اردوغان سوگند ریاست ‌جمهوری یاد کرد
 

سرویس خارجی:مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری جدید ترکیه برگزار شد و «رجب طیب اردوغان» برای تصدی این کرسی سوگند یاد کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رسانه‌های ترکیه، لحظاتی پیش مراسم تحلیف «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور جدید ترکیه آغاز شد در این مراسم، مقامات این کشور و مقامات دعوت شده کشورهای مختلف حضور دارند. پایگاه خبری «حریت» نوشت: رجب طیب اردوغان به‌عنوان نخست‌وزیر ترکیه استعفا داد و مراسم تحلیف وی با حضور نمایندگان ارشد ۹۰ کشور آسیایی، آفریقایی و خاورمیانه و اروپایی از جمله امیر قطر و «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران برگزار شد.

این مراسم را «کمال قلیچدار اوغلو» رهبر معارضان ترکیه تحریم کرده بود.اردوغان در حالی که به عنوان اولین رئیس جمهوری منتخب ترکیه سوگند یاد کرد، مخالفان وی در پارلمان و خیابان‌های ترکیه بی‌کار ننشستند و تحرکاتی را علیه رئیس جمهوری جدید ترکیه آغاز کردند.دهها تن از مخالفان رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری منتخب ترکیه و نخست وزیر سابق این کشور پس از مراسم ادای سوگند تجمعی اعتراضی در میدان تقسیم استانبول ترتیب دادند که با دخالت پلیس به خشونت کشیده شد.

بنابر اعلام منابع خبری ترکیه پلیس این کشور برای رویارویی با تظاهرکنندگانی که اردوغان را به فساد و دزدی متهم می‌کردند به پرتاب گاز اشک آور و استفاده از ماشین‌های آب‌پاش روی آورد. در پارلمان ترکیه و هم زمان با ادای سوگند اردوغان نیز احزاب مخالف به ویژه نمایندگان حزب مردم جمهوری خواه جلسه پارلمان را ترک کردند و مراسم سوگند وی را غیرقانونی خواندند.در این حال،احمد داوود اوغلو، نخست وزیر جدید ترکیه کابینه خود را معرفی کرد که در این کابینه «مولود چاووش‌ اوغلو» به عنوان وزیر خارجه انتخاب و «علی باباجان» در سمت معاون نخست وزیر ابقا شد.براساس لیست ارائه شده از سوی داووداوغلو به اردوغان، تنها چهار وزیر از کابینه پیشین اردوغان تغییر کرده و افراد جدیدی جایگزین شده‌اند.

نسخه مناسب چاپ