السودانی: قدردان فداکاری‌های شهدای ایرانیِ جنگ با داعش در عراق هستیم
 

سرویس خارجی: نخست وزیر عراق در دیدار با شماری از خانواده‌های داوطلبان ایرانی که در جنگ با داعش در عراق به شهادت رسیدند، از فداکاری‌های شهدای ایرانیِ جنگ با تروریست ها در عراق قدردانی و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در نبرد با تروریسم همواره در کنار ما بوده است.

بر اساس گزارش رسانه ها، «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق در دیدار با این خانواده‌ها که به دعوت بنیاد شهید عراق انجام شد و سید «امیرحسین قاضی زاده هاشمی»، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشورمان نیز در میان آنان حضور داشت، گفت : دولت و ملت عراق، قدردان فداکاری‌های شجاعانه شهدای ایرانی در رویارویی با تروریسم و داعش هستند و خون شهیدان عراقی در رویارویی با وحشیگری گروه داعش با شهدای ایرانی در هم آمیخته شد.

وی به پیوند‌های اجتماعی، دینی و تاریخی که دو ملت دوست، ایران و عراق را به هم پیوند می‌دهد اشاره کرد و افزود: جای آن دارد که همه عراقی‌ها و همه نیرو‌های خیرخواه در جهان از ایستادگی شرافتمندانه آزادمردان شهید قدردانی کنند.

نخست وزیر عراق بر لزوم زنده نگه داشتن یاد و خاطره و داستان‌های شهادت و ایثارگری‌های شهیدان جاوید برای نسل‌های آینده تأکید کرد و گفت: کلمات نمی‌توانند جانفشانی‌ها و ایثارگری آنان را توصیف کنند اما وظیفه ما است تا از آنها و خانواده های آنها تقدیر و تجلیل به عمل آوریم. السودانی سپس به مقامات عراقی دستور داد از خانواده‌های شهیدان ایرانی به دلیل جانفشانی‌های فرزندانشان تجلیل و قدردانی شود.

در همین حال، یکی از رهبران برجسته ائتلاف «الفتح» عراق از تلاش آمریکا برای باقی ماندن عناصر داعش در عراق و عدم نابودی کامل این تشکیلات تروریستی خبر داد.«عدی عبدالهادی» تاکید کرد : آمریکا تمایلی به ریشه کن شدن داعش در عراق ندارد.وی افزود: سرویس اطلاعات آمریکا بنیان تشکیلات تندروی بین المللی از جمله القاعده و داعش و دیگر گروه‌ها را بنا نهاده و این مسأله برای همگان آشکار شده است.

عبدالهادی افزود: آمریکا نمی‌خواهد داعش به پایان کار خود در عراق برسد و تمایل دارد بخشی از این تشکیلات تروریستی باقی بماند و این کشور در همین راستا از هزاران تروریست با تابعیت‌های مختلف در اردوگاه الهول سوریه حمایت می‌کند تا در نهایت از آنها به عنوان ابزاری برای تحقق منافع خود در راستای بی ثبات کردن منطقه و عراق استفاده کند.

وی گفت: آمریکا از داعش از طریق سه مسیر شامل حمایت مالی از این تشکیلات تروریستی، حمایت اطلاعاتی از آن و فراری دادن عناصر داعش از سوریه به سمت عراق حمایت می‌کند.پیش از این، «جبار عوده» یکی از رهبران «چارچوب هماهنگی شیعیان» تاکید کرده بود که نظامیان آمریکایی هزاران تن از داعشی های بازداشت شده را از زندان‌های منطقه الحسکه سوریه به مکان‌های دیگر منتقل کرده‌اند.

در رویدادهای امنیتی نیز، وزارت دفاع عراق از کشته شدن چهار تروریست در استان الانبار در غرب این کشور خبر داد. ستاد رسانه‌ امنیتی وابسته به وزارت دفاع عراق در بیانیه ای اعلام کرد: با پیگیری میدانی و هماهنگی میان بخش های امنیتی عملیات پیشدستانه ویژه، نیروهای الحشد العشائری شیخ «مندول الجغیفی» موفق شدند که چهار تن از اعضای گروهک تروریستی داعش را کشته و خودرو حامل آنها را در منطقه “الکعره” در بیابان استان الانبار به آتش بکشند.

نسخه مناسب چاپ