تاثیر تزریق بوتاکس بر کنترل احساسات
 

به گفته پژوهشگران سم بوتولینوم یا بوتاکس می‌تواند به کاهش احساسات منفی در افراد افسرده یا مبتلا به اختلال شخصیت مرزی کمک کند. گرچه بوتاکس بیشتر برای درمان چین‌و‌چروک استفاده می‌شود اما تزریق آن به پیشانی می‌تواند علائم افسردگی و احساسات منفی را در افراد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی، که از نوسانات خلقی شدید رنج می‌برند، کاهش دهد.

اکنون روانپزشکان با کمک تصویربرداری ام‌آر‌آی اثرات عصبی این سم را عملکردهای منفی مغز در بیماران مبتلا به اختلال شخصیت مرزی مشاهده کرده‌اند.

طبق این مشاهدات سم بوتولینوم روی بادامه یا آمیگدال در لوب گیجگاهی مغز تاثیر می‌گذارد، جایی که اطلاعات حسی به‌ویژه شنوایی پردازش می‌شود، و می تواند فعالیت آمیگدال را در پاسخ به محرک‌های احساسی کاهش دهد. درواقع سم بوتولینوم با قطع حلقه بازخورد بین عضلات پیشانی و مغز، بازخورد احساسی را نیز تغییر می‌دهد.

در‌واقع هنگام عصبانیت یا تنش‌های روحی، انقباض ماهیچه‌های بین ابروها (ناحیه گلابلا) و پیشانی باعث ایجاد خطوط اخم یا خطوط نگرانی در بالای ریشه بینی می‌شوند. تزریق بوتاکس به این نواحی باعث فلج شدن ماهیچه‌های بین ابرو و پیشانی می‌شود. از آنجایی که حالات چهره و حالت روانی ارتباط تنگاتنگی با هم دارند، فلج شدن این عضلات باعث کاهش شدت احساسات منفی می‌شود.

به عبارت ساده‌تر اگر فردی اخم نکند، مغز هم حالت اخم را ثبت نمی‌کند، در نتیجه آمیگدال هیچ محرکی مبنی بر ناراحتی دریافت نخواهد کرد. به عقیده کارشناسان این بازخورد، که به‌عنوان نظریه بازخورد چهره مورد بحث قرار می‌گیرد، می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی باعث بهبود علائم و خلق‌وخو در این بیماران شود.

البته تاکنون تزریق بوتاکس برای درمان بیماری‌های روانی معرفی نشده است اما پژوهشگران امیدوار هستند که با تحقیقات عملی بیشتر بتوانند این روش را به‌عنوان یکی از خطوط اولیه درمان معرفی کنند.

code

نسخه مناسب چاپ