میزبانی رایگان دشتستان از چاه‌های نفتی؛ حق آلایندگی ‌ها باید به مردم پرداخت شود‏
برازجان ‏‎ـ‎‏ خبرنگار اطلاعات: پرداخت حق آلایندگی و عمل به مسئولیت‌های اجتماعی یکی از مهمترین مطالبات مردم دشتستان از شرکت‌های نفتی مستقر در این شهرستان است‎.

‎از شمال تا جنوب استان بوشهر و به ویژه در مناطق ساحلی، صنایع عظیم نفت، گاز و پتروشیمی گسترش یافته، ولی مهمترین نصیب مردم از این تأسیسات، آلایندگی و مضرات این صنایع است‎.‎شهرستان دشتستان نیز میزبان بخشی از صنایع نفت و گاز است که بخشی از نفت کشور در این شهرستان تولید می‌شود و شرکت‌های مربوطه در این شهرستان فعالیت دارند.‏

پرداخت حق آلایندگی یکی از مطالبات اصلی مردم شهرستان دشتستان است که تاکنون آنگونه که باید مورد توجه قرار نگرفته است و انتظار می‌رود که این مطالبه پرداخت شود. ‏امام جمعه دشتستان گفت: انتظار مردم منطقه این است وقتی که منابع نفتی در این منطقه وجود دارد. حق آلایندگی چاه‌های آن پرداخت شود و شرکت‌ها به مسئولیت‌های اجتماعی خود عمل کنند‎.

‎حجت‌الاسلام حسن مصلح خاطرنشان کرد: در منطقه دشتستان ۱۴ حلقه چاه نفت وجود دارد که بخشی از آن‌ها فعال هستند‏‎. ‎مدیریت این چاه‌‌ها را شرکت نفت خوزستان و گچساران بر عهده دارند و انتظار مردم منطقه این است وقتی که منابع در این منطقه وجود دارد مردم از فواید آن بهره‌مند شوند و شرکت‌ها به مسئولیت‌های اجتماعی خود عمل کنند‏‎.

‎امام جمعه دشتستان افزود: وجود شرکت‌ها و چاه‌های نفت در منطقه تبعاتی دارد که موجب آلایندگی، خسارت به محیط زیست می‌شود و قطعاً مردم منطقه توقع دارند که این مجموعه‌ها خدماتی به آن‌ها ارائه دهند‎.

‎وی ادامه داد: با ایجاد آلایندگی‌ها، سلامت مردم در خطر است و لازم است تا شرکت‌ها حداقل جاده‌های مواصلاتی را ساماندهی و بهسازی کنند و در کنار این خسارت‌ها و تبعاتی که ایجاد می‌کنند، خدماتی به مردم ارائه دهند، اما علیرغم پیگیری‌هایی که صورت گرفته است، فقط در سال ۹۴ مبلغی تحت عنوان حق آلایندگی پرداخت شده و دیگر هیچ‌گونه پرداختی از سوی شرکت‌ها صورت نگرفته است‏‎.‎وی اضافه کرد: در سفر اول رئیس‌جمهوری به استان بوشهر ضرورت اجرای مسئولیت‌های اجتماعی از سوی شرکت‌های نفتی نیز عنوان و مقرر شد شرکت‌های مذکور به تعهدات خود در قبال مردم عمل کنند اما متأسفانه تاکنون این موضوع مهم محقق نشده است‏‎.‎این خواست و مطالبه مردم است، زیرا با ایجاد آلایندگی و آثار مخرب چاه‌های نفت بر روی سلامت و زندگی مردم، اهالی منطقه متضرر می‌شوند و لازم است این خسارت‌ها به گونه‌ای برای آنان جبران شود‏‎.‎وی تاکید کرد: با توجه به جلسات برگزار شده و پیگیری‌های صورت گرفته از طریق فرمانداری، استانداری بنا شد مدیران مناطق نفتخیز به مسئولیت‌های اجتماعی خود عمل کنند و حق مردم ادا شود‏‎.

‎حجت‌الاسلام مصلح گفت: تاکنون این موضوع مهم محقق نشده است، اما امیدواریم با طرح آن در خطبه‌های نماز جمعه و پیگیری شورای سیاست‌گذاری، خواست و مطالبه مردمی به گوش مسئولان برسد و برای بهره‌مند شدن مردم از حق خود، اقداماتی صورت گیرد‏‎.

‎نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی نیز با تاکید بر لزوم تحقق مسئولیت‌های اجتماعی صنایع نفت گفت: خدمات شرکت نفت نرگسی باید به مردم برسد و به طریق قانونی این موضوع را دنبال می‌کنیم‏‎.

‎ابراهیم رضایی با انتقاد از بی مسئولیتی شرکت‌های نفتی اظهار داشت: خدمات صنعت نفت باید به مردم برسد و به طریق قانونی این موضوع را دنبال می‌کنیم و از احقاق حق مردم کوتاه نمی‌آییم‎.

‎میدان نفتی نرگسی در محدوده شهرستان دشتستان در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال برازجان و در شرق شهر وحدتیه مستقر است و هم‌اکنون ظرفیت تولید نفت خام این میدان به‌طور میانگین ۱۵ هزار بشکه در روز برآورد می‌شود‏‎.‎میدان نفتی نرگسی از میدان‌های تحت مدیریت شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب است که شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران عملیات تولید آن را برعهده دارد‎.

نسخه مناسب چاپ