یادبود مرحوم استاد ‎عبدالله انوار فردا در کتابخانه ملّی
 

مراسم یادبود سید‌‎ عبدالله انوار فرهنگ‌پژوه، مترجم، نسخه‌پرداز، ریاضیدان و رئیس بخش نسخ خطی کتابخانه ملی ایران در کتابخانه ملی ایران برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، مراسم یادبود استاد سید‌‎عبدالله انوار از چهره‌های علمی و فرهنگی کشور با حضور اهالی فرهنگ و دوستداران این اندیشمند فرهیخته، روز سه‌شنبه ۲۳ اسفندماه، ساعت ۱۰، در تالار قلم مرکز همایش‌های بین المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

در این مراسم چهره‌های برجسته فرهنگ و هنر درباره ویژگی‌های شخصیتی و ابعاد مختلف زندگی استاد انوار سخن خواهند گفت.

لازم به توضیح است نگارش ده جلد فهرست از نسخه‌هاى خطى به زبان فارسی و عربى، تدوین حرف «خ» و «کاف» از مجلدات لغت‌نامه دهخدا؛ شرح و ترجمه شفاى بوعلى سینا؛ شرح و ترجمه شرح اشارات خواجه نصیر؛ شرح و تفسیر «حکمه الإشراق» قطب‌الدین شیرازى و مقالات متعدد در موضوع نسخه‌شناسى و فهرست‌نگارى از جمله آثار او بوده است. همچنین استاد انوار تصدی بیش از دو دهه مدیریت نسخ خطی کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران را به عهده داشته است.

پیام‌های تسلیت

به مناسبت درگذشت استاد سید عبدالله انوار برخی شخصیت‌های فرهنگی و علمی، پیام‌های تسلیت صادر کردند.

دکتر رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم، در پیام خود آورده است: درگذشت حضرت استاد عبدالله انوار را به خانواده گرامی‌‎شان و به همه کسانی که دانش و دانایی را دوست می‌دارند تسلیت می‌­گویم. آقای انوار در زمره کسانی بود که همه عمر را صرف تحقیق و پژوهش کرد و اسوه دانش‌طلبی بود. من نیز به روح بزرگش تعظیم می­‌کنم و با دل و جانی آزرده و ملول و خسته از اینکه پیوسته و هر روز خبر مرگ بزرگی و عزیزی را می ‌شنود و تسلیت می‌گوید، از خدای بزرگ برای ایشان طلب رحمت دارم.

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری اسبق کشورمان در پیامی، درگذشت استاد سید عبدالله انوار را به انبوه شاگردان او و اصحاب فضل و فضیلت تسلیت گفت. در متن این پیام آمده است: درگذشت خسارت‌بار دانشمند والاقدر و متتبُعِ نامدار و خدمتگزار بزرگ آیین و اندیشه و انسان، «حضرت آقای عبدالله انوار» را به خاندان شریف انوار و به انبوه شاگردان و ارادتمندان ایشان و همه اصحاب فضل و فضیلت تسلیت می‌گویم و از خداوند منان برای این فقید سعید، آمرزش و رحمت و علو درجات و برای بازماندگان معزز، صبر و اجر و سلامتی مسألت می‌کنم.

همچنین دکتر بهمن نامور مطلق، رئیس فرهنگستان هنر، در پی درگذشت استاد سید عبدالله انوار، اندیشمند بزرگ و از پیشکسوتان معاصر نسخه‌شناسی پیام تسلیتی بدین شرح منتشر کرد: درگذشت اندیشمند بزرگ، استاد عبدالله انوار که در طول عمر گهربار خود در راه اعتلای فرهنگ و هنر کشور گام برداشتند و با پژوهش‌های خود دریچه‌های علم و هنر را به سوی آیندگان گشودند و در بسیاری از پژوهش‌ها و نسخه‌شناسی‌ها همراه فرهنگستان هنر بودند، موجب تألم و تأثر است. فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، درگذشت این عالم فرهیخته را به خانواده داغدار ایشان، شاگردان و دوستدارانشان و جامعه هنری و دانشگاهی کشور تسلیت می‌گوید و از درگاه الهی، غفران واسعه برای ایشان و صبر و سلامت برای عزیزانش خواستار است.

دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، نیز به‌ همین مناسبت در پیامی اظهار کرد: درگذشت استاد دانشمند، مرحوم سیّد عبدالله انوار، عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی، موجب تأسف و تأثر همۀ کسانی شد که از مراتب علم و فضل آن بزرگوار آگاهی داشتند. شادروان انوار که به خاندانی اصیل تعلق داشت از نظر علمی شخصیتی جامع بود که در فنون مختلف، استاد و صاحب‌نظر و به‌ویژه در نسخه‌شناسی و احاطه بر منطق و ریاضیات دورۀ اسلامی کم‌نظیر بود. فرهنگستان زبان و ادب فارسی، فقدان ایشان را به جامعه علمی و فرهنگی کشور و نیز به شاگردان و ارادتمندان و بازماندگان ایشان تسلیت می‌گوید و برای آن دانشی‌مرد فرهیخته از خداوند رحمان طلب آمرزش و مغفرت می‌کند.

پیام تسلیت کاظم موسوی بجنوردی، رئیس مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، نیز بدین شرح است: با نهایت تألم و تأثر، خبر درگذشت استاد سیّدعبدالله انوار را دریافت کردم. ایشان سال‌ها عضو شورای علمی دانشنامه تهران بزرگ بود و مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، خوشه‌چین خوان دانش بی‌کرانش به‌ویژه در عرصه تهران‌شناسی بود.

اینجانب وفات این دانشمند جامع‌الاطراف را به جامعه علمی ایران تسلیت عرض می‌کنم و آرزومندم شاگردانی که در محضرش بالیده‌اند، راهش را ادامه دهند.

نسخه مناسب چاپ