برنامه بانک مرکزی برای سرمایه گذاری مردم در بازار ارز
اگر فردی در پی سرمایه‌گذاری در بازار ارز است حتی با سرمایه خُرد، بانک مرکزی از دو تا سه روز آینده ابزار‌ها و مواردی را برای سرمایه‌گذاری مردم عرضه خواهد کرد.

مدیر تالار ارز خدماتیِ مرکز مبادله ارز و طلا در گفتگو با سیما این مطلب را به عنوان هشداری نسبت به ریسک بالای سرمایه‌گذاری در بازار ارز بیان کرد و گفت: از زمان آغاز به کار این مرکز در تالار ارز خدماتی و تالار ارز حواله‌ای تاکنون حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار ارز به متقاضیان تخصیص داده شده است. بخشی از این رقم توسط متقاضیان در سرفصل‌های دانشجویی، فرصت‌های تحقیقاتی و همچنین شرکت‌های هواپیمایی دریافت شده و بخشی هم به‌صورت مسافری بوده است.

مسعود توکلی با بیان اینکه همچنین روز هفتم اسفند حدود ۹۰۶ مسافر از فرودگاه امام(ره) ارز خود را به ‌ارزش ۴۵۲ هزار دلار دریافت کردند، افزود: در تالار ارز حواله، در مجموع از دوم تا هفتم اسفند ۵۷۸ میلیون دلار عرضه شد که در حدود ۴۷۰ میلیون دلار معامله انجام گرفت.

وی درباره نوسانات بازار غیررسمی ارز گفت: به‌اذعان کارشناسان بانک مرکزی و کارشناسانی که در حوزه اقتصاد فعالیت می‌کنند، اساتید دانشگاه و ​فعالان حرفه‌ای بازار یعنی صرافان، واقعیت این است که امروز بازار ارز خطر بسیار بسیار بالایی دارد و بعضاً آماتور‌ها خیلی به بازار هجوم آوردند و تحت تأثیر هیجانات قرار گرفتند.

مدیر تالار ارز خدماتیِ مرکز مبادله ارز و طلا با اشاره به اینکه ممکن است سودجویان از این فضای ملتهب به‌نفع خود استفاده کنند، افزود: این تجربه را در سنوات و دوره‌های مشابه گذشته داشتیم که عده‌ای در تلاش بودند از وضع ملتهبی که در فضای بازار ایجاد می‌ شود، سوء استفاده کنند. بنابراین توصیه همه کارشناسان، فعالان حرفه‌ای بازار و استادان دانشگاه این است که افزایش‌ها و فعالیت بازار ارز فقط و فقط مبتنی بر ریسک بالا و حاصل هیجاناتی است که بعضاً از طریق شبکه‌های مختلف القاء می‌شود.وی اضافه کرد: شرایط دریافت ارز دانشجویی در سامانه «سجاد» برای وزارت علوم و سامانه «موحد» برای وزارت بهداشت به‌طور کامل و با جزئیات ذکر شده است. مدارک دانشجویان در این سامانه‌ها بارگذاری می‌شود و بعد از این که تأیید شد، این دو وزارتخانه در سامانه مرکز مبادله ارز و طلا تأییدیه را صادر می‌کنند و در ادامه برای متقاضیان پیامک صادر می‌شود و بعد از آن دانشجویان می‌توانند به کارگزار مرکز مبادله یعنی بانک ملی مراجعه و ارز خود را دریافت کنند.

توکلی با بیان اینکه بخشی از کار کارشناسی ارز دانشجویی را این دو وزارتخانه انجام داده و مشخص کرده‌اند برای اقامت دانشجویان چه‌میزان ارز مورد نیاز است، تصریح کرد: برای دانشجویان حدود ۱۹ هزار دلار سقف شهریه در نظر گرفته‌ایم. همچنین تا سقف ۲۵ هزار دلار در سال پرداخت ارز برای دانشجویان در نظر گرفته‌ایم و اگر مازاد بر این حجم ارز را نیاز داشته باشند می‌توانند به صرافی‌ها مراجعه و با کارت ملی، ارز مازاد خود را خریداری کنند.

وی با اعلام اینکه کد ۵۶ همچنان فعال است تا نیاز‌های ضروری مردم تأمین شود، گفت: صرافی‌ها برای خرید و فروش ارز بین خودشان و بین مردم نرخ خاص خود را دارند. این نرخ توافقی بین خریدار و فروشنده است و بانک مرکزی تقریباً در این فضا دخالتی ندارد.

نسخه مناسب چاپ