دادگاه لاهه حکم بازداشت پوتین را به اتهام جنایت علیه بشریت صادر کرد
سرویس خارجی:دیوان بین‌المللی کیفری در لاهه که نخستین دادگاه بین‌المللی برای رسیدگی به جرائم جنایات جنگی است، برای رئیس‌جمهوری روسیه قرار بازداشت صادر کرد.

دیوان کیفری بین‌المللی که خودش را نخستین دادگاه دائمی بین‌المللی برای رسیدگی به جرایم نسل‌کشی، جنایات علیه بشریت، جنایت جنگی و جنایت تجاوز معرفی می‌کند امروز جمعه برای «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهور روسیه قرار دستگیری صادر کرد. دیوان بین‌المللی دادگستری مدعی شده «طبق ادعاها مسئول ارتکاب جرائم جنگی» از جمله «دیپورت غیرقانونی کودکان از مناطق اشغالی اوکراین و انتقال آنها به روسیه» است. دیوان بین‌المللی دادگستری علیه «ماریا آلکسی‌یونا لووا-بلوا» کمیسر حقوق کودکان در دفتر رئیس‌جمهوری روسیه هم قرار بازداشت به اتهامات مشابه صادر و اعلام کرد که او هم مرتکب جنایات جنگی مشابهی شده است.در واکنش به صدور این حکم از سوی دادگاه بین الملللی کیفری، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، این حکم را بی ارزش خواند.ماریازاخاروا تاکید کرد: دستورالعمل های احتمالی دستگیری، صادر شده توسط دادگاه بین المللی کیفری از نظر قانونی برای روسیه هیچ اهمیتی ندارد.

خبر دیگر اینکه شبکه «سی ان ان» از ساقط شدن یک پهپاد ساخت یکی از شرکتهای غیرنظامی چین در شرق اوکراین خبر داد و اعلام کرد نظامیان اوکراینی با استفاده از سلاح اتوماتیک AK-47یک هواپیمای بدون سرنشین چینی از نوع «میوگین-۵» را ساقط کردند. «سی ان ان» افود: این پهپادها در شهر شیامین در سواحل شرقی چین ساخته می‌شوند. براساس این گزارش، برخی از متخصصان فنی نظامی می‌گویند که به این پهپادها، پهپادهای «علی بابا» می‌گویند چرا که در بازار چین روی وبسایت «علی بابا» به قیمت ۱۵ هزار دلار در معرض فروش قرار دارد. سی ان ان می‌گوید، این یک نمونه دیگر از پهپادهای غیرنظامی است که از زمان آغاز جنگ اوکراین مسلح و مجهز شده است که نشانه‌ای از تغییر الگوی جنگها است. این در حالی است که مقامات چینی ارسال هرگونه سلاح به طرفین جنگ اوکراین را رد کرده‌اند. در این راستا یک روزنامه‌نگار اسرائیلی گزارش داد که رژیم صهیونیستی با مجهز کردن اوکراین به سامانه ضد پهپاد موافقت کرد.باراک دیوید، روزنامه‌نگار اسرائیلی در گزارشی برای سایت آمریکایی آکسیوس به نقل از سه مسئول اسرائیلی و اوکراینی اعلام کرد: اسرائیل با مجوز صادرات سامانه ضد پهپاد برای اوکراین موافقت کرده است. او گفت: از زمان جنگ اوکراین این اولین بار است که اسرائیل با صادر کردن سامانه ضدپهپاد برای اوکراین موافقت می‌کند زیرا اسرائیل قبلا نگران این بود که این اقدام موجب افزایش تنش با روسیه شود. روسیه تهدید کرده بود در صورتی که اسرائیل سامانه دفاع هوایی برای اوکراین، چه به صورت مستقیم و چه از طریق طرف دیگری بفرستد، پاسخ خواهد داد. مسئولان اسرائیلی و اوکراینی اعلام کردند، موافقت با صادر کردن این سامانه از سوی یوآو گالانت وزیر جنگ رژیم صهیونیستی و ایلی کوهن وزیر خارجه این رژیم صورت گرفته است. رژیم صهیونیستی در حال بازنگری در سیاست خود در قبال جنگ اوکراین به دستور بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم است. یک مسئول اوکراینی به آکسیوس گفت: هیاتی از وزارت دفاع اوکراین اخیرا برای بررسی این موضوع به تل‌آویو سفر کرد. مسئولان اوکراینی می‌گویند، وزارت دفاع این کشور به دنبال دریافت این سامانه است اما آن را کم‌اهمیت می‌داند چراکه اوکراین توانسته بیشتر مواقع پهپادها را رهگیری کند. مسئولان رژیم صهیونیستی می‌گویند، موافقت با صدور مجوز برای ارسال این سامانه‌ها به اوکراین تحولی در سیاست رژیم صهیونیستی نیست چراکه از مهماتی استفاده نمی‌شود که به کشته شدن سربازان روسی منجر شود. پیشتر آکسیوس اعلام کرده بود که دولت جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا از رژیم صهیونیستی خواسته موشک‌های هوک به اوکراین ارسال کند. در این حال دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین گفت کشورهایی که در جریان حمله روسیه به این کشور بدرفتاری کرده‌اند پس از پایان جنگ، مورد بازخواست قرار خواهند گرفت.او در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت: انتخابی که هر کشور پس از تهاجم تمام عیار روسیه به اوکراین انجام داد، در ایجاد روابط آینده در نظر گرفته خواهد شد.کولبا همچنین هشدار داد که تاخیر در تحویل تسلیحات غربی به قیمت جان اوکراینی‌ها تمام خواهد شد.او گفت: اگر حتی یک روز تحویل مهمات به تعویق بیفتد، به این معنی است که یک نفر در خط مقدم می‌میرد. کولبا تصریح کرد، کشورهایی که از اوکراین حمایت نکرده‌اند و در جریان این جنگ رفتار نادرست داشتند و با اوکراین بدرفتاری کرده‌اند در آینده بهای آن را خواهند پرداخت.

نسخه مناسب چاپ