آغاز مذاکرات تبادل اسرا میان طرف‌های جنگ یمن در «ژنو»
سرویس خارجی: منابع یمنی از آغاز مذاکرات تبادل اسرا میان طرف‌های درگیر در این کشور در شهر «ژنو» سوئیس خبر دادند.

جنبش انصارالله یمن و دولت مستعفی این کشور اعلام کردند که طرف‌های یمنی مذاکراتی را برای به سرانجام رساندن پرونده تبادل اسرا در ژنو آغاز کرده اند. «ماجد فضائل»، عضو تیم مذاکره کننده دولت مستعفی یمن در این باره گفت: مذاکرات به مدت ۱۱ روز ادامه خواهد یافت و هدف از آن دستیابی به تفاهم درباره جزئیات توافق امضا شده قبلی میان دو طرف است.

در همین حال، «عبدالقادر المرتضی»، رئیس هیات انصارالله یمن در «ژنو» نیز طی توییتی در این باره نوشت: امیدواریم که این دور از مذاکرات در این پرونده انسانی تعیین کننده باشد. پیشتر نیز یک منبع سیاسی یمنی به اسپوتنیک گفته بود که سازمان ملل در حال انجام ترتیبات برای برگزاری نشست میان نمایندگان دولت مستعفی یمن و گروه انصارالله در شهر «ژنو» است تا درباره راه‌های پیشبرد در پرونده تبادل اسرا در یمن مذاکره کنند.

در همین حال، وزیر خارجه دانماک در سخنانی از پایان تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی و امارات متحده عربی خبر داد. «لارس لوکه راسموسن» در مصاحبه با یک رسانه دانمارکی گفت : ممنوعیت صدور تسلیحات این کشور به عربستان سعودی و امارات متحده عربی پایان یافته است. وی که با «پولیتیکن» مصاحبه می‌کرد، خبر داد که دولت دانمارک طبق دکترین سیاست خارجی «واقعگرایی عملگرایانه» خود تصمیم گرفته است که این ممنوعیت تسلیحاتی علیه ریاض و ابوظبی را لغو کند.

دانمارک در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در راستای محکوم کردن قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی در کنسولگری ریاض در استانبول و همچنین جنگ یمن به رهبری ائتلاف عربستان سعودی و امارات متحده عربی، ممنوعیت صدور تسلیحات علیه این دو کشور را اعمال کرده بود.

نسخه مناسب چاپ