مقام دفاعی آمریکا : برای تعامل با ایران گزینه نظامی در اولویت نیست
یک مقام آمریکایی تاکید کرد که برای تعامل با ایران گزینه نظامی در اولویت واشنگتن نیست و برای ایجاد راه حل دیپلماتیک هنوز دیر نشده است.

به گزارش ایسنا، دانا سترول، معاون دستیار وزیر دفاع آمریکا در گفتگو با الجزیره اعلام کرد که ایران در اولویت رایزنی‌های لوید آستین، وزیر دفاع این کشور در سفر به اردن، مصر، و سرزمین های اشغالی خواهد بود.

وی با بیان اینکه آستین بر پایبندی واشنگتن در تقویت امنیت شرکای منطقه ای تاکید خواهد کرد گفت که فعالیت های منطقه ای ایران شرکایمان را نگران کرده است.

این مقام آمریکایی گفت که برای ایجاد راه حل دیپلماتیک با ایران هنوز دیر نشده است اما پنتاگون درحال فراهم کردن گزینه های نظامی برای رئیس جمهوری آمریکا ست.

وی گفت که قدرت نظامی آخرین گزینه واشنگتن است و در راس اولویت های آمریکا برای تعامل با ایران نیست.

معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که از کشورهای منطقه می خواهیم که به ایران فشار بیاورند تا رفتارش را تغییر دهد.

این مقام آمریکایی همچنین گفت که همکاری نظامی تهران و مسکو نگران کننده و تهدیدی منطقه ای و جهانی است.

ند پرایس، سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری ، در پاسخ به این سئوال که آیا با توجه به گزارش‌ها درباره سفر دو مقام رژیم صهیونیستی به واشنگتن برای دیدار و رایزنی با مقامات کاخ سفید و وزیر امور خارجه آمریکا درباره ایران، این دیدار را تائید می‌کند و موضوع جدیدی در زمینه راهبرد آمریکا در قبال ایران مطرح است یا نه، گفت که فعلا انجام شدن چنین دیداری را تائید نمی‌کند اما در روزهای آتی می‌توان اطلاعات بیشتری درباره آن ارائه داد.

پرایس در ادامه علیرغم این که مقامات ایران تاکید کرده‌اند تولید و به‌کارگیری تسلیحات اتمی جایی در دکترین دفاعی ایران ندارد، گفت که موضع آمریکا همواره واضح بوده است و رئیس جمهوری آمریکا نسبت به این که ایران هیچ گاه به سلاح اتمی دست پیدا نکند، تعهدی راسخ دارد و دولت آمریکا هیچ گاه اجازه رخ دادن آن را نخواهد داد.

او تاکید کرد که «ما همچنان بر این باوریم که راه رسیدگی به این چالش، به گونه‌ای که پایدار و دائمی باشد، دیپلماسی است. ما می‌خواهیم شاهد حل‌وفصل چالش‌های ناشی از برنامه هسته‌ای ایران باشیم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سئوال که با توجه به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ایران، آیا واشنگتن به دنبال صدور قطعنامه‌ای سرزنشی در جلسه آتی شورای حکام آژانس خواهد بود یا نه، گفت که واشنگتن از این گزارش مطلع است اما نمی‌تواند درباره جزئیات گزارشی که به طور عمومی انتشار نیافته است، نظری ارائه دهد.

پرایس در ادامه گفت: در حالی که منتظر جزئیات بیشتری از آژانس هستیم، در این باره با شرکایمان در اروپا و منطقه ارتباط نزدیک داریم. جلسه شورای حکام این هفته است و ما با شرکایمان رایزنی دقیقی خواهیم کرد تا کاری را انجام دهیم که از نظرمان موثرترین راه برای پرداختن به این چالش به همراه متحدان و شرکایمان در اروپا باشد.

او تاکید کرد که آمریکا در عین بررسی تمامی گزینه‌های دیگر برای حل‌وفصل مساله برنامه هسته‌ای ایران، مصمم است تمامی مسیرهای دیپلماسی را طی کند.

مقامات ایرانی تاکید کرده‌اند که از ماه سپتامبر سال گذشته میلادی، آماده احیای برجام و بازگشت همه طرفها به توافق بوده‌اند، اما رویکرد دوگانه آمریکا و متعاقبا محاسبات غلط آنها در زمینه اغتشاشات اخیر داخلی در ایران، باعث ایجاد وقفه در توافق شد.

نسخه مناسب چاپ