رئیس انجمن مفاخر فرهنگی : مجسمه حکیم نظامی در میدان ونک نصب می‌شود
 

رئیس ستاد بزرگداشت همایش حکیم نظامی با اشاره به جزئیات این رویداد اعلام کرد: به زودی مجسمه حکیم نظامی در میدان ونک تهران نصب می‌شود.

به گزارش خبرنگار اطلاعات، محمود شالویی رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی و رئیس ستاد بزرگداشت حکیم نظامی در نشست رسانه‌ای بزرگداشت حکیم نظامی که دیروز در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد، با اشاره به اینکه امسال این انجمن یکصد ساله شده است و در فرصت مناسب درباره برنامه‌های انجمن در طول این یک قرن و همچنین برنامه‌های پیش‌روی آن صحبت خواهیم کرد، گفت: امسال افزون بر روز ۲۱ اسفند که در تقویم ملی و فرهنگی ما به عنوان روز حکیم نظامی نامگذاری شده است، هفته بزرگداشت نظامی را از ۱۴ تا ۲۱ اسفند خواهم داشت. اما به دلیل کثرت برنامه‌ها و همچنین تقاضای استان‌ها و مراکز علمی و دانشگاهی و عدم امکان برگزاری همه برنامه‌ها در طول یک هفته، برنامه‌های گرامیداشت را از ابتدای اسفندماه آغاز کردیم.

وی افزود: اولین برنامه در دانشگاه الزهرا برگزار شد. در دانشگاه آزاد اهواز و دانشگاه تربیت مدرس نیز برنامه‌هایی داشتیم. پس از آن در اهواز به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی و با همکاری معاونت فرهنگ و ارشاد استان برنامه‌ای داشتیم. همچنین شهرهای تبریز، ارومیه، خراسان، سبزوار، اصفهان، یزد، بیرجند، بجنورد و برخی مراکز استان‌ها برنامه‌هایی به صورت ویژه خواهند داشت. اغلب دانشگاه‌های کشور از جمله علامه طباطبایی و شهید بهشتی برنامه‌هایی در نظر دارند.

شالویی گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بخش خارج کشور ما را یاری کردن، طوری که در تمامی نمایندگی‌های فرهنگی سایر کشورها برنامه‌هایی را تدارک دیدند و از اکنون هم اغلب نمایندگی‌های فرهنگی، برنامه‌هایی در دست اجرا دارند.

رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی درباره برنامه‌های هنری و ادبی بزرگداشت حکیم نظامی گفت: در هفته حکیم نظامی در بخش‌های تجسمی، با همکاری موزه معاصر تهران و مرکز هنرهای تجسمی و فرهنگستان هنر، کارگاه نمایشی، عرضه آثار هنری و تجسمی را خواهیم داشت. همچنین امسال همکاری بیشتری با وزارت آموزش و پرورش داریم و مدارس شبانه‌روزی و نمونه مردمی، برنامه‌های خاصی در رابطه با حکیم نظامی دارند.

وی یکی از رموز همکاری فرهنگی و ادبی کشور را بزرگداشت حکیم نظامی دانست و افزود: امسال یکی از برنامه‌ها توسط مؤسسه اکو برگزار می‌شود. وزارت علوم هم با دعوت از استادان و نظامی‌پژوهان، برنامه‌هایی را در زمینه بزرگداشت حکیم نظامی خواهد داشت. همچنین از استادانی که در زمینه نظامی کار و پژوهش می‌کنند یا دانشجویانی که پایان‌نامه یا رساله آنها به موضوع نظامی اختصاص دارد، تقدیر می‌شود.

شالویی با اشاره به جزئیاتی از برنامه اختتامیه گفت: در نظر داریم از مجسمه «حکیم نظامی» در اختتامیه رونمایی و در میدان ونک نصب کنیم. بنا به مصوبه‌ شورای فرهنگ عمومی و شورای شهر، در هر شهر یک میدان و یک خیابان به نام حکیم نظامی اختصاص می‌یابد.

وی گفت: در همین هفته از یکی از نسخه‌های «پنج گنج» رونمایی خواهد شد و در این راستا یکی از برنامه‌های مهم ما در کتابخانه آیت‌الله‌العظمی مرعشی نجفی برگزار می‌شود. سال گذشته با کتابخانه ملک، مدرسه عالی شهید مطهری و آستان قدس رضوی در این زمینه همکاری داشتیم و نمونه‌هایی از نسخ خطی قدیمی پنج گنج را در معرض دید عموم قرار دادیم. کاخ گلستان نیز برای بزرگداشت حکیم نظامی برنامه‌هایی دارد.

در ادامه، دکتر کاوه خورابه دبیر علمی و پژوهشی همایش حکیم نظامی بیان کرد: خوشحالم که بستر و زمینه‌ای فراهم شده تا به دور از حاشیه، مجموعه تحقیقات و اندیشه‌هایی که در دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌ها و خانه‌ها و اذهان بودند، در بستر اجتماعی ظهور و بروز داشته باشند.

وی با اشاره به اندیشه‌های حکیم نظامی در اشعارش گفت: شعر نظامی مملو از پنج اندرز، اندیشه، داستان و در حوزه مباحث عاطفی انسان‌ها، مجموعه‌ای را برای بشر امروز فراهم کرده است. احتیاج نیست مفاخر ما در برج عاج بنشینند، برگزاری آیین بزرگداشت حکیم نظامی این امکان را برای سایر مفاخر هم فراهم می‌کند که بیشتر در اجتماع شناسایی و معرفی شوند.

نسخه مناسب چاپ