خط ارتباطی مردم با اطلاعات
یادی از مرحوم آیت‌الله سیدمحمدتقی حکیم

یک سال از رحلت آیت‌الله سیدمحمدتقی حکیم می‌گذرد و جا دارد که از یادگاری با ارزش آن‌ مرحوم در شمال شرق شمیران یادی کنیم. ایشان در سال ۱۳۷۵ خورشیدی منزل مسکونی خود را به کتابخانه عمومی بدل کرد که در همان سال وابسته به آستان قدس رضوی شد. اقدام فرهنگ دوستانه این استاد عالیقدر باعث شد تا کمبود کتابخانه در این منطقه جبران شود. آیت‌الله حکیم حدود ۶۰ سال امام جماعت مسجد حصار بوعلی شمیران بود و آیین سالگرد رحلت ایشان ۵ اسفندماه باشکوهی بی‌نظیر در حسینیه بزرگ شمیران برگزار شد که امید است مقاله‌ها و کتاب‌های با‌ارزش و سودمند این مرد دانشمند و فقید، مورد توجه و راهگشای جوانان کشورمان قرار گیرد.

روح‌الله مهرپارسا

پس از ۱۵ سال می‌خواهم در دانشگاه آزاد ادامه تحصیل دهم

در سال ۱۳۸۵ در آزمون دانشگاه آزاد شرکت و رتبه ۱۹ را کسب کردم و با اینکه تعداد قبولی‌ها در آن سال‌ها اندک بود و فقط یک نمره اختلاف با نفر آخر پذیرفته شدگان در دانشگاه داشتم و در همان زمان نیز چند نفری از قبول شدگان در دانشگاه آزاد واحد ورامین ثبت‌نام نکردند، در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه مورد بی‌مهری مسئولان وقت آن قرار گرفتم و از ادامه تحصیل باز ماندم و پس از آن علیرغم ارسال مکرر نامه‌هایی به دانشگاه آزاد ورامین، امکان ادامه تحصیل در آنجا برایم مهیا نشد که انتظار می‌رود وزارت علوم به این موضوع رسیدگی کند.

مرتضی جهانشاهی

تقاضای جانبازان معیشت بگیر از بنیاد شهید و امور ایثارگران

براساس مصوبه بنیاد شهید و امور ایثارگران، معیشت بگیران جانباز زیر ۲۵ درصد عیدی یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی دریافت کردند، اما عیدی دیگر معیشت‌بگیران ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده که باید پرسید این تفاوت مبلغ عیدی‌ها برچه اساسی بوده است؟ آیا بهتر نیست که عیدی جانبازان زیر ۲۵ درصد معیشت بگیر تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران هم، به همین مبلغ باشد؟

جانباز دوران دفاع مقدس

محل‌هایی را برای جمع‌آوری وسایل مازاد بر نیاز خانواده‌ها در نظر بگیرند

با توجه به خانه تکانی‌های شب عید که از رسوم قدیمی مردم است، بسیاری از خانواده‌ها لوازم غیرضروری و حتی لباس‌های قابل استفاده و مناسب خود را دور می‌اندازند و بیشتر مواقع آن‌ها را در کنار سطل‌های زباله قرار می‌دهند تا افراد نیازمند از آن‌ها استفاده کنند. برای ساماندهی این کار و رساندن وسایل یاد شده به نیازمندان واقعی پیشنهاد می‌شود شهرداری با راه‌‌اندازی مکان‌هایی در سطح شهر و اعلام خبر آن، برای جمع‌آوری این وسایل اقدام و از انباشت وسایل اضافه خانواده‌ها در کنار خیابان‌ها و مخازن زباله جلوگیری کنند.

شهروندی از تهران

برج قابوس را برای دیدار گردشگران آماده سازند

با این‌که چند سالی است مرمت برج «قابوس» در گنبدکاووس استان گلستان به عنوان مرتفع‌ترین برج آجری جهان پایان یافته، برای جمع‌آوری داربست‌های آن به دلایل نامعلوم هنوز اقدام نشده است که با توجه به نزدیکی تعطیلات نوروزی و ورود گردشگران بسیاری به استان، ضرورت دارد که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی هرچه زودتر درباره برچیده شدن داربست‌ها و آماده‌سازی برج قابوس برای دیدار گردشگران، اقدام کنند.

محمد مُروّت‌جو

ریل‌گذاری راه آهن گرگان ـ مشهد ضرورت دارد

حدود ۵۰ سال قبل قطار تهران ـ گرگان و بالعکس این مسیر را مستقیم می‌پیمود و زائران امام رضا(ع) و از جمله زوار اهل تسنن به راحتی می‌توانستند به زیارت حرم مطهر آن حضرت مشرف شوند. اما سال‌ها است که برای مرمت این خط ریلی و یا ساخت خط جدید راه آهن گرگان ـ مشهد، این مسیر مسدود شده و پروژه آن هم پیشرفت خیلی کمی داشته است که ضرورت دارد وزارت راه و شهرسازی برای ریل‌گذاری جدید راه آهن گرگان ـ مشهد در اسرع وقت اقدام کنند، تا مسافران و زائران برای سفر به مشهدالرضا ناچار نباشد با تحمل هزینه و وقت زیاد، به ساری و از آنجا به ایستگاه قطار گرمسار بروند و ادامه مسیر دهند.

زائر امام رضا(ع) ـ گنبد کاووس (استان گلستان)

از نمایندگی‌های سایپا در استان مازندران گلایه دارم

از شرکت سایپا یک دستگاه خودروی ساینا خریدم که نمایندگی‌های آن در استان مازندران به این بهانه که این خودرو قبلاً در خارج از نمایندگی‌ها عیب‌یابی شده است، تعمیر و تعویض قطعه بی‌کیفیت آن را نمی‌پذیرند، اما می‌گویم وقتی از کیلومتر۱۵ هزار قبلی تا ۴۵ هزار ۵۹۰ فعلی نتوانسته‌اید عیب خود را پیدا و قطعه آن را عوض کنید، به جز مراجعه به غیر نمایندگی‌ها چه چاره‌ای داشته‌ام و حالا هم که دیگران عیب آن را تشخیص داده‌اند، چرا خودروی مرا پذیرش و تعمیر نمی‌کنید؟

مشتری سایپا ـ استان مازندران

ایکاش ریشه‌های جنگ و قدرت‌طلبی در جهان خشکیده شود

در شرایطی که آسیب‌های جنگ طی سالیان مدید آثار مخربی بر جهان گذاشته است و ملت‌های هرکشور جنگزده بیشترین آسیب‌های روحی و روانی را در آن دوران تجربه کرده‌اند؛ جا دارد تمامی کشورهای دنیا برای خروج ارتش روسیه از اوکراین و برگشت آرامش به آن کشور، هم‌پیمان شوند. ایکاش ریشه‌های جنگ و قدرت‌طلبی دولت‌ها درجهان خشکیده شود و تمامی مردم دنیا با آرامش روزگار بگذرانند.

تلفن به خط ارتباطی

مبلغ آورده طرح نهضت ملی مسکن بسیار زیاد است

در شرایطی که بیشتر مستأجران با مشکل کمبود پول پیش برای اجاره خانه‌هایشان روبرو هستند، آیا الزام به پرداخت آورده ۲۰۰ میلیون تومانی برای متقاضیان نهضت ملی مسکن در این شرایط درست است؟ با توجه به اینکه زمان تحویل واحدهای مسکونی هم مشخص نیست و هر روز هم با افزایش اجاره بها روبرو هستیم،‌ بهتر نیست دولت برای حذف و یا کاهش آورده متقاضیان طرح یاد شده اقدام کند؟ در ضمن افزایش مبلغ وام مسکن که هر سال اجرا می‌شود، به غیر از افزایش قیمت ملک هیچ سود و بهره‌ای برای مستأجران و افراد کم‌توان مالی ندارد و فقط به نفع انبوه‌سازان و افراد متمول است.

متقاضی نهضت ملی مسکن

بیشتر محله‌های شهرزیبا شعبه بانک‌ها را ندارند

به دلیل نبود شعبه بانک‌های کشور در بیشتر محله‌های شهرزیبا مانند میدان شهرزیبا و خیابان‌های جوانمردان و شهید احمد کاشانی، ساکنان این مناطق برای کارهای بانکی خود با مشکلات زیادی روبرو هستند که ضرورت دارد بانک‌های دولتی و خصوصی در صدد تأسیس شعب خود در محله‌های شهرزیبا برآیند.

از ساکنان منطقه شهرزیبا

آیا دریافت هزینه ارسال پیامک از سوی بانک‌ها قانونی است؟

کسر مبلغ ۳۰ هزار تومان از حساب مشتریان بانک‌ها به عنوان هزینه ارسال سالانه پیامک برای میلیون‌ها نفر در مجموع درآمدهای هنگفتی را نصیب بانک‌ها می‌کند، با این حال بیشتر آن‌ها برای مبالغ زیر ۱۰ هزار تومان پیامک نمی‌فرستند، که جا دارد بانک مرکزی در قبال سودهای نجومی تراکنش‌ها و نیز هزینه ارسال پیامک‌ها، برای افزایش خدمات بانکی و ارائه تسهیلات بیشتر به مشتریان بانک‌ها اقدام کند.

سپرده‌گذار بانک خصوصی

دولتمردان سابق به یاری دولت مستقر بشتابند

خبرهای ناخوشایند از افزایش بیرویه و به قولی حباب دلار در کشور علاوه بر رشد نرخ تورم و گرانی تمامی کالاها و بیشتر شدن مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم، بُعد منفی دیگر آن کاهش ارزش پول ملی است که باعث فقیر شدن اقتصاد کشورمان می‌شود. چرا هیچ یک از دولتمردان و اقتصاددانان دولت‌های قبلی که تجارب نسبتاً خوبی برای برون رفت از این معضل را دارند، در صدد یاری رساندن به دولت مستقر برنمی‌آیند؟ در شرایط فعلی طعنه به وزیران و زیر سؤال بردن برنامه‌های دولت های گذشته و حال کارساز نیست و بهتر است همگی برای رهایی کشور از این اقتصاد بیمار بکوشند و انتقام‌جویی از مخالفان خود را به زمانی دیگر موکول کنند!

هموطن

نسخه مناسب چاپ