امضای نقشه راه همکاری‌های همه‌جانبه ایران و بلاروس
 

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی و الکساندر لوکاشنکو روسای جمهوری ایران وبلاروس دیروز طی مراسمی درتهران نقشه راه همکاری های همه‌جانبه دوکشور را امضا کردند.

همچنین مقامات ارشد ایران و بلاروس در حضور رئیسی و لوکاشنکو هفت سند همکاری دو کشور در حوزه‌های مختلف تجاری، حمل و نقل، کشاورزی، فرهنگی و هنری، انتقال محکومان و سند برنامه اجرایی به مناسبت سی‌امین سال برقراری روابط دو کشوررا به امضا رساندند.

این اسناد توسط وزرای خارجه، صمت، کشاورزی، راه و شهرسازی و دادگستری با همتایان بلاروسی آنها امضا شد.

رئیسی درنشست هیات‌های عالی‌رتبه دو کشور هم تعاملات ایران و بلاروس طی ۳۰ سال گذشته از زمان برقراری روابط دیپلماتیک میان دو کشور را خوب و سازنده توصیف و بر استفاده از ظرفیت‌های موجود برای تسریع در تقویت روابط فیمابین تاکید کرد.

رئیس جمهوری با ابراز رضایت از روند رو به رشد روابط دو کشور گفت: امضای یادداشت تفاهم‌ها در حوزه‌های مختلف نشانگر عزم و اراده دو کشور برای توسعه همه‌جانبه روابط است.

رئیسی همچنین استفاده از ظرفیت پیمان‌های منطقه‌ای نظیر سازمان همکاری‌های شانگهای و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را در افزایش مبادلات و مراودات اقتصادی میان دو کشور و دیگر کشورهای مستقل موثر دانست.

وی بر پیگیری اجرای توافقات ایران و بلاروس تا حصول نتیجه و ملموس شدن منافع اقتصادی آن برای ملت‌های دو کشور نیز تاکید کرد.

رئیس جمهوری بلاروس هم در این نشست ایران را یکی از کشورهای پیشرفته در حوزه تمدنی و اقتصادی توصیف کرد و گفت: این سومین بار است که به تهران سفر می‌کنم و هربار شاهد عزم و اراده بیشتر ملت ایران برای مقابله با فشارها و تحریم‌ها و همچنین حرکت در مسیر پیشرفت هستم.

الکساندر لوکاشنکو مواضع مشترک دو کشور در زمینه مقابله با یکجانبه‌گرایی را مورد اشاره قرار داد و خواستار تبادل بیشتر ظرفیت‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، حمل و نقل و فناوری شد.

رئیس جمهوری بلاروس همچنین با اشاره به کندی درروندگسترش همکاری‌های اقتصادی ایران و بلاروس در سال‌های گذشته، از تسریع در توسعه روابط میان دو کشور در دولت رئیسی تقدیر کرد.

نشست مطبوعاتی روسای جمهوری ۲کشور

رئیسی درنشست مطبوعاتی مشترک با همتای بلاروس خود با اشاره به توافقات ارزشمند‌ دوکشور در حوزه‌های مختلف به ویژه در بخش صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی و راه، ابراز امیدواری کرد پایبندی و اجرای این توافقات‌، تقویت روابط‌ دو کشور و تامین منافع دو ملت را به ارمغان آورد.

وی گفت: امروز پس از ۳۰ سال روابط دوستانه، ایران و بلاروس نقشه راه جامعی برای توسعه روابط راهبردی خود در حوزه‌های مختلف طراحی کرده‌اند که حتماً آینده‌ متفاوتی را رقم خواهد زد.

رئیسی افزود: این نقشه راه بر اساس شرایط و ظرفیت‌های ایران و بلاروس مسیر دو کشور را برای همکاری در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی روشن‌تر می‌کند.

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: ایران به‌رغم تهدیدها و تحریم‌ها، توانسته است گام‌های بلندی در مسیر پیشرفت بردارد و از تحریم‌ها برای خود فرصت‌ ایجاد کند.

رئیسی افزود: ایران آمادگی دارد تجربیات‌ خود در این دوران را با بلاروس به عنوان کشور دوست به اشتراک بگذارد.

رئیس جمهوری با اشاره به توافقات ارزشمند‌ دو کشور در حوزه‌های مختلف به ویژه در بخش صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی و راه، ابراز امیدواری کرد پایبندی و اجرای این توافقات‌، تقویت روابط‌ فیمابین و تامین منافع دو ملت را به ارمغان آورد.

رئیسی تصریح کرد: ایران مصمم است علاوه بر روابط دوجانبه، ارتباط‌ خود با بلاروس را در چارچوب سازمان‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای ارتقا دهد که در این زمینه هم مذاکرات ثمربخشی بین دو طرف صورت گرفته است.

رئیسی افزود: می‌توانیم با استفاده از ظرفیت سازمان‌های شانگهای و اتحادیه اوراسیا، همکاری‌های بسیار خوبی با همدیگر داشته باشیم و این همکاری‌ها را بر اساس مواضع و منافع مشترک، توسعه دهیم.

رئیس جمهوری با اشاره به اقدامات اساسی دولت سیزدهم برای توسعه روابط تهران – مینسک، گفت: در یک سال و نیم‌ گذشته گام‌های اساسی برای ارتقای سطح همکاری‌های ایران و بلاروس برداشته شده است و شرایط تجاری و اقتصادی امروز ما با قبل قابل قیاس نیست.

رئیسی خاطرنشان کرد: هر دو کشور با یکجانبه‌گرایی مخالفند و معتقدیم ارتباط موثر و سازنده کشورهای مستقل راهی است که هم تحریم‌ها را خنثی می‌کند و هم با توجه به ظرفیت‌های خوب این کشورها، زمینه‌ساز پیشرفت ملت‌ها می‌شود.

رئیس جمهوری بلاروس هم با مقایسه وضع کشورمان در فاصله بین دو سفرش گفت: باید اذعان کنم که هیچ تحریم و فشاری نتوانسته است ملت ایران را از پیشرفت بازدارد و این یک واقعیت است که امروز ایران مستقل و قوی به مسیر خود ادامه می‌دهد.

لوکاشنکو با اشاره به بررسی راهکارها و زمینه‌های توسعه روابط دوجانبه مینسک – تهران در گفتگویش با رئیسی گفت: در یک دوره‌ وقفه‌ای در توسعه روابط دو کشور ایجاد شد، اما خوشبختانه با موفقیت از این دوره عبور کردیم و امروز اسناد بسیاری برای همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف امضا شد.

وی تصریح کرد: اگر همه این اسناد و توافقنامه‌ها اجرا شوند، می‌توان به هدف در نظر گرفته شده برای افزایش حجم تبادلات تجاری دوجانبه به ۱۰۰ میلیون دلار دست یافت.رئیس جمهوری بلاروس با بیان اینکه او هم با رئیسی هم نظر است که تحریم دوره و زمانی برای فرصت‌سازی است، تأکید کرد: نباید فرصتی که اکنون در سایه مقابله با تحریم‌ها برای دو کشور ایجاد شده است را از دست داد.

لوکاشنکو مواضع ایران و بلاروس درباره موضوعات بین‌المللی و منطقه‌ای را یکسان و مشابه توصیف و تصریح کرد: هر دوکشور خواهان ساخت جهان عادل و چندقطبی هستند.

وی با بیان اینکه ایران و بلاروس به یکدیگر اعتماد کامل دارند و مردم دو کشور هم از توسعه روابط حمایت می‌کنند، خاطرنشان کرد: حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال ۲۰۲۲ نسبت به سال گذشته ۳ برابر شده است، اما این رقم متناسب با ظرفیت‌های دوطرف نبوده و قابل قبول نیست.

رئیس جمهوری بلاروس گفت: یکی از مشکلات گذشته این بود که توافقات و اسناد امضا شده بین دو کشور معمولاً پیگیری و اجرا نمی‌شد، اما امروز فرصت خوبی برای توسعه همکاری‌ها پیش آمده است.

لوکاشنکو افزود: تأکید داریم که هر چه مورد توافق دوطرف قرار گرفته است بدون هرگونه حاشیه‌ای به مرحله اجرا برسد و تلاش می‌کنیم که سطح روابط دو کشور را در چارچوب این توافقات بیش از پیش توسعه دهیم.

وی با اشاره به دستاوردها و ظرفیت‌های علمی و فنی بسیار خوب دو کشور گفت: تصور می‌کنم این ابتکارات و طرح‌ها می‌تواند در آینده به مرحله تجاری‌سازی و بازرگانی برسند.

رئیس جمهوری بلاروس ۱۸ مارس را تاریخ بسیار مهمی در روابط دو کشور دانست و افزود: ۳۰ سالگی روابط بلاروس و جمهوری اسلامی ایران بهانه خوبی برای ارتقای سطح روابط و همکاری‌های دو کشور به ویژه در حوزه پارلمانی است که امیدوارم در چارچوب نقشه راه جامعی که امروز امضا شد، تحقق یابد.وی در پایان برای ملت ایران صلح، آرامش و پیشرفت و برای دولت سیزدهم و آقای رئیسی موفقیت در مسئولیت و پیشبرد برنامه‌هایش آرزو کرد و از رئیس جمهور کشورمان برای سفر رسمی به مینسک دعوت به عمل آورد.

نسخه مناسب چاپ