جزئیات تغییر نرخ ارز نیمایی اعلام شد
بانک مرکزی و گمرک ایران جزئیات تغییر در نرخ ارز نیمایی از ۲۸۵۰۰ تومان تا ۳۸۰۰۰ تومان را اعلام کردند.

به گزارش مهر، بهزاد لامعی مدیر اداره رسیدگی به تعهدات صادراتی و وارداتی بانک مرکزی با اظهار اینکه صادرکنندگان ملزم به فروش ارز به قیمت ۲۸ هزارتومان نیستند، گفت:قانون اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز صادرکنندگان را مکلف کرده است که ارز خود را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانند.در این زمینه آئین‌نامه‌ای هم در آذر سال جاری تصویب و ابلاغ شد که اکنون ملاک عمل ما است.

در این آئین‌نامه آمده است که صادرکنندگان باید تا ۹۰ درصد ارز خود را در قالب اسکناس یا به روش عرضه در سامانه نیما بازگردانند.

به گفته وی، صادرکنندگان در بخش پتروشیمی، فولاد و فلزات اساسی هم مکلف هستند ۱۰۰ درصد ارز صادراتی خود را بازگردانند؛ البته در این بخش استثنائاتی وجود دارد. یعنی صادرکنندگان حوزه پتروشیمی و فلزات اساسی چنانچه بخواهند بخشی از ارز صادراتی خود را در قالب اسکناس بازگردانند، باید از بانک مرکزی مجوز دریافت کنند.

مدیر اداره رسیدگی به تعهدات صادراتی و وارداتی بانک مرکزی تاکید کرد: در تالار اول سامانه نیما صرفاً کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی و برخی اقلام اولیه و ضروری ارز ۲۸ هزار و۵۰۰ تومانی دریافت می‌کنند و این ارز از محل صادرات نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی تأمین می‌شود، بنابراین هیچ صادرکننده دیگری ملزم نیست که ارز خود را با نرخ ۲۸ هزار ۵۰۰ تومان در سامانه نیما عرضه کند.

وی افزود: در روزهای اخیر، یک بازنگری در بازگشت ارزهای صادراتی صورت گرفت که به موجب آن، سایر صادرکنندگان به جز صادرکنندگان گروه‌های ۲۱ تا ۲۵ در تالار دوم سامانه نیما، ارز خود را عرضه خواهند کرد و در این بازار، مکانیزم کشف قیمت بر اساس عرضه و تقاضا است. شروع مبادلات در تالار دوم هم با نرخ حدود ۳۶ هزار تومان صورت گرفته و نرخ آخرین مبادله در روزهای اخیر هم حدود ۳۸ هزار تومان بوده است.

لامعی گفت: رفع تعهد ارزی از طریق اسکناس به این صورت است که صادرکنندگان صرفاً در مبادی ورودی اظهارنامه گمرکی خود را به شعب بانک ملی ارائه می‌کنند و بانک ملی ارز آنها را با نرخی معادل یک درصد کمتر از نرخ بازار مبادله که اکنون حدود ۴۴ هزار تومان است، خریداری می‌کند و این صادرکنندگان می‌توانند با مراجعه به شعب ریالی بانک ملی، ریال خود را دریافت کنند.

‎گمرک ایران هم در اطلاعیه‌ای آخرین تغییرات نرخ ارز مصوب ۲۸۵۰۰ تومانی در سامانه نیما را اعلام کرد.

‎در این اطلاعیه آمده است: بر اساس آخرین سیاست‌های اتخاذ شده توسط بانک مرکزی، از این پس صرفاً گروه‌های کالایی یک و ۲۱ مشمول دریافت ارز با نرخ مصوب ۲۸۵۰۰ تومانی خواهند بود.

متقاضیان می‌بایست درخواست تخصیص ارز خود را با محل تأمین ارز بانک مرکزی و نرخ ارز آزاد ثبت کنند. خرید ارز این درخواست ‌ها توسط بانک عامل و خارج از سامانه نیما صورت خواهد گرفت و در صورت ویرایش نشدن تخصیص‌های نیمایی فعلی این گروه، درخواست‌های خرید ارز آنها به تالار دوم نیما منتقل خواهد شد.

همچنین درخواست‌های خرید ارز گروه‌های کالایی ۲۲ تا ۲۶ و خرید خدمات در تالار دوم سامانه نیما ثبت خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ