فصل جدیدی از روابط ایران و روسیه در راه است
لاوروف: تحریم‌ها علیه ایران باید لغو شود
وزیر خارجه روسیه: از ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران بر مبنای عدالت حمایت می‌کنیم
 

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران و روسیه شامل مسایل هسته ای، روابط دوجانبه و موضوعات دیگر است، گفت: از موضوع روسیه در موضوع هسته ای قدردانی می کنیم.

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف روز جمعه در دیدار سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه افزود: میزان رفت و آمدهای سیاسی دو کشور پس از انتخاب حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری به طور بی سابقه ای افزایش یافته است.

وی ادامه داد: ما در طول روی کار آمدن دولت یازدهم دو ملاقات در سطح سران دو کشور داشتیم و دو ملاقات دیگر هم طی یکماه آینده در این سطح خواهیم داشت.

ظریف بابیان این که ر وسیه و ایران دارای سوابق تاریخی دراز مدت و منافع مشترک قابل توجه هستند ادامه داد: روسای جمهوری ایران و روسیه برای ما نقشه راه و یک رابطه دراز مدت ترسیم کرده اند و ما موظف به پیگیری آن به نفع دو ملت و صلح جهانی هستیم.

وی با بیان اینکه ما با تهدید مشترک در منطقه به نام افراط مواجهیم، اضافه کرد: تحولات چند ماه گذشته نشان می دهد که دیدگاه مشترک ایران و روسیه در این باره درست بوده است.

ظریف گفت: بسیاری از اعضای دیگر جامعه بین المللی نیز نگاه دیگری به این پدیده داشته اند که این یک اشتباه راهبردی بوده است؛

لذا ایران و روسیه می توانند در سطح بین المللی برای مبارزه با افراط نقش مهمی ایفا کنند که به ضرر هیچکس نیست و به نفع صلح و امنیت جهانی است.

وزیر امور خارجه با بیان این که مساله هسته ای وارد مرحله حساسی شده است، گفت: روسیه همواره نقش فعال و مثبتی در مذاکرات هسته ای داشته است.

ظریف با یادآوری این نکته که روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و روسیه در یکسال اخیر پس از دولت یازدهم تحول جدی به سمت روابط راهبردی بوده است، خاطرنشان کرد: در این راستا روسای جمهور ی دو کشور سال گذشته دو دیدار داشتند و دیدار سوم نیز در آینده نزدیک انجام خواهد شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: فصل جدیدی از روابط دوجانبه دو کشور در راه است که نیازمند گفتگوهای مستمر و مرتب بین مقامات دو کشور است.

امیدواریم پرونده هسته ای ایران را به نتیجه برسانیم

وزیر امور خارجه کشورمان باتشکر از مواضع مثبت دولت روسیه در موضوع هسته ای ایران گفت: امیدواریم با کمک دوستان روسی پرونده هسته ای ایران را به نتیجه برسانیم.وی اظهار داشت: دیدگاه های ایران و روسیه در مورد افراط درست از آب درآمد و ما شاهدیم افراطی را که مردم سوریه را تهدید می کرد امروز در عراق جنایت بیشتری را مرتکب می شود و این افراط می تواند در گستره وسیعتری در امریکا و اروپا نیز جنایت به بار آورد.

رئیس دستگاه دیپماسی کشورمان یادآور شد: خوشحالم که دیدگاه های دو رئیس جمهور ی با توجه به توافقات نتیجه عملی به خود گرفته است.

وی با اشاره به اینکه برنامه های اتمی ایران به دلیل تحریم ها متوقف نشده است گفت: تحریم ممکن است فشار بیاورد ولی مردم ایران و روسیه برای حراست از هویت ملیشان و حقوقشان حاضرند فشارها را بپذیرند ولی هیچگاه در برابر فشارها به زانو درنمی آیند.

وزیرخارجه بابیان این که ایران حاضر است فشار را بپذیرد اما از حق و منافع خود عقب نمی رود افزود: این موضوع نشانگر جنگ طلبی نیست. ما تمام تلاشمان را برای حل موضوع هسته ای به کار خواهیم برد.

ظریف ادامه داد: ما در حدود یکسال گذشته به دنیا ثابت کردیم به دنبال صلح جهانی و حل موضوع هسته ای هستیم و این به معنای این نیست که تحریم ها می تواند در اراده ملت ما تاثیر گذارد.

لاوروف:روابط روسیه و ایران از عوامل خارجی تاثیر نمی گیرد

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه هم با اشاره به روابط حسنه ایران و فدراسیون روسیه و روند رو به توسعه مناسبات دو کشور اعلام کرد: همکاری های روسیه و ایران از عوامل خارجی تاثیرپذیر نیست و دو کشور در عرصه های گوناگون روابط خود را توسعه می دهند.

وی در جریان دیدار با همتای ایرانی خود گفت: روابط ایران و روسیه سال هاست که شکل گرفته و ما دارای روابط تاریخی و حسن همجواری هستیم لذا عوامل خارجی هیچ تاثیری بر روابط دو کشور نگذاشته و مناسبات دو کشور پایدار و همه جانبه است.

لاوروف با بیان این که گفتگوهای سیاسی بین دو کشور در عالی ترین سطح در حال پیگیری است، اظهار داشت:

کاملا مطمئنم بدون حضور ایران حل و فصل نهایی مسایل در این مناطق ممکن نیست و به این دلیل از حضور ایران در آن حمایت می کنیم. وزیر خارجه روسیه دورنمای تعمیق و توسعه روابط ایران و روسیه را مثبت توصیف کرد و با اشاره به موضع کشورش در مساله هسته ای ایران، گفت: از ادامه مذاکرات هسته ای ایران بر مبنای عدالت حمایت می کنیم.

وی گفت: تمام تلاش خود را انجام می دهیم تا فرایند مذاکرات هسته ای در چارچوب گروه ۱+۵ بر مبنای عدالت ادامه یابد و منافع تمام طرف ها در آن لحاظ شود.همچنین تلاش می کنیم هیچ اقدامی برای خروج از این چارچوب به نفع طرف خاصی صورت نگیرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه خاطرنشان کرد: به دنبال آن هستیم که هم برنامه هسته ای ایران شفاف و هم تحریم ها علیه این کشور متوقف شود. تلاش می کنیم روحیه همکاری در مذاکرات هسته ای ادامه بیابد و مذاکرات موفق باشد.

لاوروف با بیان این که در مراحل پایانی مذاکرات خودداری از طرح مسائل جانبی بسیار مهم است، اظهار داشت: اما برخی از شرکا به دنبال طرح این گونه مسائل هستند. هرچند هر کشوری به دنبال منافع خود است اما باید تلاش شود منافع مشترک تامین و مفاد ان.پی.تی لحاظ شود.

وزیر خارجه روسیه در ادامه سخنانش بر موضع کشورش در مورد همکاری کشورهای ساحلی دریای خزر و استقبال از این همکاری‌ها تاکید کردو گفت: تاکید داریم دریای خزر دریای دوستی و ثبات است.

وی اضافه کرد: در این راستا آماده سازی اسناد برای اجلاس سران خزر در آستاراخان در پاییز آینده با موفقیت انجام شده است.

نسخه مناسب چاپ