امارات کنسولگری افغانستان در «ابوظبی» را به طالبان واگذار کرد
سرویس خارجی: دولت امارات با هدف بهبود روابط با حکومت طالبان، کنسولگری افغانستان در «ابوظبی» را به نمایندگان این گروه واگذار کردتا در رقابت با برخی کشورها برای نفوذ در افغانستان عقب نماند.

خبرگزاری «آوا» افغانستان در گزارشی از واگذاری کنسولگری این کشور در «ابوظبی»، پایتخت امارات به نمایندگان طالبان خبر داد.بر اساس این گزارش، همزمان با واگذاری مسئولیت کنسولگری افغانستان در «ابوظبی» به طالبان، هیاتی از علمای امارات نیز برای دیدار و رایزنی با مقامات این گروه وارد کابل شد.وزارت خارجه افغانستان با تایید این خبر اعلام کرد که تلاش‌ها برای بهبود روابط با کشورهای منطقه جریان دارد.

«رحمت الحق فضیل»، معاون وزارت خارجه حکومت طالبان در دیدار با این هیات اماراتی طی سخنانی گفت: امارات متحده عربی و افغانستان ارتباط عمیق دینی، فرهنگی و تاریخی دارند و این بهتر هم خواهد شد و پیشرفت سیاسی نیز صورت خواهد گرفت. رئیس شورای علمای امارات متحده عربی نیز اعلام کرد که این هیات آماده هرگونه همکاری با حکومت سرپرست و مردم افغانستان است.

این در حالی است که امارات پس از فروپاشی دولت پیشین، «اشرف غنی» و دیگر مقام های فراری دولت پیشین افغانستان را پذیرفت و گفته می شود که «اشرف غنی» هم اکنون در امارات زندگی می کند.پیش از این نیز ، مسئولیت مدیریت فرودگاه های افغانستان به یک شرکت اماراتی واگذار شده بود.

در همین حال، موسسه اقتصاد و صلح ( IEP) مستقر در استرالیا در بررسی شاخص جهانی تروریسم (GTI)، افغانستان را برای چهارمین سال متوالی در جایگاه آسیب‌پذیرترین کشور از تأثیر تروریسم رتبه‌بندی کرد.بر اساس گزارش این موسسه، در سال ۲۰۲۲ میلادی ۲۲۵ عملیات تروریستی در افغانستان روی داده است که در نتیجه آن ۶۳۳ تن کشته و ۸۹۷ تن زخمی شده اند.

نسخه مناسب چاپ