جنگ افزار
بالگردهای میل می
بخش نخست
 

بالگرد Mil Mi-2
Mil Mi-2یک بالگرد سبک حمل و نقل روسی کوچک با موتور توربینی است که کارخانه میل در اوایل دهه ۱۹۶۰ ساخت آن را شروع کرد. این بالگرد روسی که بدنه زرهی دارد از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۸۵ در لهستان تولید شد. هنگامی که مجهز به موشک های ۵۷ میلی متری و یک توپ ۲۳ میلی متری است، قابلیت پشتیبانی هوایی نزدیک را دارد.
Mil Mi-2به طور اختصاصی در کارخانهWSK “PZL-Swidnik” لهستان ساخته شد. پس از ساخت ۷۲۰۰ فروند سرانجام تولید این بالگرد در سال ۱۹۸۵ متوقف شد.
نخستین بالگرد ساخت شوروی سابق Mil Mi-1بود که با نظارت سازنده آن «میخاییل میل» در سپتامبر ۱۹۴۸ به پرواز درآمد. در دهه ۱۹۵۰ مشخص شد و سازنده‌های فرانسه و ایالات متحده نیز تأیید کردند که می توان این بالگردها را تا حد بسیار زیادی به وسیله موتورهای توربینی ارتقا داد.
بنابراین S.P. Isotov موتور GTD-350را ساخت و میل دو تا از آنها را برای ساخت Mi-2 به کار گرفت. پس از ساخت بخش اصلی این بالگرد ارتقا یافته در ۱۹۶۴ در دفتر میل آن را به لهستان منتقل کردند، البته پس از این که نخستین نمونه Swidnikساخته شده به پرواز درآمده بود. از آن زمان به بعد صدها فروند از آنها را تحویل خریدارها داده است که احتمالاً یک سوم تعداد ساخته شده به خریدارهای نظامی فروخته شدند.
موتور توربینی دو میله ای که در Mi-2کار گذاشته شده ۴۰ درصد بیش از موتورهای پیستونی Mi-1قدرت دارند. به علاوه ظرفیت ترابری آن بیشتر شد، یعنی گنجایش حمل ۱۰ مسافر را به جای ۸ مسافر داشت.
نسبت به مدل پیشین در بدنه Mi-2نیز تغییر زیادی ایجاد شد و موتورها در بالای بدنه قرار گرفتند. ولی ابعاد خارجی آن مشابه مدل قبلی هستند.
کارخانه سازنده همچنین از فایبرگلاس برای ساخت پره های روتور استفاده کرد. از تجهیزات این بالگرد می توان به دارا بودن ۴ برانکار برای مواقعی که به عنوان آمبولانس استفاده می شود و اسپری سمپاشی با هدف استفاده در کشاورزی اشاره کرد.
ادامه دارد
*فرزانه پورمظاهری
عکس ها از: helicopter-database.de

code

نسخه مناسب چاپ