امیرعبداللهیان: به توافق با آژانس بسیار نزدیکیم
 

وزیر امور خارجه با بیان اینکه اگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رویکرد سیاسی را کنار بگذارد، به راه حل فنی بسیار نزدیک هستیم، نسبت به احتمال هرگونه تحرک منفی در نشست ماه مارس شورای حکام هشدار داد.

به گزارش فارس ، حسین امیرعبداللهیان دیروز نشست سالانه کنفرانس خلع سلاح در تبیین مواضع ایران درباره موضوعات خلع سلاح گفت: امروز اتخاذ اقداماتی برای خلع سلاح جهانی، ضرورتی اساسی به شمار می‌رود. بدون اتخاذ اقدمات مشخص در حذف سلاح‌های کشتار جمعی به ویژه سلاح‌های هسته‌ای، تقویت صلح و امنیت جهانی و منطقه‌ای واقع بینانه نخواهد بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: متاسفانه کشورهای هسته‌ای به جای پایبندی به تعهدات خلع سلاحی خود و کاهش و حذف سلاح‌های هسته‌ای، با اتخاذ سیاست‌های تسلیحاتی در چارچوب دکترین‌ها و مفاهیم امنیتی و نظامی، به ساخت و تولید نسل‌های جدیدی از سلاح‌های‌هسته‌ای و مدرنیزه کردن زرادخانه هسته‌ای خود اقدام می‌کنند که موجب تضعیف ان‌.پی‌.تی و تهدید صلح و امنیت بین‌المللی شده‌اند.

وزیر خارجه ادامه داد: برخی کشورهای هسته‌ای NPTرا فقط برای کشورهای غیرهسته‌ای الزام‌آور می‌دانند و خود را مصون از اجرای آن می‌بینند. با این حال شدت خطرات و تهدیدات ناشی از سلاح‌های هسته‌ای‏ ایجاب می‌کند که خلع سلاح هسته‌ای به عنوان یکی از ستون‌های اصلی ان.پی.تی، اولویت اصلی جامعه بین‌المللی و فوری‌ترین کار پیش روی کنفرانس خلع سلاح باشد.

رژیم صهیونیستی مانع تحقق خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: ایران به عنوان قربانی سلاح‌های کشتار جمعی به همراه ملل صلح طلب قویا بر این باور است که تنها تضمین قطعی در برابر استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای نابودی کامل‏ و برگشت ناپذیر‏ آنهاست و تا تحقق آن هدف‏‌ کشورهای غیرهسته‌ای حق دارند در برابر استفاده یا تهدید به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای‏، تضمین‌های امنیتی دریافت کنند.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: در همین زمینه و به منظور نیل به جهان عاری از سلاح‌های هسته‌ای، یک معاهده منع مواد شکاف‌پذیر قابل کاربرد در سلاح‌های هسته‌ای و دیگر ادوات انفجاری هسته‌ای می‌تواند مفید و ارزشمند باشد .

وی با بیان این که ایجاد منطقه عاری از سلاح‌های هسته‌ای، یک قدم اساسی برای خلع سلاح هسته‌ای و حفظ صلح و امنیت است ادامه داد: سال‌هاست که رژیم صهیونیستی مانع از تحقق ابتکار خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای که برای اولین بار ایران پیشنهاد کرد، شده است. رژیم صهیونیستی با حمایت آمریکا به انباشت انواع سلاح‌های کشتار جمعی ادامه می‌دهد بدون آنکه عضو هیچ سند بین‌المللی حقوقی الزام آور خلع سلاحی باشد و بدون اینکه مشمول هیچ سازوکار پاسخگویی، راستی آزمایی و پادمانی شود.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد:‌ این رژیم قانون گریز، از زمان تاسیس، تمامی جنایات اصلی بین‌المللی از جمله تجاوز علیه همسایگانش، جنایات جنگی، جنایات علیه بشریت و اشغال سرزمین چندین کشور همسایه را مرتکب شده است. این رژیم تروریستی چندین دانشمند هسته‌ای بی گناه را ترور کرده و گاه و بی گاه تهدید می‌کند تا به تاسیسات هسته‌ای صلح آمیز کشورم که ذیل نظارت پادمانی آژانس است، حمله کند. چنانچه این رژیم مرتکب چنین تجاوز احمقانه‌ای شود، بهای سنگین و غیرقابل تحملی را خواهد پرداخت.

وی ادامه داد: ایران خواستار آغاز مذاکرات در کنفرانس خلع سلاح پیرامون معاهده‌ای الزام آور برای جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی در فضای ماورای جو است. فضای ماورای جو باید قلمرو صلح و همکاری برای توسعه و رفاه بشریت باشد.

* آغاز فعالیت‌‌های غیرقانونی استارلینک در ایران

وزیر خارجه همچنین گفت: استارلینک با کمک دولت آمریکا فعالیت‌های غیرقانونی خود را در قلمرو ایران شروع کرده است و ما این حق را برای خود محفوظ می دانیم نسبت به هرگونه تهدیدی که در باره حاکمیت و تمامیت ارضی خود احساس کند، اقدام کند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه برنامه هسته‌ای ایران کاملا صلح‌آمیز است و صلح آمیز باقی خواهد ماند، اظهار داشت: ایران مصمم است، همانطور که تاکنون نیز نشان داده است، به طور کامل به تعهدات خود تحت موافقتنامه پادمان جامع خود پایبند است. ایران نسبت به احتمال هرگونه تحرک منفی در چارچوب نشست ماه مارس شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار می‌دهد و این حق را برای خود محفوظ می‌داند پاسخ متقابل نسبت به آن انجام دهد.

وزیر خارجه بیان کرد: در روزهای اخیر شاهد دو مرحله سفر هیأت فنی آژانس به ایران بوده‌ایم و از مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز برای سفر در روزهای آینده دعوت کرده‌ایم.چنانچه آژانس رویکرد سیاسی خود را کنار بگذارد، به راه حل فنی بسیار نزدیک هستیم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: وضع فعلی برجام نتیجه سوء محاسبه و اشتباه سیاست آمریکاست. تجارب گذشته به ما آموخت که دور جدید مذاکرات را با دقت و حساسیت بیشتری پیش بریم. مسائل محدود باقیمانده را می توان به آسانی مورد بررسی قرار دادو با اراده و حسن نیت طرف‌ها، بدون هر گونه پیش شرط و در چارچوب گفتگوهایی که انجام شده است، قابل حل است و گام نهایی از سوی اعضا می‌تواند برداشته شود. آمریکا باید اراده و قدرت تصمیم گیری برای جمع بندی مذاکرات طولانی انجام شده راداشته باشد. ما برای تداوم کار تا رسیدن به جمع بندی توافق آماده هستیم.

وزیر امور خارجه بار دیگر مواضع ایران را درباره بحران اوکراین مورد تأکید قرار داد و گفت: به عنوان قربانی جنگ، تهدید و تحریم‌های یکجانبه، موضع اصولی ما احترام به منشور ملل متحد، حقوق بین‌الملل از جمله عدم استفاده از زور یا تهدید به استفاده از زور، تمامیت ارضی و برابری حاکمیت‌هاست. ایران جنگ و تحریم‌های یکجانبه را محکوم می‌کند و ترجیح قطعی ما گفتگو و دیپلماسی برای حل و فصل اختلافات بین دولت‌هاست. ایران به ویژه ذهنیت سیطره طلبانه جنگ سرد و یکجانبه گرایی را محکوم می‌کند.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: ایران تاسف عمیق خود از تداوم جنگ ابراز می‌دارد و بر موضع بی طرفی خود تأکید دارد. اکنون زمان دیپلماسی واقعی برای پایان درگیری و تمامی اقدامات یکجانبه به جای جنگ طلبی و بر آتش جنگ دمیدن و متهم کردن دیگران به دلایل واهی است.

وی در پایان تأکید کرد: سازمان ملل، سازوکارهای خلع سلاحی، چندجانبه گرایی و دیپلماسی باید در هسته اصلی تلاش‌های مشترکمان باشند.به منظور جلوگیری از وخامت بیشتر وضع حاکم بر ساختار خلع سلاحی بین المللی، جامعه بین المللی به شدت نیازمند گفتگوی سازنده است. کنفرانس خلع سلاح، به دلیل ماهیت منحصر به فرد خود به عنوان یگانه نهاد مذاکراتی خلع سلاحی چندجانبه، می‌تواند به طور موثر به صلح و امنیت بین‌المللی کمک کند.

آلمانی‌ها می‌پذیرند فرزند هیتلر صدراعظم شود؟

امیرعبداللهیان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در ماه‌های گذشته دشمنان تلاش زیادی کردند که از موضوعی که در ایران پیش آمده بود حداکثر سوءاستفاده را کنند و به دنبال اغتشاش و ایجاد ناامنی و بی ثباتی در ایران بودند، تصریح کرد: از این فرصت استفاده شد که واقعیت‌های ایران برای افکار عمومی جهان تشریح شود.

به گزارش ایسنا، این دیپلمات عالی رتبه با بیان اینکه در حاشیه شرکت در این نشست با برخی از مقامات شرکت کننده دیدار و رایزنی داشته و در مورد مسائل دو جانبه و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کردند، تصریح کرد: در همین چارچوب ملاقات مهمی با دبیرکل سازمان ملل متحد داشتیم و مسائل مهمی را در این دیدار با ایشان مورد بحث قرار دادیم از جمله رفع تحریم‌ها و همکاری‌هایی که بر اساس یک نقشه راه جدید بین تهران و آژانس بین‌المللی در جریان است.

امیر عبداللهیان در پاسخ به سئوالی اعلام کرد که قرار است که مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی طی روزهای آینده به تهران سفر کند.

وزیر خارجه در ادامه در پاسخ به سئوال خبرنگاری در ارتباط با استفاده او از واژه تروریسم شویی در جریان سخنرانی‌اش در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل، گفت: دشمنان ملت ایران در مدت اخیر تلاش کردند از جمهوری اسلامی و فراتر از آن از ملت ایران مشروعیت زدایی کنند و در همین چارچوب تلاش کردند که تروریست‌ها را شست‌وشو دهند و چهره جدیدی از آنها خلق کنند.

وی ادامه داد: در جریان گفتگویی که با همتایان اروپایی خود و گوترش داشتم به وی گفتم که آیا آلمانی‌ها می‌پذیرند که اگر هیتلر فرزندی داشت امروز صدراعظم آلمان شود؟ این چه رفتاری است که فردی که پدرش و خاندانش در طول دوران حکومتشان در ایران ده‌ها هزار نفر را به قتل رسانده‌اند و چهل و چند سال پیش میلیاردها دلار اموال ایران را سرقت کرده‌اند امروز ادعای لیدر بودن برای افرادی که به دنبال تغییر وضع در ایران هستند را داشته باشند؟ این دقیقا مثل این است که فرزند هیتلر صدراعظم آلمان شود.

امیر عبداللهیان ادامه داد: یا اینکه فردی در یک گروهک تروریستی که مسئول شهادت بیش از ۱۷ هزار زن، کودک و مردم بی گناه ایران است توسط یک سناتور آمریکایی به عنوان رئیس جمهوری آتی ایران معرفی شود. البته مردم ایران پاسخ این گونه رفتارها را داده‌اند و من تلاش کردم که اقداماتی که در این ارتباط از سوی دشمنان در حال انجام است به خوبی

تبیین شود.

نسخه مناسب چاپ