مسکو: اسرائیل به حملات غیرقانونی علیه سوریه پایان دهد
سرویس خارجی: معاون اول نماینده دائم روسیه در سازمان ملل اعلام کرد، روسیه از اسرائیل می‌خواهد دست از اقدامات تحریک‌آمیز مسلحانه و نظامی خود علیه سوریه بردارد چون می‌تواند عواقب و پیامدهای خطرناکی برای کل منطقه داشته باشد.

دیمیتری پولیانسکی با بیان اینکه اقدامات خشونت‌آمیز و مکرر اسرائیل علیه سوریه ادامه دارد، افزود: در ۱۹فوریه نیروهای هوایی اسرائیل سوریه را هدف گرفتند و چندین نقطه در دمشق و اطراف آن هدف حملات موشکی اسرائیل قرار گرفت و یکی از موشک‌ها در ساختمانی مسکونی مملو از جمعیت فرود آمد. پولیانسکی ادامه داد: در نتیجه این حملات پنج تن کشته و ۱۵تن زخمی شدند و یکی از ترکش‌های موشک‌های اسرائیل که توسط سامانه‌های پدافندی سوریه رهگیری شد به ۳۰۰متری سفارت روسیه در دمشق اصابت کرد. او خاطرنشان کرد: ما شدیدا این تدابیر خشونت‌آمیز اسرائیل را که نقض علنی قوانین بین‌المللی است، محکوم می‌کنیم و به شکل فوری از طرف اسرائیلی می‌خواهیم اقدامات تحریک‌آمیز خود را علیه سوریه متوقف کند و از برداشتن گام‌هایی که منجر به عواقب خطرناک برای کل منطقه می‌شود، امتناع ورزد.

این مقام روس گفت: مسکو از این حقیقت پیروی می‌کند که ادامه این اقدامات کاملا مردود است، به ویژه بعد از اینکه بسیاری از کشورهای جهان از جمله روسیه در حال کمک به سوری‌ها در پشت سر گذاشتن پیامدهای زلزله هستند. خبر دیگر اینکه مخالفان دولت سوریه اعلام کردند، پهپادهای اسرائیلی اعلامیه‌هایی را در جنوب سوریه پخش کرده‌اند که به ارتش سوریه درباره ادامه حضور حزب‌الله لبنان در مرزها هشدار می‌دهند.این اعلامیه‌ها که به وسیله پهپاد در مناطق همجوار با مرزهای جنوب سوریه ریخته شد، می‌گوید: «هرگز ادامه حضور حزب‌الله در پایگاه تل الحاره و ادامه همکاری را به هیچ شکلی نمی‌پذیریم». در ادامه این اعلامیه‌ها ادعا شده است: «حزب‌الله گسترش شاخه‌های خود در منطقه را ادامه می‌دهد و وجود آن منجر به فاجعه و ویرانی است و شما اولین کسانی خواهید بود که متضرر خواهید شد. پایگاه تل الحاره در استان درعا قرار دارد و یک مقر استراتژیک در جنوب سوریه است.

در خبری دیگر معاون رئیس مرکز آشتی روسیه در سوریه از تداوم حملات جبهه تروریستی النصره در منطقه کاهش تنش خبر داد و افزود که یک نظامی سوری بر اثر این حملات جان خود را از دست داد. «اولیگ گورینوف» اعلام کرد که طی جبهه النصره و گروه تروریستی موسوم به “حزب اسلامی ترکستانی” منطقه کاهش تنش در ادلب را گلوله باران کردند. وی در بیانیه ای تاکید کرد که یک حمله در استان ادلب و یک حمله هم در استان لاذقیه انجام شد. گورینوف اضافه کرد که عناصر مسلح تروریستی، پایگاه های ارتش سوریه در استان لاذقیه را با پهپاد هدف قرار دادند که در اثر این حمله یک نظامی سوری جان باخت. منابع خبری اخیرا اعلام کردند که در پی درگیری عناصر تروریستی جبهه النصره با ارتش سوریه در دوعملیات جداگانه در ریف شمالی لاذقیه، ۱۴تروریست به هلاکت رسیدند. گفتنی است براساس توافق سال ۲۰۱۷میلادی میان ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشورهای ضامن صلح آستانه، چهار منطقه امن در سوریه ایجاد شد.

خبر دیگر اینکه معاون دبیر کل سازمان ملل با بیان اینکه زیرساخت های سوریه بشدت در زلزله آسیب دیده است، گفت در تلاش هستیم موانع ناشی از تحریم ها و قوانین ضد تروریسم مانند موانع تدارکات و تاخیر در ارائه کالا و مواد برای تعمیر زیرساخت های ضروری، تجهیزات پزشکی، یا تجهیزات امنیتی برای سوریه را برطرف کنیم.مارتین گریفیتس بصورت ویدئو کنفرانس در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره سوریه افزود: زیرساخت های حیاتی سوریه به شدت آسیب دیده است و برای پاکسازی آوار باید ماشین آلات وارد کنیم و به تجهیزات بیمارستان های موقت نیازمندیم. وی گفت: ما به ابزارهایی برای احیای دسترسی به آب آشامیدنی نیاز داریم و سازمان ملل در تلاش است موانع ناخواسته ناشی از تحریم ها و قوانین ضد تروریسم، از جمله موانع تدارکات و تأخیر در ارائه کالا و مواد برای تعمیر زیرساخت های ضروری، تجهیزات پزشکی، یا تجهیزات امنیتی را برطرف کند. این مقام سازمان ملل در عین حال گفت: ما از شفاف سازی های اخیر در مورد معافیت های بشردوستانه از تحریم ها استقبال می کنیم.

نسخه مناسب چاپ