هشدار درباره کاهش ذخایر خون تهران
مدیرکل انتقال خون استان تهران با بیان اینکه ذخایر خون پایتخت روی مرز یک هفته است که می‌تواند شرایط را بحرانی کند، از مردم خواست برای اهدای خون در روزهای پایانی سال به مراکز اهدای خون تهران مراجعه مستمر داشته باشند تا ذخایر خون حفظ شود.

به گزارش ایسنا، دکتر سید منتظر شبَّر در نشست خبری اداره کل انتقال خون استان تهران، گفت: در حال حاضر دریافت خون به تقاضای‌ آن و عرضه‌مان متعادل نیست. باید توجه کرد که تا یک ماه هم امکان نگهداری گلبول‌های قرمز را داریم، اما پلاکت که مورد نیاز بیماران سرطانی و…‌ است، سه روز طول عمر دارد و شرایط گلبول‌های قرمز را ندارد. بر این اساس باعث می‌شود که نیازمند مستمر اهدای خون و پلاکت باشیم.

وی تاکید کرد: آنقدر مصرف خون در تهران بالا رفته است که خود این ذخایر هم رو به پایان است. در حال حاضر مصرف خون در تهران چند صد واحد از دریافتی‌مان بیشتر است. به طوری که ذخایر خون در تهران به یک هفته رسیده است و در مرز یک هفتگی قرار داریم و اگر این شرایط ادامه یابد، تقاضا و اعمال جراحی افزایش یابد، روزانه چند صد واحد عقب می‌افتیم و دور نیست که در تهران دچار بحران شویم.

مدیرکل انتقال خون استان تهران با بیان اینکه امسال به دلیل مصادف شدن عید و ماه رمضان باعث می‌شود که ما در روزهای ابتدایی ماه رمضان کاهش اهدای خون را داشته باشیم، گفت: در عین حال در روزهای عید استان تهران کاملا خلوت می‌شود که منجر به کاهش اهدا می‌شود. بنابراین اکنون که در روزهای پایانی سال قرار داریم، بهترین موقعیت است که بتوانیم ذخایر خون را افزایش دهیم و از مردم می‌خواهیم همت کرده و برای اهدای خون مراجعه کنند تا ذخایر خوبی داشته باشیم و در روزهای نوروز و ماه رمضان مشکلی در بحث تامین خون نداشته باشیم.

وی با بیان اینکه خدا نکند روزی عملی به دلیل نبود خون آن هم در پایتخت کشور کنسل شود، گفت: اینکه همیشه گفته شده که مردم خوبی داریم، یکی از جاهایی که می‌توانیم این موضوع را لمس کنیم، در سازمان انتقال خون است. مردم بی هیچ چشمداشتی برای اهدای خون مراجعه می‌کنند.

نسخه مناسب چاپ