بارش برف و شکار حیوانات بی پناه؛ سارگپه دشت زاوه تلف شد!‏
زاوه – خبرنگار اطلاعات: با سردشدن مجدد هوا در نقاط مختلف استان خراسان رضوی فصل شکار انواع گونه‌های جانوری در نقاط مختلف استان جدی‌تر شده است‏‎.

‎به گزارش خبرنگار اطلاعات، در روزهای برفی شکار خرگوش، کبک و قوچ و میش در نقاط مختلف استان خراسان رضوی بیشتر می‌شود‎.‎

عجز این حیوانات از حرکت سریع‌تر در برف، عامل شکار بیشتر آنها در روزهای برفی است و علاوه بر آن با توجه به سردی شدید‌تر هوا در نقاط مرتفع و نبود علوفه در نقاط بالادست، اغلب حیوانات برای پیدا کردن علوفه و غذا به نقاط دامنه و حاشیه مراکز جمعیتی پایین می‌آیند و حضور آنها در نزدیکی نقاط روستایی، یکی از عوامل تشدید شکار آنها است‏‎.

‎به گزارش خبرنگار اطلاعات از زاوه؛ پرنده شکاری که هفته پیش توسط شکارچیان یک پایش قطع شده بود، روز پنجشنبه به دلیل شدت عفونت تلف شد. محیط بانان برای نجات این پرنده با همکاری بخش محیط زیست سیمان زاوه تلاش در زنده نگه داشتن این پرنده جوان داشتند‎.

‎بررسی‌ها نشان می‌دهد که این پرندگان شکاری عموماً در روزهای تعطیل توسط شکارچیان غیرحرفه‌ای کشته و یا زخمی می‌شوند‎.

‎‏«سارگپه» که از بازسانان است، نقش موثری در کنترل جوندگان کوچک و مارها دارد و کشته شدن این پرندگان شکارچی نقش منفی در بهم خورد چرخه طبیعی ایفا می‌کند.‏ماه‌های دی تا اسفند به عنوان بازه زمانی است که این پرندگان دوره استقلال خود را تجربه می‌کنند و انفرادی به شکار می‌روند‎.‎

سارگپه‌ها که بهترین شکارچیان مارها هستند، در فصل زمستان بیشترین تلفات را به دلیل شکار توسط افراد غیرحرفه‌ای که شناختی از این پرنده ندارد تجربه می‌کنند و علاوه بر آن استخرهای غیراستاندارد ذخیره آب کشاورزی یکی دیگر از مکان‌های تلف شدن این پرندگان شکاری زیبا است‏‎.

نسخه مناسب چاپ