افتتاح صدها پروژه عمرانی با حضور اعضای هیات دولت در استان ها
 

سرویس شهرستان ها: وزرا در روزهای پایانی هفته گذشته وهمزمان با هفته دولت با حضور در چندین استان صدها پروژه در زمینه‌های عمرانی، فرهنگی، صنعتی و بهداشتی را افتتاح کردند و با حضور در جلسات شورای اداری به تشریح برنامه‌ها و عملکرد خود در یکساله گذشته پرداختند.

در این راستا وزیر راه و شهرسازی از پروژه‌های عمرانی استان کهگیلویه و بویراحمد در بخش‌های راه و مسکن بازدید کرد.

عباس آخوندی درسفر به یاسوج از پروژه‌های چهار بانده کردن محور یاسوج به شیراز، بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی یاسوج، فرودگاه یاسوج، محور یاسوج به سمیرم و جاده دردست ساخت پاتاوه به دهدشت بازدید کرد.

وی در این بازدیدها که با حضور استاندار و نمایندگان کهگیلویه و بویراحمد در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مدیران استان انجام شد، بر عزم دولت برای توسعه کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه سفر یک روزه خود به کهگیلویه و بویراحمد از محور ملی و در دست ساخت پاتاوه به دهدشت بازدید کرد.

آخوندی با اشاره به افتتاح جاده پاتاوه به دهدشت تا سال ۹۵گفت: این جاده ملی دارای اهمیت چشمگیری در جنوب کشور بوده و کهگیلویه و بویراحمد را از بن بست خارج می‌کند.

‏* مهلت ۱۵ روزه به بانکها ‏

‏ رئیس کل بانک مرکزی کشور درجمع خبرنگاران در خرم‌آباد گفت: بانک‌ها باید ظرف ۱۵ روز آینده یک لیست از همه بنگاه‌هایی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم در مالکیت آن‌ها هستند را ارائه دهند.

ولی‌الله سیف با انتقاد از بنگاهداری بانکها اظهار داشت: برخی بانکها در این زمینه از حدود مجاز عدول و تخلف کرده‌اند و به حدود پایبند نبوده اند.

وی اظهار داشت: بر اساس بخشنامه‌ای که به بانک‌ها داده‌ایم بانک‌ها باید ظرف سه سال به حد نصاب مورد قبول بانک مرکزی برسند به طوری که بانک‌ها موظفند در این مدت هرساله یک سوم مازاد بر سقف سرمایه گذاری انجام شده در بنگاهداری را به صورت سهام در بازار عرضه کنند تا سرمایه گذاری آنها در شرکت داری به کمتر از ۴۰ درصد برسد.

رئیس کل بانک مرکزی کشور با اشاره به اینکه ۸۵ هزار میلیارد تومان میزان بدهی بانکی کشور است، اظهار داشت: بخشی از این بدهکاری‌ها به دلیل نوسانات شدید نرخ ارز، برخی دیگر مربوط به شرایط تحریم و بخش دیگر آن مربوط به سوء جریانات در زمان پرداخت تسهیلات و فساد بانکی است.

وی در جریان افتتاح طرح‌های گازرسانی به شهرهای گراب و کوهنانی با بیان اینکه در سال ۹۳ اقتصاد ما به ثبات نسبی خود رسیده است، از تک رقمی شدن تورم در سال ۹۵ خبر داد.

سیف به شرایط اقتصادی کشور اشاره کرد و با اشاره به کاهش تورم در کشور اضافه کرد: در طول این مدت زمان یکساله تورم روبه افزایش نزدیک ۴۵ درصد در کشور نصف شد و به ۲۳ درصد رسید که این روند بسیار نویدبخش است.

وی با بیان اینکه ما فکر می‌کردیم نرخ تورم را با شرایط موجود در کشور در پایان سال ۹۳ به ۲۵ درصد برسانیم عنوان کرد: ولی با فعالیت‌های انجام شده در نیمه دوم سال ۹۳ نرخ تورم به ۲۳ درصد رسیده است.

‏ رئیس کل بانک مرکزی همچنین از افزایش قدرت اعطای تسهیلات به ۲۸۰ هزار میلیارد تومان خبر داد.

وی با بیان اینکه به زودی مجتمع تخصصی ویژه برای مسائل بانکی تشکیل می‌شود، تصریح کرد: خیلی از پرونده‌های مواجه با تاخیر در بازپرداخت با بررسی مجدد و دعوت از طرفین موضوع حل می‌شود.

به گفته سیف متوسط نرخ دلار در یکساله منتهی به پایان مرداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷ر۵ درصد پایین آمده است، و دامنه نوسان نرخ دلار امسال ۷۰ درصد پایین آمده است.

* کمبودهای فرهنگی ‏

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهریار اظهار داشت: کاملا به موضوع کمبود فرهنگی اذعان و اعتراف داریم و تلاش می‌کنیم تا حد ممکن برای ایجاد فضاهای فرهنگی از طریق بخش خصوصی جذب سرمایه داشته باشیم.

علی جنتی در همایش هفته دولت با حضورنماینده مردم شهریار، قدس و ملارد در مجلس، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، فرمانده نیروی انتظامی ویژه غرب استان تهران، فرماندار شهریار و جمعی از مسئولان در این شهرستان تلاش برای خروج کشور از رکود اقتصادی را اولویت دولت یازدهم برشمرد و افزود: بسیاری از کارخانجات ما در حال حاضر با ۵۰ و حتی ۳۰ درصد ظرفیت خود مشغول فعالیت هستند و به همین دلیل نیز در سنوات گذشته متاسفانه این واحدها بسیاری از کارگران خود را اخراج کردند زیرا هزینه‌ها با درآمد همخوانی نداشت.

* بیماری مزمن بیکاری

وزیر ارشاد اشتغالزایی و رفع بیکاری را یکی دیگر از اولویتهای دولت یازدهم خواند و اظهار داشت: یکی از مسائل اصلی کشور بیکاری جوانانی است که عمدتا تحصیلکرده و دارای مهارت هستند، دولت در سنوات گذشته بسیار متورم شده و هم اکنون دو الی سه میلیون کارمند دارد که باید اداره کند لذا نمی‌تواند نیروی جدید بپذیرد از سوی دیگر نیز به دلیل کاهش سرمایه‌گذاری‌ها، بخش خصوصی نیز توان بکارگیری افراد جویای کار را ندارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فرهنگ، جزیی از هویت ملی ما است، ما ملتی با فرهنگ و تمدن چندین هزار ساله هستیم که با ورود اسلام، فرهنگ ایرانی با فرهنگ اسلامی عجین شد و امروز دشمنان به رغم تمام کارشکنی‌ها به تمدن ایران اسلامی اذعان دارند و در کنار این اعتراف بزرگ، برای مسخ فرهنگی ایران تلاش می‌کنند.

جنتی با انتقاد از گسترش بی رویه ماهواره و شبکه‌های اجتماعی اضافه کرد: تمام شبکه‌های ماهواره‌ای، اجتماعی، اینترنت و… در کنار منافع خود، تکیه اصلی بر این امر دارند که سبک زندگی ایرانیان و مسلمانان را تغییر دهند و بر روی فرهنگ ملی ما تاثیر بگذارند، این تلاش متاسفانه حتی در نوع لباس پوشیدن، غذا خوردن و نوع ارتباطات ما نیز تاثیر گذاشته است به نحوی که امروز بسیاری از خانواده‌های ما به دلیل نوع روابطی که از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای ترویج داده می‌شود، از هم پاشیده اند.

وی وظیفه اصلی مسئولان را حفظ و حراست از فرهنگ ملی، بومی و تکیه بر داشته‌های خود دانست و یادآور شد: امروز خوشبختانه در تمام استانها و شهرستانهای کشور دغدغه فرهنگی مسئولان قابل مشاهده است و شورای فرهنگ عمومی فعالیت پویایی دارد.

جنتی با اشاره به سایر بخش‌های فرهنگی و هنری متذکر شد: در موسیقی نیز به دنبال شناسایی استعدادها و توسعه آموزشگاه‌ها در بخش خصوصی هستیم چراکه رهبری بارها بر ضرورت احیای موسیقی فاخر ایرانی اسلامی تاکید کرده‌اند که این مهم وقتی محقق می‌شود که صدها موسیقیدان در کشور وجود داشته باشد و از میان آنها آثار فاخر تولید شود.

* گرانی کاغذ ‏

وی بر ضرورت تقویت فرهنگ کتابخوانی در کشور تاکید کرد و اظهار داشت: متاسفانه امروز به دلیل گرانی قیمت کتاب و کاغذ، علاقمندان به مطالعه نمی‌توانند کتاب خریداری کنند که برای رفع این مشکل نهضتی در قالب انتقال کتابها به فضای مجازی آغاز شد، همچنین باید کتابخانه‌های عمومی را توسعه و تقویت کرد.

* عرضه بنزین یورو ۴ ‏

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در مراسم هفته دولت در شهرستان اسلامشهر گفت: محیط زیست ایران بسیار آسیب پذیر شده است و اگر با روش گذشته ادامه دهیم، نتیجه فاجعه بار خواهد بود.

معصومه ابتکار با اشاره به اینکه منشأ آلودگی‌ها یکی از چالش‌های مهم محیط زیست است، ‌اعلام کرد: آب، حفظ جنگل و منابع طبیعی، پسماند و تغییر الگوی مصرف از اولویت‌های سازمان حفاظت از محیط زیست است که به آنها توجه وی‍ژه‌ای خواهد شد.

ابتکار، بنزین عرضه شده در دولت قبلی را یکی از مهمترین دلایل آلودگی هوا دانست و گفت: در حال حاضر بنزین آلوده توزیع نمی‌شود و تا پایان آبان در هشت کلانشهر کشور بنزین با کیفیت یورو ۴ عرضه خواهد شد.

وی افزود: در این زمینه طبق توافقنامه‌ای با وزارت کشور، ارتقای سیستم حمل و نقل عمومی و بحث پسماند باید از اولویت‌های ادارات هر شهر باشد.

* ساماندهی نرخ ارز ‏

وزیر صنعت، معدن و تجارت، تنها راه استفاده از تولیدات داخلی را تک نرخی کردن ارز بیان کرد و گفت: باید نرخ ارز ساماندهی و تک نرخی شود.

محمدرضا نعمت زاده در بازدید از شرکت ذغال سنگ البرز در گفتگو با خبرنگاران، تفاوت نرخ ارز دولتی و مبادله‌ای را مشکلات اساسی در اقتصاد کشور برشمرد.

وی با بیان اینکه، اگر ظرفیت‌های واحدهای تولیدی وصنعتی خالی است به دلیل تفاوت نرخ ارز بوده و بیشتر واحدهای تولیدی و صنعتی با کمترین ظرفیت کار می‌کنند.

نعمت زاده گفت: به دلیل تفاوت نرخ ارز مبادلاتی، صادرات و واردات در کشور با مشکلات اساسی مواجه شده که باید نرخ ارز را ساماندهی کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور گفت: به دلیل استفاده از نرخ ارز دولتی در واردات، تولیدات داخلی با مشکل مواجه شده‌اند و با مصرف تولیدات داخلی باید از صاحبان واحدهای صنعتی حمایت کنیم.

‏ وزیر صنعت، معدن و تجارت از رشد توان ساخت صنعتی و مهندسی کشور در مراسم بازدید کارخانه فولاد البرز ایرانیان خبر داد و اظهار داشت: تا قبل از زمستان امسال شاهد به بار نشستن بخش اصلی تولید کارخانه با ظرفیت ۴ر۱ میلیون تن انواع محصولات میله گرد خواهیم بود.

نعمت زاده افزود: برای حل مشکلات بانکها از مجلس تقاضا کردیم تا به هفت بانک دولتی برای افزایش سرمایه‌هایشان کمک کند.

وی اظهار داشت: باید بانکها از صندو ق توسعه ملی و سرمایه‌های دیگر سرمایه را افزایش دهند و بانکها به کمک واحدهای صنعتی آیند و نباید صنایع به پول بانکی متکی باشند و با فروش محصول و پیش فروش درآمد کسب کنند.

وزیر صنعت و معدن در بازدید از کارخانه صنایع چوب مازندران گفت: شرکت صنایع چوب و کاغذ این شرکت با ظرفیت بالا در حال فعالیت است و علاوه بر تولید کاغذ، استفاده از ضایعات کاغذ، و برون ریز نیز مهم بوده که باید به چرخه تولید باز گردد.

نعمت‌زاده گفت: ما باید هرچه می‌توانیم از طرح‌های درست در زمینه جنگل استفاده کنیم و با دانش و برنامه ریزی صحیح جنگل حفظ می‌شود و در کشور باید از دانش دنیا در زمینه جنگل استفاده کنیم تا صنعت را پیش ببریم. ‏

‏ * اعتبارات ویژه برای اشتغال

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه شورای اشتغال استان کردستان در سنندج با اشاره به برنامه‌های اصلی دولت تدبیر و امید در حوزه اقتصادی گفت: یکی از سیاست‌های اصلی دولت، توجه به شرایط موجود کنترل تورم بود که خوشبختانه امروز به این هدف دست یافته‌ایم و تورم در کشور کنترل شده است.

ربیعی ادامه داد: در هر منطقه‌ای از کشور باید بسترهای توسعه و اشتغالزایی را شناسایی کرد و با حفظ آنها کشور را از رکود اقتصادی خارج کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر چند بحث مهم در حوزه اشتغال در دولت در حال پیگیری است که از مهمترین آنها می‌توان به لایحه بهبود فضای کسب و کار اشاره کرد.

ربیعی اظهار داشت: همچنین سرمایه ‌گذاری در حوزه آب، نفت و گاز، مسکن و راه در دستور کار دولت قرار گرفته است و اجرایی شدن این برنامه‌ها بخش عمده‌ای از مشکلات حوزه اقتصادی را برطرف می‌کند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درکردستان با اشاره به سیاست‌های اجتماعی و رفاهی دولت، گفت: دولت به موضوع رفاه اجتماعی به شکل سیاست جامع نگاه می‌کند. امروز بیش از ۵ میلیون نفر را تحت پوشش بیمه درمانی برده‌ایم و نزدیک به ۵ر۷ میلیون نفر هم تحت پوشش امنیت غذایی قرار گرفته‌اند.

ربیعی ادامه داد: در صورتی که بتوانیم منابع بیشتری از حذف افراد پردرآمد از هدفمندی یارانه‌ها بدست آوریم؛ بی‌تردید دولت این میزان را تا ۱۰ میلیون نفر افزایش خواهد داد.وی با اشاره به نظام چند لایه تامین اجتماعی گفت: هنوز از شرایط بیمه روستائیان و عشایر راضی نیستیم و باید آن را بیشتر گسترش دهیم.

‏* جایگاه آذربایجان شرقی ‏

‏ معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان شرقی گفت: استان آذربایجان شرقی جایگاه متمایزی از نظر فرهنگی، مذهبی و اقتصادی در کشور دارد.

محمد باقر نوبخت اظهار داشت: برنامه ششم توسعه در دست تدوین قرار داشته و در این بین استان آذربایجان شرقی مدنظر دولت قرار دارد زیرا این استان جایگاه مهمی درمیان استان‌های دیگر کشور دارد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهوری مرکز پیوند مغز استخوان بیمارستان شهید طباطبایی تبریز و بیمارستان چاراویماق را افتتاح کرد. ‏

‏ * فعالیت اپراتورهای جدید ‏

‏ وزیر ارتباطات و فناوری در مراسم افتتاح ۳۹۵ پروژه اینترنتی روستاهای استان فارس و هزارکیلومتر خط فیبر نوری گفت: اپراتورهای جدید مخابرات هیچگونه امکانات غیرقانونی ارائه نمی‌کنند.

مهندس محمود واعظی درپاسخ براعتراض‌های بوجود آمده در خصوص خدمات جدید اپراتورهای همراه اول و ایرانسل تاکید کرد: اتفاق خاصی روی نداده و آنچه که رایتل تاکنون ارائه داده از این به بعد توسط اپراتورهای همراه اول و ایرانسل نیز ارائه می‌شود.

واعظی در نشست شورای اداری کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: به دلیل اهمیت ارتباطات در دنیای امروز توجه به مناطق محروم برای توسعه این زیرساخت‌ها از اولویت‌های مهم دولت است و اعتبارات خوبی به این امر اختصاص یافته است.

وی با اشاره به وجود نقاط کور آنتن دهی موبایل در مناطق دوردست و کوهستانی کشور ابرازامیدواری کرد با برنامه‌ریزی از طریق اجرای طرح رومینگ ملی بسیاری از این نقاط پوشش داده شود.

* بازدید وزیر بهداشت از بیمارستان شیروان ‏

وزیر بهداشت از بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی درحال ساخت شیروان بازدید کرد.

دکترسید حسن‌هاشمی درسفر به شیروان به بیمارستان امام خمینی(ره) این شهر رفت و ضمن بازدید از بخش‌های سی سی یو، قلب و داخلی این بیمارستان با اهداء گل از بیماران بستری شده در این بیمارستان عیادت کرد.

سفر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روستای عشق آباد از توابع شهرستان مانه و سملقان و بازدیداز طرح نورآوران سلامت دراین روستا و انجام ۱۵ عمل رایگان چشم بر روی بیماران محروم این منطقه، ‌بازدید از بیمارستان ۳۲ تختخوابی نیمه تمام و در حال تاسیس آشخانه، افتتاح کلینیک ویژه دانشگاه،

آی سی یوی بیمارستان امام علی(ع)، پایگاه اورژانس، بازدید از بیمارستان‌های بجنورد و افتتاح کلاس‌های دندانپزشکی از دیگر برنامه‌های وزیر بهداشت به این استان بود.‌هاشمی در جریان سفر به استان خراسان شمالی، ۳۸۲ طرح بهداشتی و درمانی کشور را به طور همزمان افتتاح کرد. از دیگر طرح‌های بهداشتی و درمانی قابل افتتاح در این هفته، تکمیل و تجهیز ۷۶ بخش بیمارستانی، ۱۸ ساختمان دانشگاه و دانشکده و ۱۴ ساختمان اداری بیمارستانی است.

وزیربهداشت درگفتگو با شبکه استانی اترک افزود: ۵۰ درصد از مردم ما به دلیل دچار شدن به امراض قلبی از بین می‌روند و سن ابتلا به بیماری‌های قلبی در جامعه ما به ۳۵ سال کاهش یافته است.

* درمان ناباروری ‏

وی گفت: حمایت از درمان ناباروری یکی از اولویت‌های اصلی این وزارتخانه است که با اختصاص بودجه از سوی نمایندگان مجلس اجرایی می‌شود.

وی اعتبار مورد نیاز برای صندوق حمایت از درمان ناباروری در کشور را افزون بر هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعلام کرد. ‏

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه گفت: براساس آخرین ارزیابی صورت گرفته میانگین سن امید به زندگی در کشور ۷۲ سال است.

*. ‎افتتاح ۴۹۴ طرح مخابراتی در اصفهان‏

‏۴۹۴ طرح مخابراتی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان اصفهان به بهره برداری رسید؛ برای افتتاح این طرح‌ها بیش از ۲۱۱ میلیارد ریال هزینه شده است. ‏

وزیر ارتباطات با تاکید بر این که باید بخش ‏ICT‏ را هدفمند اداره کنیم، افزود: باید به فکر ساخت برنامه‌های کاربردی داخلی باشیم تا از این صنعت پرسود و پرطرفدار در داخل کشور استفاده کنیم.

واعظی تاکید کرد: با متخلفان زیرپله‌ای که با ایجاد ترافیک، اینترنت قاچاق می‌کنند به شدت برخورد می‌شود. ‏

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تخفیف ۲۰ درصدی اینترنت افزود: برخی شرکت‌ها دراین زمینه همکاری مناسبی کردند و این تخفیف ۲۰ درصدی اجرا شد که به طور کامل از سهم وزارت ارتباطات کم می‌شود.

واعظی افزود: این وزارتخانه در صدد راه اندازی مرکز اطلاعات (دیتاسنتر) ملی دراصفهان است که با راه اندازی آن، اصفهان درگاه بین المللی خواهد شد.

‏ساخت کتابخانه مرکزی اراک ‏

عملیات اجرایی ساخت کتابخانه مرکزی اراک در آئینی با حضور وزیر آموزش و پرورش در میدان سرداران این شهر آغاز شد.

علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در این آیین، یکی از شاخص‌های پیشرفت را میزان مطالعه و وجود مراکز فرهنگی دانست و گفت: کتابخانه مرکزی اراک که مردم ۹ سال است به دنبال ساخت آن هستند، در دولت تدبیر و امید کلید خورد.

وی کتاب و کتابخوانی را از مباحث مهم و مورد تاکید همه بزرگان کشور دانست و افزود: هم اکنون وضعیت کتابخوانی و سرانه مطالعه خوب نیست و باید تمهیداتی برای بهبود آن اندیشیده شود.

نسخه مناسب چاپ