیستم دارویی تزریق شود تا بتوان از این مشکل عبور کرد.

علی گلبازخانی کارشناس گروه مالی مهرگان (ساتا) هم در بخشی دیگری از این نشست گفت: در حال حاضر شرکت‌های فعال در صنعت دارویی بازار سرمایه به‌طور کلی شامل سه بخش تولید مواد اولیه دارویی، تولید محصول دارویی و بخش توزیع و پخش می‌شوند.

وی افزود: مجموع ارزش بازار این سه بخش در ششم اسفند امسال، برابر با ۱۲۹ هزار میلیارد تومان است که بخش تولید محصول دارویی با ۹۷ هزار میلیارد تومان بیشترین سهم را از مجموع این سه گروه دارد ضمن آنکه ارزش بازار توزیع و پخش ۲۰ هزار میلیارد تومان و تولید مواد اولیه دارویی ۱۱ هزار میلیارد تومان است. همچنین شش شرکت در قسمت مواد اولیه،تعداد ۳۲ شرکت در قسمت تولید محصول و چهار شرکت در قسمت توزیع و پخش فعال هستند.

گلبازخانی تصریح کرد: در رتبه‌بندی ارزش بازار شرکت‌های دارویی، داروسازی عبیدی با ۱۴ درصد بزرگترین شرکت دارویی محسوب می‌شود و بعد از آن داروسازی دانا و پخش البرز در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

کارشناس گروه مالی مهرگان (ساتا) گفت: درآمد عملیاتی تجمعی صنعت دارو در بخش مواد اولیه در ۹ ماهه سال گذشته ۸ر۲ هزار میلیارد تومان بوده که در ۹ ماهه سال جاری به ۵ر۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.

نسخه مناسب چاپ