واکنش شورای امنیت و ناتو به تصرف یک شهر اوکراین توسط ارتش روسیه
سرویس خارجی: همزمان با تصرف چند شهر اوکراین از جمله شهر «نووزوفسک» و روستاهای اطراف آن توسط ارتش روسیه،شورای امنیت سازمان ملل و ناتو با برگزاری نشست‌هایی به بررسی اقدام نظامی اخیر روسیه در خاک اوکراین پرداختند.در همین رابطه،نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در جلسه فوق‌العاده شورای امنیت ضمن حملات لفظی تند به مسکو، مدعی شد که روس‌ها دروغگو هستند. «سامانتا پاور»، افزود: روسیه هر حرفی را غیر از حرف راست می زند. وی افزود: ما آموخته‌ایم که روسیه را با اعمالش ارزیابی کنیم، نه حرف‌هایش و باید بگویم که اقدامات روسیه در ۴۸ساعت گذشته، دنیایی از حرف‌های ناگفته دارد.وی همچنین به روسیه هشدار داد که ممکن است با عواقب بیشتری مواجه شود.سفیر آمریکا در کی‌یف نیز مقام های مسکو را به دخالت مستقیم در درگیری‌های شرق اوکراین متهم کرد. «آندرس فوگ راسموسن»، دبیرکل ناتو هم ضمن محکوم کردن روسیه به اعزام سرباز و ارسال تجهیزات نظامی به داخل خاک اوکراین، این کشور را به نقض آشکار حاکمیت اوکراین متهم کرد.مقام های ناتو همچنین یک جلسه اضطراری برای بررسی این موضوع برگزار کردند.ناتو همچنین تصاویری را منتشر کرد که به گفته این سازمان، سربازان روسی را در خاک اوکراین نشان می‌دهند.از سوی دیگر ناتو اعلام کرد که بیش از ۱۰۰۰ نظامی روس، داخل اوکراین در حال انجام عملیات هستند.
در واکنش به ادعاهای غرب، نماینده دائم روسیه در سازمان امنیت و همکاری اروپا تصرف شهر«نووزوفسک» اوکراین و روستاهای اطراف آن توسط نظامیان این کشور در داخل اوکراین را تکذیب کرد و آن را بی اساس خواند.به رغم این، شورای امنیت ملی اوکراین ضمن ابراز نگرانی از اوضاع جاری، از آمریکا خواست کی‌یف را به عنوان متحد غیر عضو ناتو بپذیرد.«آرسنی یاتسنیوک»، نخست‌وزیر اوکراین نیز از آمریکا و اتحادیه اروپا و کشورهای گروه هفت درخواست کرد دارایی‌های روسیه را تا زمانیکه تمامی نیروهایش را از قلمرو اوکراین خارج نکرده است، مسدود کنند.«یولیا تیموشنکو»، نخست وزیر اسبق اوکراین هم به دنبال تصرف مناطق مرزی این کشور توسط روسیه ، از جامعه جهانی خواست به کی یف کمک نظامی کنند.
در چنین شرایطی بان کی مون دبیرکل سازمان ملل نسبت به افزایش خطرناک تنش‌ها در اوکراین و گسترش آن به سمت جنوب این کشور هشدار داد. وی افزود: سازمان ملل نمی‌تواند قبول کند که صدها سرباز روس از مرز بگذرند و وارد اوکراین شوند تا به مخالفان حامی روسیه در شرق اوکراین بپیوندند.
در همین حال باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در گفتگویی تلفنی خواستار بررسی نحوه اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه شدند.رئیس جمهوری آمریکا همچنین در جمع خبرنگاران گفت: احتمال مداخله نظامی آمریکا در مناقشه اوکراین به دلیل عضویت نداشتن کی یف در ناتو منتفی است.
در چنین شرایطی، فرمانده استقلال‌طلبان اوکراین از حضور ۳۰۰۰ داوطلب روس در بین نیروهایش خبر داد.خبر دیگر اینکه، روسیه با اشاره به ورود ۶۲ سرباز اوکراینی به منطقه روستوف روسیه با هدف پناهندگی اعلام کرد که این افراد از مرز روسیه عبور کرده اند و خواستار ورود به منطقه «شرامکو» شده اند .درمقابل، شبه‌نظامیان منطقه دونتسک واقع در شرق اوکراین اعلام کردند که ۶۵ تن از نیروهای کنترل مرز اوکراین در نزدیکی روستای «اولیانیفسکه» و ۲۴ عضو ارتش را در نزدیکی «پتریفسکه» دستگیر کردند.در تحولی دیگر، حملات توپخانه‌ ای اوکراین به شهر دونتسک ۱۵ کشته برجا گذاشت. در تحولی دیگر، مردم کی‌یف در اعتراض به اقدامات نظامی دولت اوکراین در شرق این کشور با تظاهرات مقابل ساختمان وزارت دفاع خواستار کناره‌گیری رئیس‌جمهوری اوکراین شدند.

نسخه مناسب چاپ