کنعانی: وزیر خارجه آلمان ازعملکرد شرم آور کشورش درقبال ایران عذرخواهی کند
سخنگوی وزارت امور خارجه با محکوم کردن اظهارات ضدایرانی وزیر خارجه آلمان در بغداد، گفت: انتظار می‌رفت وزیر خارجه آلمان از عملکرد شرم آور گذشته دولتش در قبال ملت‌های ایران و عراق عذرخواهی می‌کرد.

ناصرکنعانی افزود: وزیر خارجه آلمان قبل از هر چیز به خاطر عملکرد شرم آور گذشته دولت این کشور در قبال دو ملت ایران و عراق بایدعذرخواهی می‌کرد، نه این که با طرح ادعاهای بی اساس علیه جمهوری اسلامی ، تلاش کند سابقه جنایات کشورش در حمایت از رژیم صدام علیه ایران و نیز جنایت ننگین تجهیز رژیم بعث به سلاح‌های شیمیایی به منظور به کارگیری آن علیه نظامیان‌ و شهروندان بی دفاع ایرانی و عراقی را مخفی کند.

وی با یادآوری نقش انکارناپذیر ایران در حمایت از یکپارچگی و وحدت سرزمینی عراق و احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور افزود: متاسفانه جمع قابل توجهی از گروه‌های تروریستی و تجزیه طلب مسلح که دستشان به خون شهروندان غیرنظامی ایران و عراق آلوده است، در آلمان مأوا گزیده‌اند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: اظهارات وزیر خارجه آلمان علیه ایران از بغداد، نشانه استمرار رویکرد حمایت آمیز دولت آلمان از تروریست‌های مسلح و تجزیه طلب علیه جمهوری اسلامی و در استمرار تلاش بی حاصل برای صدمه زدن به روابط دو کشور همسایه ایران و عراق است.

کنعانی در پایان با توصیه به آلمان برای درس گرفتن از تاریخ، گفت:دولت‌ها و ملت‌های منطقه هرگز عملکرد برخی از کشورهای مشخص غربی از جمله آلمان در جنگ‌افروزی و حمایت از دیکتاتورهای جنگ افروز را فراموش نمی‌کنند.

به گزارش فاس، وزیر خارجه آلمان گفته بود: «رژیم ایران با این حملات موشکی نشان می‌دهد که علاوه بر اینکه به صورتی بی‌پروا و بی‌رحمانه مردمش را سرکوب می‌کنند، بلکه زندگی انسانی و ثبات منطقه را در معرض خطر قرار می‌دهد تا در قدرت باقی بماند.این مسئله برای کل منطقه غیرقابل قبول و خطرناک است.»

وزیر خارجه آلمان همچنین در پی مسمومیت‌های مشکوک در برخی مدارس در ایران اظهاراتی مداخله جویانه مطرح کرده بود که با واکنش کنعانی مواجه شد و وی در توییتر در این باره نوشت: از جمله حقایق تلخ که هنوز نیاز به شفاف سازی دارد، مسمومیت‌های شیمیایی از طریق گازهای سمی آلمانی در دوره جنگ تحمیلی صدام است که دولت آلمان مسئول آن است. خانم وزیر! این اقدام مخرب و ضد امنیتی در حال بررسی است. دولت ایران در شناسایی مجرمان و ریشه کن کردن این بدخواهی بسیار جدی است واجازه ایجاد ناامنی برای دختران دانش آموز ایرانی با انگیزه‌های سیاسی را نخواهیم داد.

نسخه مناسب چاپ