سهمیه حج در ۲سال آینده افزایش می یابد
رئیس سازمان حج و زیارت از احتمال افزایش سهمیه حج تمتع بعد از پایان طرح توسعه مسجدالحرام خبر داد و گفت: دولت عربستان قول داده است که از دو سال آینده سهمیه حج دو برابر شود که امیدواریم سهمیه ایران به ۱۲۰ هزار نفرافزایش یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، سعید اوحدی در باره افزایش سهمیه حج تمتع، افزود: بر اساس مصوبه سازمان کنفرانس اسلامی سهمیه هریک از کشورهای مسلمان در حج یک هزارم جمعیت آن کشور تعیین شده است که در سال‌های اخیر به دلیل اجرای طرح توسعه مسجدالحرام این سهمیه برای همه کشورهای اسلامی ۲۰ درصد کاهش یافته است و تا دو سال آینده هم این سهمیه به همین میزان خواهد بود و قابل افزایش نیست.

وی در همین ارتباط ادامه داد: البته دولت عربستان قول داده است که از دو سال آینده سهمیه ها را دو برابر کند که امیدواریم بر این اساس سهمیه زائران ایرانی در حج تمتع در سال‌های آینده به ۱۲۰هزار نفرافزایش یابد.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره ثبت نام جدید برای حج تمتع، اظهار داشت: یک و نیم میلیون نفر در صف نوبت تشرف به حج قرار دارند و با سهمیه ای که در حال حاضر برای حج وجود دارد، اعزام آنان ده ها سال طول می‌کشد لذا درباره ثبت نام، برنامه جدیدی وجود ندارد اما برای سفرعمره مفرده امیدواریم در چهار- پنج سال آینده زمینه را برای ثبت نام مشتاقان این سفرمعنوی فراهم کنیم. اوحدی درباره افزایش زمان اقامت زائران حج تمتع امسال در مدینه منوره گفت: سفر حج تمتع سفری طولانی است و زائران بین ۲۹ تا ۳۲ روز یا بیشتر در سفر هستند، امسال تمهیدات خوبی اتخاذ شده که برای تعدادی از زائران که امکان پذیر بوده و برنامه پروازی به ما این اجازه را می‌داده است، دوره اقامت در مدینه منوره را به ۸ یا ۹ روز افزایش دهیم که این تصمیم تنوع در سفر زائران را به دنبال داشته است.

وی ادامه داد: در سال‌های آینده اگر توسعه فرودگاه مدینه منوره و جده این امکان را فراهم آورد که تعداد پروازها در برنامه پروازی حج افزایش یابد، امیدواریم بتوانیم مدت زمان سفر حج را کاهش دهیم. رئیس سازمان حج و زیارت درباره روش تهیه قانونی فیش حج، اظهار داشت: براساس دستورالعمل سازمان حج و زیارت، فروش فیش حج تمتع دارای اولویت تشرف در همان سال قانونی و امکان این کاردردفاتر خدمات زیارتی سراسر کشور فراهم شده است.

نسخه مناسب چاپ