اتحادیه اروپا طالبان را به دلیل نقض حقوق زنان افغانستان تحریم کرد
سرویس خارجی: اتحادیه اروپا در واکنش به نقض حقوق زنان افغانستان توسط طالبان،سرپرست وزارت آموزش عالی و سرپرست وزارت امر به معروف در دولت موقت طالبان را تحریم کرد.

به گزارش خبرگزاری «کابل تایمز»، اتحادیه اروپا اعلام کرد که دو مقام طالبان شامل سرپرست‌ وزارتخانه های آموزش عالی و امر به معروف و نهی از منکر طالبان را تحریم کرده است. این خبرگزاری افزود: «ندا محمد ندیم» سرپرست وزارت آموزش عالی و «محمد خالد حنفی» سرپرست وزارت امر به معروف در دولت موقت طالبان در افغانستان به دلیل محروم کردن زنان از آموزش و تبعیض‌ های جنسیتی تحت تحریم قرار گرفته‌ اند. این تحریم‌ها شامل ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی‌ های آن ها می شود.

همزمان، دبیرکل سازمان ملل نیز در سخنانی گفت: زنان و دختران افغانستان با سیاست های طالبان از جامعه حذف شده‌اند.«آنتونیو گوترش» در جلسه افتتاحیه کمیسیون وضعیت زنان این نهاد افزود: با از بین رفتن پیشرفت در زمینه حقوق زنان در کشورهایی مانند افغانستان که در آن زنان و دختران در واقع از زندگی عمومی حذف شده اند، آنها از برابری جنسیتی بیش از پیش دورتر می شوند.

وی ادامه داد: حقوق زنان در سراسر جهان در معرض سو استفاده، تهدید و نقض قرار دارد و سازمان ملل مسئله حقوق زنان به‌ ویژه حقوق اساسی زنان افغانستان از جمله تحصیل و کار را پیگیری خواهد کرد.

در چنین شرایطی، اولین نشست نمایندگان ویژه کشورهای همسایه افغانستان در شهر «تاشکند»، پایتخت ازبکستان با مشارکت ایران، چین، پاکستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان آغاز شد. وزارت امور خارجه ازبکستان با صدور بیانیه‌ ای اعلام کرد: در این نشست وضعیت کنونی افغانستان، رایزنی و همکاری میان طرف‌ ها در راستای حل و فصل وضعیت این کشور، ایجاد صلح و ثبات بلند مدت و نیز ارائه کمک‌ های بشردوستانه به مردم افغانستان مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. این نشست بدون حضور نمایندگانی از دولت موقت طالبان در افغانستان آغاز شد.

در همین حال، وزیر دفاع پاکستان با اعلام برنامه سفر هیات طالبان افغانستان به اسلام‌آباد برای پیگیری مسائل مرتبط با تروریسم و ناامنی‌ها در مرزهای مشترک، از کابل خواست تا به پیمان و توافقنامه «دوحه» پایبند باشد. «خواجه محمد آصف» با اشاره به سفر اخیر خود به کابل و دیدار با مقام‌های طالبان افغانستان از این کشور خواست تا اجازه ندهند خاک افغانستان علیه همسایگان مورد استفاده قرار بگیرد.وی از طالبان افغانستان خواست که به پیمان صلح «دوحه» پایبند باشد زیرا کابل موظف است تا براساس مفاد این پیمان جلوی استفاده تروریست‌ها از قلمروی افغانستان را بگیرد.

نسخه مناسب چاپ