اتحادیه عرب: توافق عربستان و ایران موجب ثبات در منطقه می‌شود
سرویس خارجی: واکنش ها و استقبال از توافق عادی سازی مناسبات میان ایران و عربستان پس از هفت سال قطع روابط همچنان ادامه دارد و در تازه ترین واکنش، اتحادیه عرب در بیانیه ای حصول این توافق را گام بزرگی برای تامین امنیت و ثبات در منطقه برشمرد.

دبیر کل اتحادیه عرب در همین رابطه طی سخنانی با برجسته و مهم توصیف کردن این موفقیت گفت: توافق بین ایران و عربستان برای از سرگیری روابط دیپلماتیک، می‌تواند بر ثبات و امنیت در منطقه تأثیرگذار باشد و به تنش ها و اختلافات بین دو کشور پایان دهد. «احمد ابوالغیط » با بیان اینکه تنش میان ایران و عربستان، هفت سال به طول انجامیده است، افزود: این توافق، اقدامی است که می‌تواند نشانگر مرحله جدید مثبتی در روابط دوجانبه باشد که باعث تامین ثبات و امنیت در منطقه خواهد شد. وی همچنین از تلاش های چین، عراق و عمان برای حصول این توافق قدردانی کرد.علاوه بر دبیر کل اتحادیه عرب، برخی مقامات کشورها و سازمان های بین المللی نیز از این توافق استقبال کردند. در همین راستا، «نجیب میقاتی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان به ازسرگیری روابط میان ایران و عربستان واکنش نشان داد و خرسندی لبنان از تحولات اخیر و بهبود روابط عربستان و ایران را اعلام کرد.همزمان، رئیس پارلمان لبنان نیز توافق تهران و ریاض برای ازسرگیری روابط را یک توافق راهبردی اتفاقی مثبت دانست که برای ثبات و شکوفایی منطقه و کل امت اسلامی ضروری است.«نبیه بری» تصریح کرد: توافق تهران و ریاض برای ازسرگیری روابط، نور امیدی است که ما هرگز آن را از دست نداده‌ایم و نخواهیم داد زیرا مطمئن هستیم که اراده خیرخواهی و تدبیر و زبان عقل در امت اسلامی بسیار بیشتر از چیزهایی است که می‌تواند موجب اختلافات شود. وی ادامه داد: امت اسلامی مشترکاتی دارد و جغرافیای همه اعضای آن به یکدیگر متصل بوده و دین و قبله همه آنها یکی است.از طرفی، وزارت امور خارجه تونس نیز در بیانیه ای ضمن استقبال از بازگشت روابط ایران و عربستان سعودی به حالت عادی، ابراز امیدواری کرد که این توافق به تحکیم پایه‌های امنیت و ثبات در منطقه کمک کند .

همچنین جمعیت ملی اسلامی الوفاق بحرین در واکنش به احیای روابط ایران و عربستان در بیانیه ای اعلام کرد که این توافق به نفع کشورها و مردم منطقه است. در همین حال، سفیر سابق پاکستان در آمریکا طی مصاحبه ای تصریح کرد: با توافق عربستان و ایران، تلاش ها برای منزوی کردن تهران ناکام ماند. «ملیحه لودهی» با شرکت در یک برنامه تلویزونی در ارتباط با توافق عربستان و ایران با بیان این مطلب تصریح کرد: آمریکا به دنبال سیاست منزوی کردن ایران در جهان بود ولی با توافق جدید عربستان و ایران در چین، این سیاست آمریکا شکست خورد. وی در ادامه ، این توافق را شوک بزرگی برای رژیم صهیونیستی خواند.در چنین شرایطی، وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که پکن به پیشبرد عادی سازی روابط میان تهران و ریاض ادامه خواهد داد. در بیانیه وزارت امور خارجه چین تاکید شده است: چین انتظار دارد که عربستان سعودی و ایران گفتگو را تقویت کنند و جمهوری خلق چین آماده فراهم کردن کمک مثبت و سازنده در این زمینه است.

واکنش رسانه ها

واکنش رسانه ها به این توافق نیز همچنان ادامه داشت. «عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی‌الیوم» در مقاله جدید خود ضمن ابراز امیدواری درباره تأثیرات مثبت توافق ایران و عربستان بر منطقه تأکید کرد: همگرایی کشورهای عربی و اسلامی و احیای مناسبات تهران و ریاض به‌معنای پایان سلطه و استعمارگری غرب و آمریکا بر منطقه است.

وی افزوده است: این توافق ، یک «سونامی» استراتژیک بود که به‌معنای پایان قریب الوقوع هیمنه ۸۰ساله آمریکا و انگلیس بر منطقه خلیج فارس و خاورمیانه و تقویت نقش چین به‌عنوان یک بازیگر استراتژیک مهم در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه است.

روزنامه «نیویورک ‌تایمز» نیز در مطلبی با اشاره به توافق ایران و عربستان سعودی برای ازسرگیری روابط دوجانبه نوشت: توافقی که در گفتگوهای پکن برای از سرگیری رابطه میان تهران و ریاض به دست آمد، دست کم نشان از یک بازآرایی موقت در اتحادها و رقابت‌های معمول دارد و واشنگتن را به حاشیه می‌راند.

نسخه مناسب چاپ