امیرعبداللهیان:غرب مانع اتهام زنی های بی اساس اوکراین علیه ایران شود
وزیر امور خارجه درگفتگوی تلفنی با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: غرب به جای تکرار اتهامات بی اساس، اوکراین را تشویق کند مدارک‌ مستند در نشست رسمی هیأت‌های سیاسی و نظامی دو کشور ارائه دهد و گفتگوی رسمی را جایگزین اتهامات بی اساس و تکراری کند.

امیرعبداللهیان درباره اوکراین به جوزپ بورل گفت: ما در مورد ریشه وضع کنونی اوکراین و مخالفت ایران با جنگ قبلا گفتگو کرده‌ایم.

وی همچنین از آمادگی برای استمرار تلاش‌ها به منظور تحقق صلح در سفر آتی خود به مسکو خبر داد و افزود: غرب باید به جای تکرار اتهامات بی اساس علیه ایران، اوکراین را تشویق کند مدارک‌ مستند در نشست رسمی هیأت‌های سیاسی و نظامی دو کشور ارائه دهد و مشاهده کند که ایران همواره در کنار صلح قرار داد و ‌نه جنگ.

امیرعبداللهیان همچنین به بورل گفت که روابط ایران و ‌آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مسیر درست خود قرار دارد.

وزیر امور خارجه همچنین از بورل به خاطر نحوه نادرست انعکاس اخبار و محتوای توییتش انتقاد کرد.

جوزپ بورل هم تلاش خود به عنوان هماهنگ کننده در جمع بندی مذاکرات وین و ابتکار عملی برای منتج به نتیجه شدن گفتگو‌ها را مورد تأکید قرار داد و درباره اوکراین اظهار داشت: علیرغم وجود اظهاراتی در مورد پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین، از تلاش ایران برای کمک به تحقق صلح در منطقه قدردانی می‌کنم.

وی همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را گامی مثبت و روبه جلو خواند.

تیم فنی آژانس به ایران ؛ چند روز دیگر «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم از سفر تیم فنی این سازمان به جمهوری اسلامی ایران در چند روز آینده خبر داد.

وی با ابراز خوش‌بینی درباره افزایش دسترسی بازرسان و احیای تجهیزات نظارتی در ایران، گفت که روند احیای نظارت‌ها ممکن است روزها و شاید هم هفته‌ها طول بکشد.

گروسی که برای ارائه گزارشی به دولت آمریکا درباره آخرین فعالیت‌های هسته‌ای ایران و نقش آژانس اتمی در تلاش‌ها برای نجات توافق هسته‌ای به واشنگتن سفر کرده بود، نسبت به افزایش دسترسی بازرسان و احیای تجهیزات نظارتی در ایران ابراز خوش‌بینی کرد.

به نوشته وبگاه «المانیتور» او طی نشست خبری بعد از دیدار با مقام‌های آمریکایی، گفت: «امیدوارم مشکلی پیش نیاید. درک من این است که ما در مورد این موارد به توافق رسیده‌ایم. من می‌دانم که در تهران با چه چیزی موافقت کردم و تیم فنی آژانس را برای کار روی آن می‌فرستیم. اگر مشکلی وجود داشته باشد، آن را گزارش خواهم کرد».

وی در ادامه توضیح داد: « فعلا باید روند رسیدن به توانایی‌های نظارتی و راستی‌آزمایی بیشتر را آغاز کنیم. این روند ممکن است و شاید هفته‌ها یا روزها طول بکشد».

مدیرکل آژانس اتمی درباره بیانیه مشترک ایران و آژانس و همچنین روند طولانی‌مدت این راستی‌آزمایی‌ها نیز افزود: «این مساله در دستان ایران است. اگر اطلاعات معتبری به ما بدهند که بتوانیم روی آن کار کنیم، شاید بتوانیم در تلاش برای حل‌وفصل این موضوع سریعتر حرکت کنیم».

نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران هم در صفحه توییتر خود با انتشار عکسی از این دیدار، نوشت: «نشست سازنده‌ای با مدیرکل آژانس اتمی رافائل گروسی داشتم و صمیمانه درباره انتخاب او برای دومین دوره مدیریت تبریک گفتم».

رابرت مالی با اشاره به گفتگوها با گروسی درباره ایران، توضیح داد: «ما درباره نشست‌های اخیر او در تهران صحبت و از اقدامات او برای تعامل با ایران درباره مسائل هسته‌ای مورد نگرانی آژانس اتمی استقبال کردم».

این دیپلمات آمریکایی همچنین افزود: « توافق کردیم که ارتباط نزدیک را حفظ کنیم و تاکید کردیم که ایران باید تعهداتی که به آژانس اتمی داده است را کاملا اجرا و هرگونه دسترسی که آژانس لازم می‌داند را برای آنها تسهیل کند».

مالی در حالی خواستار اجرای تعهدات ایران به آژانس شده که چند روز قبل «ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته بود: «توافق هسته‌ای هیچگاه مبتنی بر اعتماد نبود، بلکه بر اساس راستی‌آزمایی و نظارت بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران بود».

نسخه مناسب چاپ