وزیر بهداشت: سم بسیار خفیف باعث مسمومیت دانش‌آموزان شده است
 

وزیر بهداشت با بیان اینکه تحقیقات انجام شده نشان داد که سم بسیار خفیفی باعث مسمومیت خفیف در دانش‌آموزان شده که البته عوارضی ایجاد نکرده است، درباره نوع سم و عوارض احتمالی بعدی آن، گفت: جزییات آن بعدا منتشر می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر بهرام عین‌اللهی در حاشیه اجلاس سراسری مدیران ارشد سازمان بیمه سلامت ایران که در محل این سازمان برگزار شد، در جمع خبرنگاران، درباره پیگیری مسمویت سریالی دانش‌آموزان در مدارس، گفت: خودم شخصا به قم رفتم و همه بیماران بیمارستان شهید بهشتی را ویزیت کردم و مدت زیادی این کار طول کشید. وی گفت: مسمومیت ایجاد شده بسیار خفیف بود و الحمدالله هیچ‌گونه عارضه برای کسی ایجاد نکرده بود و تنها چند ساعتی دچار علائم ضعف عضلانی، بیحالی و حالت تهوع بودند.

وی افزود: کمیته ویژه‌ای را مأمور کردیم که در این رابطه تحقیق کنند و از بهترین استادان سم‌شناسی کشور کمک گرفتیم که تحقیقات آنها نشان داد سم بسیار خفیفی باعث این عوارض می‌شود. وی گفت: بررسی اینکه سم از کجا می‌آید و… در حد وزارت بهداشت نیست. اظهارات در مورد عمدی بودن آن به عهده ما نیست. عین‌اللهی بیان کرد: درمان این مشکل انجام می‌شود و تاکنون عارضه خاصی نداشته است.

بررسی مسمومیت دانش ‌آموزان دختردرمجلس

نمایندگان مجلس درجلسه ای درباره مسمومیت دانش آموزان دختر به بحث وبررسی پرداختند.زهراشیخی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به جلسه مشترک دو کمیسیون بهداشت و آموزش گفت‌: این جلسه با حضور وزرای بهداشت و آموزش و پرورش، نماینده وزارت اطلاعات و نمایندگان قم و بروجرد تشکیل شد که هر کدام گزارشی از وضع موجود ارائه کردند. طبق گزارشات ارائه شده در جلسه مسمومیت خفیف دانش ‌آموزان قابل انکار نیست منتهی با توجه به گزارش دستگاه‌های مختلف علت دقیق آن هنوز مشخص نشده است.

وی ادامه داد: رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم گزارشی از بررسی‌ها و تعداد مراجعه‌کنندگان ناشی از مسمومیت ارائه کردند طبق گزارشات اعلام شده دانش ‌آموزان دچار مسمومیت خفیف با ماهیت سموم گازی شده‌اند که اثرات آن معمولا از ۱۵تا ۴۵دقیقه باقی می‌ماند و پایدار نیست و بعد از دقایقی اثرش از بین می‌رود. پس در این‌که مسمومیت اتفاق افتاده، حرفی نیست اما هنوز علت دقیق آن بر اساس گزارشات مشخص نشده است.

شیخی گفت: گزارش وزارت بهداشت به لحاظ علمی قابل تأمل است و هنوز جای کار دقیق علمی دارد ولیکن گزارش سایر دستگاه ها هنوز اقناع‌کننده نیست. در هر حال بررسی‌ها ادامه دارد و مجلس شورای اسلامی پیگیر است چون برای ما جان دانش‌آموزان از همه چیز مهم‌تر است.

نسخه مناسب چاپ