سخنگوی دولت: بی‌ثباتی ارزی موقتی است
سخنگوی دولت بااعلام این که بی‌ثباتی ارزی کنونی موقتی و کوتاه مدت خواهد بود، اظهارداشت: بعد ازاین که دشمن ملت ایران درپیشبرداهداف درکف خیابان ناکام ماندومردم با این امرهمراهی نکردند، به حوزه ارزی وارد شد و بررسی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی هم نشاندهنده دخالت روشن برخی گروه‌ها به ویژه گروه‌هایی است که مورد حمایت نهادهای اطلاعاتی و امنیتی خارجی هستند .

به گزارش خبرنگار ما، علی بهادری جهرمی دیروز در نشست خبری با بیان این که برخلاف این که در یکسال و سه ماه ابتدایی فعالیت دولت ثبات نسبی در بازار ارز را شاهد بودیم،پس از آن بی‌ثباتی در بازار ارز اتفاق افتاد، افزود: در بازارهایی التهاباتی وجود دارد اما مردم هم تجاربی از این گونه بازارها در گذشته دارند که یک بازار ملتهب می‌شود و با شکل‌گیری این تصور که سودی وجود دارد به سمت آن هجوم برده می‌شود اما بعد ضررهایی به جای می‌گذارد که سال‌ها نیازمند جبران است؛ بنابراین توصیه می‌کنم مردم به این بازارها برای سرمایه‌گذاری اعتماد نکنند و به سمت سرمایه‌گذاری مولد و شرکت‌های خصوصی دارای طرح مراجعه داشته باشند.

سخنگوی دولت با تاکید بر این که در سامانه‌های نیما و مرکز مبادلات کشف قیمت صورت می‌گیرد و به صورت دستوری نرخ تعیین نمی‌شود، اظهار داشت: از ابتدای سال تا کنون ۶۳ میلیارد دلار تامین ارز صورت گرفته است که ۳۵ درصد بیشتر از سال گذشته بوده است.

بهادری جهرمی تأکید کرد: تأمین ارز در سامانه‌های مربوطه در حال انجام است. میزان تأمین ارز ما در سامانه‌های مختلف عموماً بیشتر از تقاضا ست و ثبات نسبی قیمت عرضه ارز در مقایسه با بازارهای فله‌ای، قاچاقی و دلالی، نشان می‌دهد نمی‌شود روی این قیمت‌ها خیلی حساب کرد.

وی در پاسخ سئوال خبرنگار ما مبنی بر این که با توجه به وضع معیشتی مردم و پایین آمدن قدرت خرید خانواده‌ها، دولت بر چه مبنایی عیدی بازنشستگان و کارمندان را یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین کرده است پاسخ داد: عیدی کارمندان و بازنشستگان ضریب مشخص و بحث قانونی دارد، یعنی قانونگذار ضریب مشخصی را تعیین می کند و سالانه فقط از سوی دولت عدد آن ضریب اعلام می‌شود و اختیار مجزایی برای تصمیم‌گیری درباره قانون ندارد؛ حال اگر عدد نیازمند نقد و بازنگری باشد، بهتر است از طریق مجلس بازنگری‌ها و تمهیداتی صورت بگیرد، طبیعتاً دولت در تعیین عددها مکلف به اجرای قانون است.

وی افزود: درباره پاداش پایان سال برخی هیأت مدیره‌ها، شرکت‌ها و … هم باید عرض کنم که گزارش‌های اطلاعاتی دولت و نظارت‌ها و اقدامات جدی که در بحث مقابله با فساد به انجام رسانده ، نشان از برخی مصادیق پاداش‌ها و هدایا برای افرادی در دولت‌های گذشته داشته است و به همین دلیل از ابتدای کار ، دولت در این زمینه مصمم و جدی در ورود پیدا کرد.

درزمینه عیدی و پاداش امسال هم در مصوبه اخیر دولت تصریح شد که هرگونه دریافت به هر نحو و به هر شکل خارج از چارچوب قانونی تخلف است و هر مورد مصداقی هم باشد، دولت از آن استقبال می‌کند و ناراحت می‌شویم اگر چنین اتفاقی افتاده باشد و خوشحال می‌شویم اگر از این مسأله مطلع شویم. لذا هر زمان به هر موردی که اطلاع پیدا کردید، پیگیری و مطالبه‌گری در مورد احقاق حقوق مردم داشته باشید تا اگر مسأله‌ای در این زمینه اتفاق افتاد جبران و حقوق مردم مسترد شود و ماهم دست شما را به گرمی می‌فشاریم.

نگاه دولت به بازگرداندن اینترنت

وی در این باره که نگاه دولت به بازگرداندن اینترنت به حالت عادی چیست گفت: این امر در حیطه اختیارات شورای عالی فضای مجازی است، اما در حکم رئیس جمهوری به دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی بر بازنگری در سیاست‌های مسدودسازی با تکیه بر ارزش‌های دینی و اقتضائات این فضا توجه و تاکید شده است.

سخنگوی دولت یادآور شد: اما بحث اینترنت را از برخی پلتفرم‌ها تفکیک کنیم. در زمینه وضع اینترنت، رتبه‌بندی جهانی وضع کیفیت و سرعت اینترنت ایران قابل دسترسی است و دعوت می‌کنم که به این رتبه‌ها توجه شود، اما در زمینه برخی پلتفرم‌ها مثل همه کشورهای دنیا که فعال‌سازی دفترهایی از این پلتفرم‌ها و شرکت‌های خارجی را در کشور خود می‌خواهند، ما هم همین امر را خواستاریم تا پاسخگویی به نیازهای شهروندان و تامین حقوق آنان در این زمینه صورت گیرد.

وضع سلامت عمومی وزیر ورزش

بهادری جهرمی درباره برخی شایعات درباره وزارت ورزش و وضع سلامت شخص وزیر، اظهار داشت: وضع سلامت عمومی وزیر در حال بازگشت است. دستگاه‌هایی که به ایشان وصل بوده، منفک شده است و بدن دارد به وضع عادی باز می‌گردد. ایشان می‌توانند در طول روز دقایقی قدم بزنند و با خانواده هم در تماس هستند. پیش‌بینی پزشکان این است که اگر همین روند ادامه یابد روزهای آتی به بخش‌ عمومی‌ منتقل می‌شود. شایعاتی هم که در زمینه وزارت ورزش مطرح است را نباید مورد توجه قرار داد.

وی درباره برنامه دولت برای مدیریت مصرف سوخت و احتمال کاهش امکان برداشت از کارت سوخت، اظهار داشت: در حوزه‌های انرژی ناترازی هایی در تولید و مصرف داشتیم که دولت برنامه‌هایی برای رفع آن داشته که قالب اصلی آن برنامه همراهی دولت و ملت برای مدیریت مصرف است. از مردم برای مدیریت مصرف برق و گاز سپاسگزاریم و در تنش‌های آبی هم شاهد همین همراهی در استان‌های درگیر بودیم و از آن عبور کردیم.

بهادری جهرمی یادآور شد: در حوزه بنزین هم وضع همین است و دولت تمام تلاش خود را برای مدیریت تامین و مصرف بنزین انجام می‌دهد. از مردم می‌خواهیم که مثل همیشه همراهی خوبی در این زمینه داشته باشند تا در دوران سفرهای نوروزی هم دچار مشکل نشویم. در این زمینه هم تأکید می‌کنم دولت به هیچ‌وجه برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد، بلکه برنامه‌ریزی برای تامین سوخت پایدار در ایام نوروز مورد توجه است.

بسته وحدت آفرین دولت

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که با توجه به اظهار بی‌اطلاعی برخی وزرا از محتوای بسته وحدت‌آفرین دولت آیا اقدامات عملی برای پیشبرد این طرح و هماهنگی با وزرای مربوطه در این جهت، آغاز شده است؟ اظهار داشت: این پیشنهاد از سوی رئیس جمهوری بیان شده و مجموعه کلان دولت بسته‌ای آماده کرده است، اما چون هنوز جزئیات آن نهایی نشده و ابلاغ صورت نگرفته ، طبیعتاً وزرا هم ممکن است در جریان جزئیات نباشند. همان‌گونه که از ابتدای این ماجرا، تکلیف اغتشاشگران از کسانی که دچار هیجان شدند یا اقدامات احساسی داشتند – به ویژه کسانی که غیرسازمانی در گیر این ورطه شدند – باید تفاوت قائل شد.

وی تاکید کرد: بنابراین با کسانی که سازماندهی شده اقدامی را انجام می‌دهند حتماً باید برخورد جدی صورت گیرد و با کسانی که دچار هیجان شدند و بعد نادم می‌شوند و جبران می‌کنند باید به روش متفاوتی برخورد شود و نگاه دولت هم در همین زمینه است.

بهادری جهرمی با اشاره به تصویب آیین نامه جامع حمایت از نخبگان ایرانی در جلسه یکشنبه هفته جاری هیأت وزیران گفت: تسهیلات مسکن، حمایت‌های بیمه‌ای، اختصاص ۲۰ درصد از ظرفیت جذب اعضای هیات علمی به نخبگان، اعطای پژوهانه، حمایت از راه اندازی و تأسیس شرکت، ایجاد سرمایه گذاری مشترک در مناطق آزاد اقتصادی و پارک‌های علم و فناوری از جمله مزایای این مصوبه برای نخبگان ایرانی است.

وی در مورد برنامه دولت برای جذب مشارکت ایرانیان خارج از کشور تصریح کرد: جلب و جذب مشارکت جامعه ایرانیان مقیم خارج به عنوان یکی از ظرفیت‌های اقتصادی و اجرایی مهم کشور در دولت مورد توجه بوده است.دولت این طیف از هموطنان را به‌عنوان بخشی از راه حل مشکلات و پیشرفت کشور و همچنین بهره‌مندی از توان، ظرفیت و علاقه آنها به وطن خود به مثابه یک فرصت می‌بیند که در این مسیر ، بررسی لایحه حمایت از ایرانیان مقیم خارج کشور انجام شده است و با نهایی شدن این لایحه و تصویب آن می‌توان به حمایت‌های جدی برای ورود سرمایه های ایرانیان خارج کشور اقدام کرد.

بهادری جهرمی ادامه داد: بنا به گزارش وزارت اقتصاد در مدت زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم یعنی بازه زمانی ابتدای شهریور ماه ۱۴۰۰ تا انتهای آذر ماه ۱۴۰۱، بیش از ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری معتبر توسط این گروه از هموطنان در کشور انجام شده است.

سخنگوی دولت با اشاره به این که مبلغ مذکور متشکل از ۲۵ طرح سرمایه ‌گذاری است، گفت: ۱۱ طرح از مجموع این ۲۵ طرح در بخش صنعت، ۵ طرح در بخش خدمات، ۳ طرح در بخش کشاورزی و ۳ طرح تامین آب، برق و گاز بوده و بخش‌های حمل و نقل، ارتباطات، معدن و ساختمان هم هرکدام یک طرح را به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: با گزارش سازمان سرمایه گذاری خارجی در سال اول دولت سیزدهم نسبت به سال آخر دولت قبل، میزان جلب سرمایه گذاری ۲.۵ برابر افزایش یافت.

بهادری جهرمی یادآور شد: در یک سال اول دولت سیزدهم ۳۳۸ طرح به ارزش ۱۰ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار مصوب شد که از این میزان ۲۹۴ طرح به ارزش ۵ میلیارد و ۹۵۰ میلیون دلار مصوب و معتبر شد.

نگاه دولت عادلانه سازی در پرداخت ها ست

سخنگوی دولت درباره پلکانی کردن افزایش حقوق از سوی دولت و علت مخالفت مجلس با آن گفت: نگاه دولت در سال گذشته و امسال، افزایش پلکانی حقوق به نفع کسانی است که حقوق پایین‌تری می‌گیرند تا درصد بیشتری افزایش حقوق داشته باشند.

بهادری جهرمی ادامه داد: امید ما این است که مجلس با دولت همکاری بیشتری داشته باشد و در موارد اختلافی، نظر مردم پرسیده شود و در کنشگری کارشناسی کمک شود تا به عنوان دولت بتوانیم افزایش حقوق را به صورت درصدی اعلام کنیم. البته در پیشنهادهای اخیر دولت مالیات هم پلکانی اخذ می‌شود و مقداری از نابرابری این چنین جبران خواهدشد اما این کفایت نمی‌کند و نگاه دولت عادلانه سازی در پرداخت ها ست .

سفر رئیس جمهوری به استان بوشهر

بهادری جهرمی با بیان این که ۱۱ و ۱۲ اسفند سومین سفر استانی رئیس جمهوری به استان بوشهر انجام می‌شود، اظهار داشت: برنامه‌ها و افتتاح های گوناگونی داریم که از جمله آنها فاز ۱۴ پارس جنوبی است که ایرانی‌ترین فاز پارس جنوبی است و با بهره‌برداری از آن ۵۰ میلیون متر مکعب گاز تو لید می‌ شود و ارزش صادراتی آن سالانه ۳.۵ میلیارد دلار است.

سخنگوی دولت با اشاره به افتتاح طرح‌های آب شیرین کن بوشهر در این سفر اظهارداشت: طرح‌های مپنا با ظرفیت ۳۵ هزار و طرح وحدتیه با ظرفیت ۶۵۰۰ هزار مترمکعب در شبانه‌روز آب شرب پایداری را برای مردم بوشهر و چندین روستای استان تامین می‌کند.

بهادری جهرمی با بیان اینکه فاز نخست خط آبرسانی سیراف به جم نیز پس از ۱۲ سال با کار جهادی دولت در این سفر افتتاح می‌شود، گفت: قرار است ۱۰هزار مترمکعب آب از خط کوثر را به شهر جم و شهرک توحید این شهرستان برساند و عطش چندین ساله مردم این شهر را برطرف کند.

سخنگوی دولت همچنین از افتتاح بیش از ۲ هزار واحد مسکن در جریان سفر رئیس جمهوری به بوشهر خبر داد.سخنگوی دولت همچنین از راه اندازی غرفه صنایع دستی زنان سرپرست خانوار در مبادی شهرها خبر داد و گفت: با دستور رئیس‌جمهوری، استانداران و فرمانداران موظف شدند با هماهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگردی و صنایع دستی و با همکاری دستگاه‌های ذیر‌بط، در مبادی ورودی و خروجی مراکز استان و شهرها، مکان‌هایی را برای عرضه و امکان خرید صنایع دستی ایرانی به‌خصوص محصولات زنان سرپرست خانوار و همچنین معرفی ظرفیت‌های گردشگری شهر و استان مربوط اختصاص دهند.

نسخه مناسب چاپ