ناتو: «باخموت» اوکراین تاچند روز آینده سقوط خواهد کرد
 

سرویس خارجی: بعد از ماه‌ها درگیری‌های شدید در «باخموت» اوکراین، دبیرکل ناتو اذعان کرد که نمی‌توان احتمال سقوط این شهر در چند روز آینده را رد کرد.

ینس استولتنبرگ گفت: باید اطمینان حاصل کرد که این امر، نقطه عطف در جنگ نخواهد بود اما نباید روسیه را دست کم بگیریم. همزمان یک مقام ناتو مدعی شد اطلاعات این ائتلاف تخمین می‌زند که به ازای هر نظامی اوکراینی که در باخموت کشته شده، نیروهای روسیه دستکم پنج نیرو از دست داده‌اند. این مقام ناشناس ناتو مدعی شد که نسبت پنج به یک، برآورد آگاهانه بر اساس اطلاعات است. وزیر دفاع آمریکا هم در سخنانی گفت سقوط شهر باخموت در اوکراین الزاما به این معنا نیست که روسیه مسیر جنگ را تغییر داده است. «لوید آستین» افزود: معتقدم که ارزش نمادین باخموت بیشتر از ارزش راهبردی و عملیاتی آن است. وزیر دفاع آمریکا گفت که نمی‌داند نیروهای روس چه زمانی خواهند توانست کنترل شهر باخموت را در دست بگیرند اما سقوط باخموت الزاما بدین معنا نیست که روسیه مسیر جنگ را تغییر داده است. این درحالی است که مدیر و موسس گروه شبه نظامی موسوم به «واگنر» وابسته به ارتش روسیه اعلام کرد که نیروهای این گروه نظامی به طور کامل شرق باخموت در استان دونتسک را تحت کنترل درآورده‌اند. «یوگنی پریگوژین» گفت نیروهای واگنر بر شرق این شهر راهبردی استان دونتسک مسلط شده‌اند و همه چیز در شرق رودخانه باخموتکا کاملا تحت کنترل واگنر است. این در حالی است که مقام‌های اوکراین و رسانه‌‎های غربی هنوز خبر تسلط نیروهای واگنر روسیه بر شرق باخموت را تایید نکرده‌اند. همزمان وزیر دفاع روسیه گفت تصرف شهر باخموت در شرق اوکراین امکان حمله بیشتر در منطقه دونتسک را فراهم می‌کند. سرگئی شویگو گفت تصرف شهر صنعتی باخموت در شرق اوکراین کلید آغاز حمله بیشتر در منطقه بزرگتر دونتسک است. شویگو گفت: این شهر یک مرکز دفاعی مهم برای نیروهای اوکراینی در دونباس است و تصرف آن امکان عملیات‌های تهاجمی بیشتر در عمق خطوط دفاعی نیروهای مسلح اوکراین را فراهم می‌کند. خبر دیگر اینکه ارتش اوکراین اعلام کرد رزمناوهای روسیه مجهز به موشک‌های کروز در دریای سیاه در حالت آماده‌باش هستند.

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین اعلام کرد چهار فروند کشتی جنگی روسیه مجهز به موشک‌های کروز «کالیبر» در دریای سیاه در حالت آماده باش هستند. موشک‌های کالیبر گروهی از موشک‌های ساخت روسیه ویژه برای حملات ضدکشتی، ضد زیردریایی، زمین به زمین و هوا به سطح هستند. این موشک‌ها به کلاهک جنگی ۴۵۰کیلوگرمی یا اتمی مسلح می‌شوند و برد نمونه‌های مختلف آن بین ۵۰ تا ۴۰۰۰کیلومتر است. در تحولی دیگر مرتبط با جنگ روسیه و اوکراین، فرمانده ارشد نیروی هوایی آمریکا گفت که پدافند هوایی روسیه متحرک است و این امر کار نیروی هوایی اوکراین را دشوار کرده است. در رویدادی دیگر دبیرکل سازمان ملل متحد به کی‌یف پایتخت اوکراین سفر کرد و در مورد تمدید ابتکارعمل انتقال غلات از دریای سیاه به رایزنی پرداخت.سخنگوی آنتونیو گوترش گفت که وی در سفر به کی‌یف با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین دیدار و گفت‌وگو کرد.

نسخه مناسب چاپ