کوتاه از سراسر جهان
 

۱۰ سال زندان برای برنده جایزه صلح نوبل بلاروس به اتهام حمایت از معترضان

ایرنا: دادگاهی در بلاروس، «آلس بیالیاتسکی» برنده جایزه صلح نوبل و فعال حقوق بشر را به اتهام تامین مالی معترضان به ۱۰ سال حبس محکوم کرد. بیالیاتسکی که در دوره شوروی نیز از چهره‌های معارض بود، یکی از صدها نفری است که در پی اعتراضات سال ۲۰۲۰ در بلاروس بازداشت شد. این اعتراضات به دنبال اعلام پیروزی دوباره «الکساندر لوکاشنکو» در انتخابات ریاست جمهوری بلاروس آغاز شد. سازمان «ویاسنا» که بیالیاتسکی یکی از تامین‌کنندگان مالی آن بود، نقشی محوری در ارائه کمک مالی و حقوقی به معترضان داشت. آمریکا این حکم دادگاه بلاروس را تلاش برای سرکوب دموکراسی و حقوق بشر خواند. اتحادیه اروپا نیز محاکمه این فعال را تلاش شکست خورده برای ساکت کردن وی قلمداد کرد.

کشاورزان معترض در بلژیک با تراکتور خیابان‌های بروکسل را بستند

ایسنا: کشاورزان منطقه «فلاندر» بلژیک هزاران تراکتور را در اعتراض به طرح جدید دولت منطقه‌ای برای محدود کردن انتشار گاز دی‌اکسید نیتروژن، وارد بروکسل کردند. ‌ پلیس بلژیک تعداد تراکتورهایی که خیابان‌های بروکسل را مسدود کردند، ۲۷۰۰ دستگاه تخمین زد که بسیاری از آنها پلاکاردهای بزرگی با نوشته‌هایی به همراه داشتند که بازتاب خشم کشاورزان بلژیکی بود. معترضان در بیانیه‌ای مشترک گفتند توافقنامه نیتروژن به گونه‌ای که در حال حاضر هست، «قتل‌عام اقتصادی-اجتماعی» خواهد کرد.

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی: با ترکمنستان روابط راهبردی داریم

فارس: «الی کوهن» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی که قرار است سفارت این رژیم در ترکمنستان را افتتاح کند، روابط تل‌آویو – عشق آباد را راهبردی و مهم خواند .ساعاتی بعد از انتشار گزارش‌ها درباره تدارک تل‌آویو برای افتتاح سفارت دائمی در ترکمستان، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی روابط دو طرف را راهبردی اعلام کرد. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند به زودی وزیر خارجه این رژیم برای افتتاح سفارت دائم اسرائیل به ترکمنستان سفر می‌کند. گفته می شود سفارت اسرائیل در فاصله ۲۰ کیلومتری مرز ترکمنستان و ایران دایر خواهد شد و نزدیک ترین سفارت به مرز ایران خواهد بود.

اعتصاب کارگران نیروگاه‌های اتمی فرانسه

ایسنا: کنفدراسیون عمومی کار فرانسه اعلام کرد کارگران نیروگاه‌های اتمی این کشور اعتصاب نامحدودی را در اعتراض به اصلاح جنجالی قانون بازنشستگی آغاز کردند. همزمان کارگران بخش گاز و برق فرانسه نیز دست به اعتصاب زدند. گفتنی است الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه در ژانویه سال جاری میلادی از پیش‌نویس اصلاح جنجالی بازنشستگی پرده‌برداری کرد و گفت دولت قصد دارد این پیش‌نویس را امسال تصویب کند. تحت این ابتکارعمل، مقامات فرانسه قصد دارند به تدریج سن بازنشستگی را در کشور افزایش دهند.

جایزه آمریکا برای شناسایی سرکرده داعش در کنگو

ایسنا: سفارت آمریکا در کنگو از تعیین جایزه پنج میلیون دلاری توسط واشنگتن برای ارائه هرگونه اطلاعات درباره سرکرده داعش در کنگو خبر داد و اعلام کرد وزارت خارجه آمریکا برای اطلاعاتی که منجر به شناسایی یا تعیین موقعیت «سیکا موسی بالوکو» سرکرده شاخه گروه تروریستی داعش در کنگو شود، پنج میلیون دلار پاداش تعیین کرده است. بالوکو دو سال قبل توسط آمریکا در لیست تروریسم جهانی قرار گرفت. سفارت آمریکا از جمله جنایات این گروه را قتل، کشتار، تجاوز و ربودن غیرنظامیان از جمله کودکان در مناطق مذکور اعلام کرد.

آمریکا موشک‌های مافوق صوت آزمایش می‌کند

مهر: ارتش آمریکا قصد دارد تابستان امسال دو آزمایش سیستم‌های تسلیحات موشکی مافوق صوت جدید را در پایگاه‌های آزمایشی وایت سند واقع در ایالت نیومکزیکو انجام دهد. این خبر را «داگلاس بوش» دستیار وزیر ارتش در امور لجستیک و فناوری اعلام کرد و افزود که استقرار دور اول این سیستم‌ها آغاز شده است. بوش گفت: ما دو آزمایش موشک مافوق صوت بزرگ در وایت سندز در تابستان داریم که همزمان با ارسال اولین موشک‌های مافوق صوت به واحدهای ارتش خواهد بود.

بازداشت خانگی رئیس جمهوری سابق اکوادور به اتهام دریافت رشوه

مهر: «لنین مورنو» رئیس جمهوری سابق اکوادور به اتهام دریافت رشوه از یک شرکت چینی، در بازداشت خانگی قرار گرفت. بر اساس اعلام دادستانی اکوادور، مورنو که در فاصله سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ رئیس جمهوری اکوادور بود، به همراه ۳۶ نفر دیگر به اتهام دریافت حدود ۷۶ میلیون دلار رشوه از یک شرکت چینی در ازای کسب مجوز احداث بزرگ‌ترین سد هیدروالکتریکی اکوادور، تحت بازداشت خانگی قرار گرفته اند. بر اساس اعلام دادستانی اکوداور، به دلیل کهولت سن برخی متهمان از جمله مورنو، آنها در بازداشت خانگی به سر می‌برند.

بازداشت ۸ عضو القاعده در پنجاب پاکستان

ایرنا: نهادهای امنیتی پاکستان اعلام کردند در تازه‌ترین عملیات اطلاعاتی برای شناسایی عوامل حملات تروریستی در این کشور، هشت نفر از اعضای شبکه القاعده در ایالت پنجاب بازداشت شدند. عملیات نهادهای امنیتی در دو شهر لاهور و خانیوال منجر به شناسایی مخفیگاه اعضای شبکه تروریستی القاعده شد. اداره مبارزه با تروریسم ایالت پنجاب اعلام کرد افراد بازداشت شده در ساخت بمب، جلیقه‌های انتحاری و حمل سلاح دست داشتند و تعدادی از آنان نیز در حملات گروه تروریستی تحریک طالبان پاکستان مشارکت داشتند.

مکرون: دوران نفوذ فرانسه در آفریقا پایان یافته است

ایسنا: رسانه‌های فرانسوی گزارش دادند که امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور در جریان تور آفریقایی خود گفت عصر حوزه نفوذ فرانسه در آفریقا موسوم به «فرانسافریک» به سر آمده است. مکرون این سخنان را در جریان سفر به گابن هنگام سخنرانی در جامعه فرانسوی این کشور غرب آفریقا بیان کرد. رئیس‌جمهوری فرانسه همچنین گفت کشورش برای گرامیداشت یاد و خاطره زنان و مردان آفریقایی که جان خود را برای آزادی فرانسه فدا کردند، یک مکان یادبود در پایتخت جمهوری کنگو خواهد ساخت.

نسخه مناسب چاپ