رسیدگی به جرایم افراد زیر ۱۸ سال به دادگاه کیفری ویژه نوجوانان محول شد
سرویس خبر: جرایم افراد زیر ۱۸ سال با تصویب قانون جدید آیین دادرسی کیفری در دادگاهی به نام «دادگاه کیفری ویژه اطفال و نوجوانان» رسیدگی می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد کاظم بهرامی رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح در مراسم آغازین همایش سراسری بررسی نوآوری‌های قانون جدید آیین دادرسی کیفری در مشهد مقدس اظهار داشت: آشنایی عمومی مردم و نیروهای مسلح با قوانین از مؤلفه‌های مهم پیشگیری از وقوع جرم در جامعه است.

وی افزود: اجرای این قانون دستاوردهای بسیار خوبی به دنبال دارد که از جمله آن‌ها می‌توان رعایت قوانین و مقررات قانون شهروندی، وظایف ضابطان دادستان‌ها و تعدد قضات اشاره کرد.

بهرامی گفت: قانون جدید آیین دادرسی کیفری نیروهای مسلح یکی از اقدامات مؤثر در رسیدگی به جرائم و اجرای قوانین قضایی در این بخش است که امیدوارم با آغاز اجرای آن از ابتدای مهر امسال شاهد اثربخشی مطلوب آن باشیم.

معاون حقوقی و قضایی سازمان قضایی نیروهای مسلح هم در این نشست گفت: بر اساس یکی از مواد قانون آیین دادرسی کیفری، دادگاه‌های کیفری به پنج دسته شامل دادگاه‌های کیفری یک و دو، دادگاه انقلاب، دادگاه اطفال و نوجوانان و دادگاه نظامی تقسیم می‌شوند.

حجت‌الاسلام والمسلمین مصدق افزود: دادگاه‌های نظامی هم به دو دسته دادگاه نظامی یک و دو تقسیم می‌شوند لذا با تصویب قانون جدید آیین دادرسی کیفری تمامی تشکیلات دادگاه‌های کیفری سابق منسوخ اعلام می‌شود.

مصدق اظهار داشت: در قانون جدید آیین دادرسی کیفری پیش‌بینی شده که «دادگاه کیفری یک» با سه قاضی تشکیل می‌شود و رسمیت جلسه با این سه قاضی است لذا در این دادگاه باید سه قاضی حضور داشته باشند و حتی اگر قاضی سوم در تحقیقات و تفهیم اتهام به متهم حضور نداشته باشد این تحقیقات رسمیت ندارد.

در «دادگاه کیفری دو» تعداد قاضی پیش‌بینی نشده لذا قاضی واحد در این دادگاه پرونده را بررسی و خود وی هم رأی را صادر می‌کند.

معاون حقوقی و قضایی سازمان قضایی نیروهای مسلح تأکید کرد: با تصویب قانون جدید آیین دادرسی کیفری هیچگونه از جرایم افراد زیر ۱۸ سال در دادگاه انقلاب مطرح نخواهد شد و در دادگاهی به نام «دادگاه کیفری ویژه اطفال و نوجوانان» رسیدگی می‌شود.

همایش بررسی نوآوری‌های قانون جدید آیین دادرسی کیفری با حضوری ۱۴۰ نفر از مدیران ارشد سازمان قضایی نیروهای مسلح در مشهد برگزار شد.

نسخه مناسب چاپ