کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در بغداد آغاز به کار کرد
سرویس خارجی: کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با هدف تقریب رویکردهای اسلامی و یکپارچگی جهان اسلام و با شعار «مسلمان، برادر مسلمان»، با همت دیوان وقف سنی عراق در هتل «المنصور» بغداد آغاز به کار کرد.

براساس گزارش ها، از جمله محورهای این کنفرانس، موضوع هایی همچون مفهوم وحدت از دیدگاه اسلامی، همزیستی مسالمت آمیز در قرآن و سنت، مسئله تکفیر در فقه اسلامی، ضوابط اختلافات فکری در شرع و اخلاق، راه‌های مبارزه با طرح عادی‌سازی با رژیم غاصب صهیونیستی، نقش رسانه‌ها در تقویت وحدت و همچنین خطاب دینی و اثر آن در همزیستی مسالمت‌آمیز است.

در این کنفرانس همچنین ضرورت مقابله با رویکردهای تکفیری و افراط گرایانه به عنوان محور جدی در ترسیم چشم اندازی وحدت بخش برای یکپارچگی جهان اسلام مورد بررسی قرار می گیرد. برخی ناظران گفتند که توافق اخیر برای ترمیم روابط ایران و عربستان به عنوان دو کشور تاثیرگذار جهان اسلام نیز در موضوعات و مباحث کنفرانس انعکاس خواهد داشت.

در همین حال، رئیس جماعت علمای اهل سنت عراق در سخنانی گفت: همه ما در خندق واحدی علیه دشمنان اصلی یعنی آمریکا و اسرائیل هستیم و باید بر قضیه اساسی جهان اسلام یعنی فلسطین و آزادسازی قدس متمرکز باشیم.«شیخ خالد الملا» در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در هتل «المنصور» بغداد با اشاره به تلاش های دشمنان برای برانگیختن شبهات، بر ضرورت احترام به باورها و خصوصیات دیگران در جامعه اسلامی تاکید کرد.وی به فتوای تعیین کننده آیت الله العظمی سیستانی در مقابله با داعش تکفیری اشاره کرد و ادامه داد: این فتوا قومی- مذهبی نبود و جوانان غیور جنوب عراق را دیدیم که چگونه برای وحدت عراق مجاهدت کردند و بسیاری از آنها شهید شدند.

«شیخ خالد الملا» اضافه کرد: همه ما مدیون شهید قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس هستیم که به فتوای مرجعیت عالیقدر شیعیان پاسخ دادند و ظالمانه در بغداد و در فرودگاه بین المللی به شهادت رسیدند.

در خبر دیگری، رئیس جمهوری عراق در سخنانی اعلام کرد: جریان صدر داخل دولت قرار دارد و خارج از آن نیست. «عبداللطیف رشید» در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: گمان نمی‌کنم که در عراق فراکسیون‌های سیاسی وجود داشته باشند که مانع از مشارکت هر فراکسیون دیگری در حکومت شوند و جریان صدر با تمامی احترامی که برای آنها قائل هستم، جایز است که پارلمان را ترک کنند؛ اما آنها در داخل دولت هستند و نه خارج از آن، چون برخی از مقامات این جریان در دستگاه‌های دولتی حضور دارند، شایسته هستند و نظر و رویکردهای خود را بیان می‌کنند.

نسخه مناسب چاپ