کوتاه فرهنگی ـ آموزشی
یادبود مسعود سپهر در خانه هنرمندان

خانه هنرمندان بزرگداشتی به یاد مسعود سپهر، طراح گرافیک پیشگام ایران برگزار خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، مسعود سپهر که در پی حادثه‌ای و بعد از دو هفته بیهوشی کامل صبح روز ۹بهمن ماه درگذشت، از جمله طراحان پیشرو و اثرگذار طراحی گرافیک ایران بود. قرار است این برنامه جمعه ـ ۱۲اسفند ماه ـ ساعت ۱۷در خانه هنرمندان برگزار شود. نمایشگاه آثار این هنرمند ۱۲تا ۱۹اسفند در گالری تابستان پابرجاست.

بزرگداشت حکیم نظامی در زادگاهش برگزار می‌شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: نکوداشت حکیم نظامی گنجوی با حضور میهمانان استانی و کشوری، چهره‌های علمی، هنری، فرهنگی و شاعران بزرگ کشور ۲۱اسفندماه در زادگاهش برگزار می‌شود.

به‌گزارش‌ میراث‌آریا، مصطفی مرزبان گفت: پیگیری‌ها و کار برگزاری نکوداشت این شاعر بزرگ ایران زمین آغاز شده و مراسم نکوداشت این شاعر بزرگ ایران زمین در قالب کار مشترک با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.وی افزود: سال گذشته، خانه تاریخی حکیم نظامی در زادگاهش، روستای طاد در تفرش، پلاک‌کوبی و ثبت جهانی شد. آیین بزرگداشت حکیم امسال نیز روز ۲۱اسفندماه با حضور چهره‌های ورزشی، فرهنگی و هنری کشور و مقامات ملی و استانی در منزل تاریخی حکیم نظامی در روستای طاد شهرستان تفرش برگزار خواهد شد .

مرزبان گفت: حکیم نظامی که از بزرگان شعر فارسی به شمار می‌رود، در سده ششم هجری در روستای طاد تفرش چشم به جهان گشود و مثنوی‌های عاشقانه‌ای، چون خسرو و شیرین، لیلی و مجنون و هفت‌پیکر، آثارِ این حکیم بزرگ است که سبک و زبانش الگو و نمونه سرایش داستان‌های منظوم عاشقانه است.

راه‌یابی مجموعه پویانمایی «شتر و آسیابان» به جشنواره «وزوول» فرانسه

مجموعه پویانمایی(انیمیشن) «شتر و آسیابان» به بخش مسابقه «مخاطبان بزرگسال» بیست‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم سینمای آسیایی «وزوول» کشور فرانسه راه یافت.

به گزارش ایلنا، «شتر و آسیابان» عنوان مجموعه‌ای از سه فیلم کوتاه عروسکی پویانمایی شامل «جایگزین»، «کشاورز و ربات» و «سپید بالان» به کارگردانی عبدالله علیمراد است که به ترتیب در سال‌های ۲۰۰۳، ۲۰۱۱و ۲۰۲۲در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با شیوه استاپ‌موشن تولید شده است .مجموعه «شتر و آسیابان» با مخاطب قراردادن کودکان و بزرگسالان جلوه خاصی از ارتباط میان فناوری، پیشرفت و آلودگی کره زمین را زیر سوال می‌برد.

به گفته توزیع کننده فرانسوی که امتیاز این سه فیلم را در کشور فرانسه داراست، اکران عمومی این مجموعه از ۳۰آذر ۱۴۰۱ (۲۱دسامبر ۲۰۲۲) در فرانسه آغاز و با استقبال بی‌شماری از مخاطبان روبه‌رو شد.بیست‌ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم سینمای آسیایی «وزوول» از ۹تا ۱۶اسفند ۱۴۰۱ (۲۸فوریه تا ۷مارس ۲۰۲۳) در شهر وزوول فرانسه در حال برگزاری است.

اتحادیه کتابفروشان تشکیل می‌شود

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره تفکیک اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان در تهران گفت: پیرو درخواست مکرر کتاب‌فروشان در تهران، زمینه استقلال اتحادیه کتاب‌فروشان فراهم شده است و به زودی اتحادیه مستقل کتاب‌فروشان تشکیل می‌شود.

به گزارش روابط عمومی خانه کتاب و ادبیات ایران، یاسر احمدوند گفت: تفکیک اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان در تهران پیرو درخواست مکرر آنان در زمینه استقلال اتحادیه کتاب‌فروشان فراهم شده است.

وی ادامه داد: به زودی اتحادیه مستقل کتاب‌فروشان تشکیل می‌شود و فعالیت‌ را آغاز می کند. طبیعتاً این اتحادیه تفاوتی با اتحادیه ناشران دارد.

نسخه مناسب چاپ