۸/۱میلیون خودرو سال ۱۴۰۲عرضه می‌شود
با توجه به برنامه‌ریزی برای تولید ۶ر۱ میلیون دستگاه و واردات ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو ، در مجموع ۸ر۱ میلیون دستگاه خودرو در سال آینده به بازار عرضه می شود.

به گزارش ایرنا، منوچهر منطقی معاون صنایع حمل ونقل وزیرصنعت درجمع خبرنگاران ضمن اعلام این مطلب با اشاره به ورود مجدد شورای رقابت به بحث قیمت‌گذاری خودرو اظهار داشت: با توجه به وضعیت فعلی خودرو و تقاضای بیشتر آن در مقایسه با عرضه، از نظر شورای رقابت، خودرو دارای بازار انحصاری است و به همین منظور در مقوله قیمت گذاری آن ورود می‌کند.

وی گفت: شورای رقابت در این زمینه مبنای کار را سازمان حمایت قرار می‌دهد و قیمت‌های پیشنهادی سازمان حمایت را که آن هم بر مبنای صورت‌های مالی شرکت‌ها است، دریافت و مصوب می‌کند.

بر این اساس اگر افزایش در قیمت خودروها داشته باشیم بر مبنای صورت‌های مالی شرکت های تولیدکننده است و شورای رقابت این قیمت‌ها را صحت سنجی می‌کند.وی با اشاره به اینکه عرضه خودرو در بورس کالا منتفی شده است، در مورد افزایش عرضه خودرو در بازار تصریح کرد: عرضه ۴۰۰ هزار دستگاه خودرو در سامانه یکپارچه، تقاضای سفته‌بازی را به‌شدت کاهش خواهد داد و تقاضاها به‌تدریج واقعی خواهد شد.

وی با بیان اینکه در سال جاری نسبت به ۱۴۰۰ شاهد افزایش ۳۰ درصدی عرضه خودرو بودیم و یک میلیون و ۲۶۰ هزار دستگاه خودرو عرضه شد، ادامه‌داد: با احتساب خودروهای تکمیل شده در پارکینگ خودروسازان، جمع عرضه در سال جاری به بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه رسید.وی با اظهار اینکه امروز در حال حرکت به سمت تقاضای واقعی خودرو هستیم و در سال ۱۴۰۳ به عرضه و تقاضای واقعی خودرو خواهیم رسید، درباره برگزاری نمایشگاه اتومبیلتی ۲۰۲۲ مسکو و حضور خودروسازان و قطعه‌سازان ایرانی درآن گفت: در این نمایشگاه ۷۰۰ میلیون یورو تفاهمنامه بین دو طرف ایرانی و روسی منعقد شد که تا امروز ۵۰ میلیون یورو آن به قرارداد تبدیل شده است و دلیل اصلی کندی کار هم بروکراسی و سیستم اداری روسیه است که مسائل را زمان بر می کند.

وی گفت: در زمینه تولید مشترک مقرر شد محصولی همچون ال ۹۰ که در هر دو کشور تولید می شد و ایران و روسیه به خودکفایی ۵۰ درصدی در تولید آن رسیده بودند، احیا شود.

قوای محرکه این خودرو در اختیار هیچ یک از دو طرف ایران و روسیه نبود که در این زمینه مقرر شد موتور ای سی ۵ یا همان تی یو ۵ پلاس در آن استفاده شود. این خودرو در ایران در شرکت پارس خودرو و همچنین در روسیه تولید خواهد شد و پایان فروردین ۱۴۰۲ رونمایی از این محصول را خواهیم داشت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در توافق با روس‌ها مقرر شد علاوه بر صادرات خودرو کامل به این کشور، خط تولید تارا در روسیه راه‌اندازی شود، اظهار داشت: سال آینده واردات، بخشی از نیاز بازار خودرو را تأمین خواهد کرد که مطابق برنامه ریزی تا ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو وارد خواهد شد.

وی افزود در چارچوب سیستم نوبت دهی اگر ظرفیت های مربوط تولید و واردات خودرو در سال ۱۴۰۲ تکمیل شود، تقاضاها به سال ۱۴۰۳ انتقال خواهد یافت.

نسخه مناسب چاپ