عکس هفته
گزنه
 

برای همه این اتفاق افتاده است که کنار چشمه ها و نهرها در کوهستان در لا به لای گیاهان انبوه ناگهان سوزشی زهرآگین در پوست دست خود احساس کنند که پس از مدتی محل گزش دچار التهاب می شود.
این بثورات پوستی در نتیجه تماس پوست با گیاه است.برگ ها و ساقه های را کرک های زیادی می پوشاند که برخی کرک ها بدون زهر و تعداد زیادی از کرک ها دارای نیش هستند و وقتی آن را لمس کنیم چندین ماده شیمیایی مانند «استیل کولین»، «هیستا مین»، «۵- HT» یا «سرونین» و «اسید فورمیک» را به بدن منتقل می کنند که مجموعه این ترکیبات شیمیایی باعث سوزش یا خارش می شود.گزش برای علاج بیماری های رماتیسمی مفید است و می تواند درد را به طور موقتی بهبود بخشد.
سرشار از «سیلیس» و عنصر «بور» است که برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان مؤثر است. پوکی استخوان در نتیجه‌ از بین رفتن املاح معدنی از بدن بروز می ‌کند که معمولاً از پنجاه سال به بعد افراد را مبتلا می ‌کند. برای افرادی که پوست بسیار چرب، آلوده و پر از آکنه دارند خوب است، زیرا خواص قلیایی دارد.برگ های ادرارآور است و در واقع برای افزایش میزان ادرار و تمیزی مجاری اداری از شر عفونت یا برای پیشگیری از تشکیل سنگ کلیه مفید است.
غرغره دهان با فرآورده دارویی این گیاه یک محلول مفید جهت ضدعفونی کردن دهان، رفع ورم، جراحات لثه و مداوای آنژین به شمار می ‌رود. لوسیون و کمپرس ‌های در مراقبت‌‌های زیبایی مانند تمیز کردن پوست، از بین بردن آکنه، اگزما و جلوگیری از ریزش موی سر به کار می رود.
عکس از مرتضی جوهری

code

نسخه مناسب چاپ